Organik çiğ sütlere yönelik standart testler, yeterli değil!

Çiğ süt kalitesini kontrol etmek için genellikle laboratuvar pastörizasyon sayımı (Laboratory pasteurization count, LPC) kullanılır.Peki bu test, sütte bulunan, ısıl işleme dayanıklı bakteri varlığını belirlemek için yeterli mi? Cornell Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, bu soruya yanıt aradı…

Organik çiğ sütlere yönelik standart testler, yeterli değil!
Haber albümü için resme tıklayın

Laboratuvar pastörizasyon sayımı (LPC) çiğ süt kalitesini değerlendirmek için kullanılır. Bu testten elde edilen sonuçlar, bazı süt ürünleri üreticileri tarafından çiftçilere ödenen çiğ süt kalite primlerini belirlemek için ve ayrıca bakteriyel kontaminasyon sorunlarını gidermek için de kullanılabilir.

LPC tipik olarak termodurik (pastörizasyona dayanabilen türler) bakterileri sayar. Ancak spor oluşturan veya oluşturmayan bakteri türlerinin sadece LPC seviyesine bakılarak belirlenebileceği bilinmiyor.

LPC seviyelerinin çiğ sütte bulunan bakteri türünün bir göstergesi olup olamayacağını test etmek için Cornell Üniversitesi'nden araştırmacılar ABD'nin dört bir yanından 94 organik çiğ süt örneği topladı. Ekip örnekleri LPC ile değerlendirdi ve bakteri izolatlarını karakterize etti.

Ekip, “tespit edilemeyen” ile 4,07 log10 cfu/mL arasında değişen LPC konsantrasyonları belirledi. Çalışmada 380 bakteri izolatı analiz edildi. Örneklerden izole edilen termodürik bakteriler 3 gruba ayrıldı; gram-pozitif spor oluşturanlar (%52), gram-pozitif spor oluşturmayanlar (%44) ve gram-negatif bakteriler (%2,4).

LPC seviyeleri açısından, örneklerin çoğunda (66) LPC ≤100 cfu/mL; 6 örnekte LPC 100 ila 200 cfu/mL arasında ve 10 örnekte LPC ≥200 cfu/mL şeklinde sonuçlar alındı. Ek analizler gram-pozitif spor yapıcıların oranı ile LPC konsantrasyonu arasında ters bir eğilim olduğunu gösterdi. Yani, daha yüksek LPC'ye sahip numunelerde gram-pozitif spor yapıcıların oranı daha düşük olarak belirlendi. Ancak araştırma ekibine göre bu eğilim anlamlı değildi.

Organik çiğ sütlere yönelik standart testler, yeterli değil!

Araştırmacılar: LPC, çiğ süt için yeterli sonuç vermiyor!

Sonuçları değerlendiren araştırmacılar, "LPC seviyesi tek başına çiğ sütteki termodürik popülasyonun yapısı hakkında fikir vermemektedir. Çiğ sütte yüksek LPC'nin bakteriyel etkenlerini aydınlatmak için daha fazla karakterizasyona ihtiyaç var.

Çalışmamız LPC yöntemiyle seçilen termodürik bakterilere çağdaş bir bakış açısı sunuyor. Aynı zamanda, LPC seviyelerinin bakteriyel etkenlerini belirlemek için LPC'nin tek başına yeterli olmadığını ortaya koyuyor. Üreticiler, kooperatifler ve işleyiciler için erişilebilir olan hızlı karakterizasyon yöntemlerinin daha da geliştirilmesi, süt kalitesinde sorun giderme çabalarını destekleyecek ve nihayetinde süt endüstrisi için sonuçları iyileştirecektir” ifadelerini kullandı.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Journal of Dairy Science dergisinde yayınlandı.

01 Mar 2024 - 15:00 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.