Herpes virüsü, bunama riskini 2 katına çıkarıyor olabilir!

Birçok kişi, belirli dönemlerde uçuk çıkarır. Uçuğa, insan vücudunda normalde pasif halde barınan bir virüs neden olur. Yeni bir araştırma, bu virüsün Alzheimer hastalığı riskini arttırabileceğini ortaya koydu.

Herpes virüsü, bunama riskini 2 katına çıkarıyor olabilir!
Haber albümü için resme tıklayın

İsveç’te 1000’den fazla 70 yaş üstü bireyin yer aldığı uzun dönemli bir çalışma, uçuğa neden olan Herpes simplex virüsünün tip 1 (HSV-1) türünün, bunama riskini 2 katına çıkardığını ortaya koydu.

Uçuk virüsü, mevcut risk faktörlerinden ayrı bir etkiye sahip

Bu ilişki, günümüzde Alzheimer hastalığının bilinen en güçlü iki belirleyicisi olan yaş ve APOE-4 adı verilen genetik varyanttan bağımsız olarak ortaya kondu. Bulgular, bazı yaygın viral enfeksiyonların bilişsel gerilemenin ihmal edilmiş bir kaynağı olabileceğini düşündüren bazı diğer araştırmaları destekler nitelikte.

İsveç'teki yetişkinlerin yaklaşık %80'i, HSV-1 antikoru taşıyor. Bu da bağışıklık sistemlerinin geçmişte bir noktada patojene maruz kaldığı anlamına geliyor. Ağız uçuğu olan birçok kişide hiçbir zaman belirti görülmezken, bazı kişilerde zaman zaman ağız ve dudak çevresinde iltihap ve kabarcıklar meydana geliyor.

İsveç'te yapılan araştırmadan elde edilen sonuçlar ise HSV-1'in vücutta sinsi etkileri olabileceğine işaret ediyor. İsveç'teki Uppsala Üniversitesi'nde Epidemiyolog olan Erika Vestin, "Sonuçların önceki çalışmaları teyit etmesi heyecan verici. Bizim bulgularımız gibi, Herpes simplex virüsünün bunama için bir risk faktörü olduğuna işaret eden diğer çalışmalardan artan sayıda kanıt elde ediliyor” diye konuştu.

Demansın (bunama) temel nedenleri, modern tıp biliminde en çok araştırılan gizemlerden biri. Alzheimer ise en yaygın demans türü ve her zaman olmasa da çoğu zaman beyindeki anormal protein kümeleriyle kendini gösterir.

Yıllardır sinirbilimciler ve ilaç araştırmacıları, bilişsel gerilemeyi azaltmak için bu kümeleri önlemeye odaklandı. Ancak bu araştırmalarda çok az ilerleme kaydedildi.

Bazı uzmanlar artık bunları dikkat dağıtıcı bir unsur olarak görüyor. Bu kümeler beyinde birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Söz konusu kümeler merkezi sinir sisteminin bağışıklık tepkisinde, hasarı onarmada veya patojenlerin hasara yol açmasını önlemede pekala rol oynayabilir. Bu nedenle bazı Alzheimer türleri, yabancı mikroplara karşı 'kontrol dışı' bir savunma tepkisinin işareti olabilir.

Herpes virüsü, bunama riskini 2 katına çıkarıyor olabilir!

Herpes virüsünün Alzheimer’a yol açabileceği endişesi yeni değil

1990'larda, ölen Alzheimer hastalarının beyinlerinde ilk kez olağandışı seviyelerde HSV-1 DNA'sı bulundu. Daha sonra 2008 yılında araştırmacılar, Alzheimer hastalarının postmortem beyinlerindeki protein plaklarının %90'ında HSV-1 DNA'sının bulunduğunu keşfetti. Dahası, beyindeki HSV-1 DNA'sının %72'si bu plakların içinde bulundu.

Bulgular, herpes virüsüne karşı bağışıklık tepkisinin bilişsel gerilemeyle yakından bağlantılı olduğunu göstermişti. Daha bu yıl, yaklaşık 500.000 tıbbi kayıt üzerinde yapılan bir çalışma, ensefalit ve pnömoni gibi bazı ciddi viral enfeksiyonların Parkinson veya Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalık riskini artırabileceğini ortaya koydu.

Bununla birlikte, bugüne kadar HSV-1 gibi patojenlerin bilişsel gerilemedeki rolünü doğrulamak için hala yeterli kanıt yok. Bazı çalışmalar HSV-1 antikorlarının demans riskiyle ilişkili olduğunu ortaya koyarken, diğerleri böyle bir bağlantı bulamamıştır.

Yeni araştırmanın önemli bulguları

İsveç'teki Uppsala Üniversitesi ve Umeå Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, genç hastaları daha uzun bir süre takip ederek ve analiz sırasında yaş eşleştirmesi yaparak kafa karışıklığını ortadan kaldırdı. 15 yıl boyunca takip ettikleri 1.002 yetişkin katılımcının yüzde 82'si HSV-1 antikoru taşıyıcısıydı. Bu hastaların çalışma süresince demans geliştirme olasılığı, HSV-1 antikoru taşımayanlara kıyasla iki kat daha fazlaydı.

İlginç bir şekilde, genetik risk faktörü olan APOE-4 taşıyan katılımcıların HSV-1 antikorlarına bağlı bilişsel gerileme gösterme olasılığı daha yüksek değildi.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Journal of Alzheimer's Disease dergisinde yayınlandı.

02 Mar 2024 - 16:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.