Hava kalitesi düştükçe, intihar oranları artıyor!

Çin’de yapılan önemli bir bilimsel araştırma, hava kalitesi düştükçe intihar oranlarının arttığını ortaya koydu. Çin’deki 1.400 hava kalitesi ölçüm istasyonuna ait verilerin kullanıldığı araştırma, hava kalitesini iyileştirmeye yönelik, devlet destekli ve ülke genelinde uygulanacak bir planın yalnızca birkaç yılda on binlerce intihar vakasını önleyebileceğini de ortaya koydu.

Büyütmek için resme tıklayın

İntihar ve hava kirliliği, Çin için önemli sorunlar

Çin’de, dünyada hava kirliliğinin en kötü olduğu bazı şehirlere ev sahipliği yapıyor. Ülkedeki bazı metropoller, milyonlarca kent sakininin üzerine çöken yoğun dumanla örtülü.

Dünya genelindeki intiharların yaklaşık %16'sı Çin'de meydana geliyor. Ülkedeki oranlar son yıllarda önemli ölçüde azaldığını söylemekte de fayda var. Artan gelir seviyesi, kültürel değişimlerin bu düşüşte etkili olabileceği düşünülüyor.

Ancak hava kalitesi verileri ile intihar sonucu ölüm raporlarını bir araya getiren bir ekibin yeni çalışması, hava kirliliğine maruz kalmakla intihar oranlarının ne kadar yakından bağlantılı olduğunu daha önce hiç olmadığı kadar net bir şekilde ortaya koyuyor.

2013 yılında Çin hava kirliliğini kontrol almak gibi zor bir hedefle yola çıktı. Bu amaç doğrultusunda endüstriyel kirlilik kaynaklarını kontrol altına alan, araç emisyonlarını düzenleyen, ısınma için kömürden doğal gaza geçişi teşvik eden ve güneş ve rüzgar enerjisine geçişi destekleyen Hava Kirliliğini Önleme ve Kontrol Eylem Planı'nı uygulamaya koyarak hava kalitesinde belirgin iyileşmeler sağlandı.

Aynı zamanda, intihar oranları ülke genelinde keskin bir düşüş gösterdi. Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne (CCDC) göre 2010 ve 2021 yılları arasında yıllık intihar oranı 100.000 kişi başına 10,88'den 5,25'e düştü.

Hong Kong Çin Üniversitesi'nde ekonomist olan Peng Zhang ve meslektaşları, hava kirliliğinin intihar riski üzerindeki etkilerini intiharla bağlantılı diğer faktörlerden ayırıp ayıramayacaklarını görmek için bu çarpıcı eğilimleri kullandı.

Hava kalitesi düştükçe, intihar oranları artıyor!

Hava kirliliği, insan beynini bakın nasıl etkiliyor!

Araştırmacılar bu amaçla, haftalık hava kalitesi verilerini inceledi ve termal inversiyon adı verilen, hava kirliliğini yere yakın bir yerde, yukarıdaki daha sıcak bir bant tarafından tutulan bir soğuk hava tabakasında hapseden meteorolojik bir olaya odaklandı. Zhang ve meslektaşları, bu inversiyonların tipik olarak sadece birkaç saat sürdüğünü, ancak ilçe düzeyinde havadaki ince partikül madde konsantrasyonunu (PM2.5 olarak bilinir) haftalık ortalama %1 oranında artırabildiğini tespit etti.

Önceki araştırmalar, bu küçük partiküllerin doğrudan beyne nasıl gidebildiğini, 24 saat gibi kısa bir sürede beynin kimyasını değiştirdiğini ve uzun vadede daha kötü ruh sağlığına ve muhtemelen daha kötü duygusal düzenlemeye yol açtığını göstermişti.

Hava kirliliği ve intiharları birbirine bağlayan makul bir mekanizma sağlayan bu çalışmaları temel alan Zhang ve meslektaşları, termal inversiyon olaylarından sonraki bir hafta içinde intihar oranlarında net ve ani bir artış gözlemledi, ancak bu etki 7 günden fazla sürmedi.

Araştırmacılar yayınladıkları makalede "Bunlar ilave intiharlar. Bir diğer deyişle, hava kalitesi bozulmasaydı asla gerçekleşmeyecek olan ölümler" ifadelerini kullandı.

İyi haber şu ki, Çin'in intihar oranlarındaki son düşüş eğiliminin yaklaşık %10'u hava kirliliğinin azaltılmasıyla ilişkilendirilebilir. Araştırmacılar, Çin'in gökyüzünü temizleme çabaları nedeniyle 2013-2017 yılları arasında yaklaşık 46.000 intihar ölümünün önlendiğini tahmin ediyor.

Çalışma Çin ile sınırlı olabilir ve sadece duman ve intihar oranları arasında bir korelasyon olduğunu gösteriyor olabilir. Ancak hava kirliliğinin dünyanın birçok bölgesinde etkili olduğu bir dönemde, çalışmadan elde edilen bulguları dikakte almakta fayda var…

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Nature Sustainability dergisinde yayınlandı.

Ekli Dosyalar

03 Mar 2024 - 22:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.