Bitkisel maddeler, süt ineklerinde verimi arttırabilir mi?

Penn State Üniversitesi’nden araştırmacılar, 2 farklı bitkisel maddenin süt ineklerinin verimini, metan emisyonunu ve benim kullanımını nasıl etkilediğini inceledi. Sonuçlar ise çarpıcı…

Büyütmek için resme tıklayın

Biberin acı olmasını sağlayan bitkisel madde, ineklerin daha fazla süt vermesine ve daha az metan üretmesine yardımcı olabilir mi? Profesör Alexander N. Hristov liderliğindeki ekip, bu soruya yanıt aradı…

Araştırmacılar, çalışma için biberden elde edilen yağlı bir özüt olan capiscum oleoresin ve karanfil yağını seçti. Bu bileşenlerin seçilme sebebi, önceki araştırmalarda emziren süt ineklerine takviye edilen her iki maddenin de umut verici sonuçlar vermesi…

Bitkisel maddelerin enterik metan oluşumu, mikrobiyal aktivite ve inek sağlığı üzerindeki potansiyel etkileri geçmişte araştırılmış, ancak tutarlı olmayan sonuçlar elde edilmişti. Buna ek olarak, aynı araştırmacı grubu tarafından daha önce yapılan bir deney, günlük enterik metan emisyonlarında azalma ve laktasyondaki ineklerde süt yağı konsantrasyonunda artış gibi bazı umut verici sonuçlar ortaya koymuştu.

Yeni çalışmayı yürüten araştırmacılar, "Bitkisel madde takviyesinin süt verme performansını ve enerji dengesini iyileştirirken, en fazla süt veren dönemdeki ineklerde enterik CH4 emisyon verimini ve yoğunluğunu azaltacağını varsaydık" dedi.

Bitkisel maddeler, süt ineklerinde verimi arttırabilir mi?

Enerji verimliliği arttı, ancak enerji süte değil kiloya gitti

10 hafta boyunca yürütülen yeni araştırmada, 45 primipar ve multipar Holstein inek kullanıldı. Bu ineklere rastgele üç tür tedaviden biri uygulandı;

  • Bitkisel ürün içermeyen bazal diyet,
  • Günde 300 mg/inek kırmızı biber oleoresini ile desteklenmiş bazal diyet
  • Günde 300 mg/inek kırmızı biber oleoresini ve karanfil yağı kombinasyonu ile desteklenmiş bazal diyet

Sonuç olarak, iki biyoaktif bileşik de enerji verimliliğini artırdı. Ancak bu enerjiyi süt üretimi için kullanmak yerine, özellikle pik laktasyondaki inekler (en fazla süt verdiği dönemde olan) kilo aldı.

Bitkisel takviye, ineklerin neden olduğu metan emisyonunu da azalttı

Deney ayrıca, diyetlerinin bir parçası olarak her iki botaniği de tüketen ineklerin kilo süt başına enterik metan veriminin ve yoğunluğunun sırasıyla %9 ve %11 oranında azaldığını gösterdi.

Kontrol grubu ve sadece kırmızı biber oleoresini ile takviye edilen grupla karşılaştırıldığında, her iki botaniği de tüketen grupta, ilk kez doğum yapan ineklerde enterik metan üretimi, verimi ve süt veriminin kilosu başına yoğunluğu %18'e kadar azaldı. Ancak bu etki multipar ineklerde gözlenmedi. Bu da bitkisel takviyenin etkisinin türden türe değişebileceğini akla getiriyor.

Araştırmacılar, “Botanikler kontrol grubuna kıyasla vücut ağırlığı artışını iyileştirdi. Kırmızı biber oleoresin ilavesi de verimi artırdı. Enterik metan üretimi uygulamadan etkilenmedi, ancak kilo süt verimi başına metan yoğunluğu azaldı” diyerek elde ettikleri sonuçları özetledi.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Journal of Dairy Science dergisinde yayınlandı.

01 Mar 2024 - 11:00 - Bilim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.