Bitkisel bazlı alternatif et ürünlerinin maliyetini düşürmek mümkün mü?

Bitkisel bileşenlerle üretilen et benzeri ürün fiyatlarının, hayvan etleri ile aynı olmasını engelleyen bazı unsurlar var. Üreticiler, yetersiz besin değeri nedeniyle daha ucuz protein kaynaklarını kullanarak maliyeti düşüremiyor. Ancak bitkisel proteinlerin işleme maliyetlerini düşürmek, son ürün fiyatını azaltmanın bir yolu olabilir…

Bitkisel bazlı alternatif et ürünlerinin maliyetini düşürmek mümkün mü?
Haber albümü için resme tıklayın

Hayvan yemleri, bitki bazlı et ile benzer proteinlere sahip olmasına rağmen, aynı besinsel faydaları sağlamaz. Bu nedenle hayvan yemlerinde kullanılan proteinler, bir çözüm olamaz.

Bununla birlikte, bitki bazlı etin diğer kısımlarının yerine bitki proteinlerini kullanmak gerçekten de maliyetleri düşürebilir. Dahası, bazı bitki proteinleri pahalı katkı maddelerinin işlevselliğinin yerini alabilir.

İnsanlar için ‘yem sınıfı’ proteinlerle ilgili sorun

Birçok bitki bazlı protein hem hayvan yemlerinde hem de bitki bazlı etlerde kullanılır. Soya fasulyesi, bezelye proteini ve fava fasulyesi bu iki kategoride kullanılabilir. Bununla birlikte, “yem sınıfı” olarak nitelendirilen proteinler insan tüketimi için uygun değildir.

Gıda bilimci Anthony Warner, yakın tarihli bir teknik incelemede, bitki bazlı etlerin yüksek fiyat sorununa ilişkin bir dizi potansiyel çözüm önerisinde bulunuyor. Hollanda gibi bazı ülkelerde, hayvansal ve bitkisel et ürünleri arasında fiyat eşitliği sağlanmış olsa da, et endüstrisine verilen sübvansiyonlar gibi çeşitli nedenlerle başka yerlerde sorunlar devam ediyor.

Warner burada iki konuya odaklanıyor: işleme maliyetleri ve içerik maliyetleri.

Bitkisel bazlı alternatif et ürünlerinin maliyetini düşürmek mümkün mü?

Teorik olarak, maliyetleri azaltmanın bir yolu, daha ucuz içerikler, yani yem sınıfı bitki proteinlerinin kullanılması olacaktır. Bunlar gerçekten de gıda sınıfından çok daha ucuzdur. Ayrıca bol miktarda üretilirler, bu proteinlerin insan ve hayvan tüketimi arasındaki oran çok büyüktür. Örneğin, insanlar tarafından tüketilen her 1000 ton bakla için çiftlik hayvanları 600.000 ton tüketmektedir.

Ancak bu, maliyet sorununa bir çözüm değil. Uygun olsalar fiyatlar açısından en iyisi olurdu, ancak yem sınıfı proteinler insan tüketimi için uygun değildir.

Öte yandan, protein seviyelerini yükseltmek ve işlevselliği artırmak için insan tüketimine yönelik bileşenlere daha yüksek düzeyde işlemler uygulanıyor, tüm bunlar da ek maliyetlere neden oluyor.

Bitkisel proteinlerin işlevsellik potansiyeli

Bitki bazlı et üretiminin maliyetinin büyük bir kısmı, ürüne yapı kazandırmak için kullanılan emülgatörler ve jelleştiriciler gibi ek bileşenlerden kaynaklanıyor. Ancak bitki bazlı proteinlerin de bu işlevi yerine getirebilecek potansiyele sahip.

Bezelye, patates, ayçiçeği, fava ve soya gibi halihazırda kullandığımız birçok protein, pahalı katkı maddelerine olan ihtiyacı ortadan kaldıracak işlevsellikleri sağlayabilir.

Bitkisel bazlı et ikamelerinin yaygınlaştığı, üreticilerin ise fiyatları aşağı çekmeyi hedeflediği bir dönemde, gıda teknolojisinin nasıl imkanlar sunacağını göreceğiz…

01 Mar 2024 - 12:00 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.