Teknolojinin tarıma etkisi, zirvede masaya yatırıldı!

Tarımda teknoloji, sürdürülebilirlik ve etki kavramlarının kesişimini keşfetmeyi amaçlayan 2. Tarım Teknoloji Etki Zirvesi’nde, “Canlandırıcı/Onarıcı Tarım” ana temasıyla teknolojinin tarımdaki kullanımı, sürdürülebilir tarım uygulamaları, gıda güvenliği ve iklim değişikliğinin tarıma etkileri gibi konular ele alındı.

Teknolojinin tarıma etkisi, zirvede masaya yatırıldı!
Teknolojinin tarıma etkisi, zirvede masaya yatırıldı!
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Tarım 4.0 Teknoloji ve Etki Derneği tarafından düzenlenen 2. Tarım Teknoloji Etki Zirvesi, 22-23 Şubat 2024 tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirildi.

Canlandırıcı/Onarıcı Tarım” ana temasıyla 250’den fazla uzman, akademisyen, öğrenci, girişimci, yatırımcı, sivil toplum kuruluşları ve kamu temsilcisini bir araya getiren zirvede, teknolojinin tarımdaki kullanımı, sürdürülebilir tarım uygulamaları, gıda güvenliği ve iklim değişikliğinin tarıma etkileri gibi konular ele alındı.

Teknolojinin tarıma etkisi, zirvede masaya yatırıldı!

“Tarımsal üretim, gıda güvenliği için kritik öneme sahip”

Zirvede konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, tarım ve kırsal kalkınma ile ilgili yaptıkları çalışmaları anlattı. Soyer, tarımın insanlığın temel ihtiyaçlarından biri olduğunu vurgulayarak, “Tarımsal üretim, gıda güvenliği ve ekonomi için kritik öneme sahiptir. Tarımın geliştirilmesi ve sürdürülebilir hale getirilmesi için birlikte çalışmalıyız” dedi.

İzmir'in tarım açısından önemli bir şehir olduğunu belirten Soyer, “İzmir, tarımsal üretimde Türkiye'nin önde gelen şehirlerinden biridir. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, tarımın geliştirilmesi için projelere destek veriyoruz. Bu zirvenin İzmir'de düzenlenmesi önemlidir" diye konuştu.

Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Levent Kandiller ise Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Bölümünü hayata geçirdiklerini belirterek, zirvenin işbirlikleri geliştirmek konusunda etkin bir role sahip olacağını dile getirdi.

Türkiye İş Bankası Tarım Bankacılığı Pazarlama Bölüm Müdürü Zafer Arslan da, her geçen gün önemi daha da artan tarım sektörüne stratejik öncelik verdiklerini ve tarım ekosistemin tüm paydaşlarıyla birlikte olacaklarını söyledi.

Cumhuriyet döneminde tarım politikaları

Zirvenin açılış konferansı Ankara Üniversitesi önceki Rektörü ve Tarım ve Gıda Etiği Derneği (TARGET) Başkanı Prof. Dr. Cemal Taluğ tarafından “Dünyanın Merkezinde Bir Tarım Ülkesi: Yenilikçiliğin ve Erdemin Beşiği Türkiye” başlığıyla yapıldı. Taluğ’un Cumhuriyetimizin ilk yıllarına yönelik tarımsal çalışma ve politikaları anlattığı sunumu, büyük beğeni topladı.

Ulusal ve uluslararası uzman, akademisyen ve paydaşın yer aldığı, birbirinden ilginç sunumlarla devam eden zirvenin ilk gününde; “Şimdi ve Gelecekte Türk Tarımı: 5N1K ile Üretimimiz”, “Tarım-Gıda Değer Zincirinde Etki, Teknoloji ve İnovasyon”, “Tarımı Savunmak Zorunda Kalmak”, “Sağlıklı ve Erişilebilir Gıda için Canlandırıcı Tarım” ve “Rejeneratif Tarım: Adil Tarımsal Üretim ve Sürdürülebilir Ekonomi” başlıklı oturumlar yapıldı.

Teknolojinin tarıma etkisi, zirvede masaya yatırıldı!

Türk Tarımına emek verenlere onur plaketi

Ankara Üniversitesi önceki Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ, hayvancılık sektörünün duayeni Veteriner Hekim Tahir S. Yavuz ile Türk Kooperatifçiliğinin yaşayan en önemli isimleri arasında yer alan Ödemiş, Bademli Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin efsane Başkanı Selçuk Bilgi’ye onur plaketleri verilen Zirvede katılımcılara ve konuklara sunulan ikramlar, ülkemizin değişik yörelerinde faaliyet gösteren kooperatifler ürünlerinden seçildi.

Batman-Hasankeyf’ten incir cipsi, Isparta-Senirkent’ten haşhaş cipsi, Manisa-Sarıgöl’den kuru üzüm, Aydın,-Germencik’ten kuru incir ve İzmir-Seferihisar-Gödence’den gelen kuru meyveler konuklara ikram edildi.

Teknolojinin tarıma etkisi, zirvede masaya yatırıldı!

Etki Yatırımcıları Gözüyle

Zirvenin ikinci gününde; 

“Tarımda Bilinç ve Fayda Odaklı Yatırım Stratejileri”, “Tarladan Sofraya Güç Birliği: Tarımda Ekosistem Bazlı Stratejik Planlama, İzmir Örneği”, “Tarımın Finansmanı: Etki ve Etik”, “Toplum için ‘Tek Sağlık’: Toprak Bitki-Hayvan-İnsan İlişkisi”, “100 Yılın Tarımcılarına Saygı ve Anadolu Kültürü” ve “Tarımda Birlikte Değer Yaratmanın Önemi Eylem Planları ve Gelecek Vizyonu” oturumları ile Nilüfer Aktaş yönetiminde “Tarım-Gıda için İkiz Dönüşüm” başlıklı Çalıştay gerçekleştirildi.

Zirvenin kapanışında kısa bir konuşma yapan Dernek ve Zirve Başkanı Sumer Tömek Bayındır, “Bütün katılımcılar ve paydaşlardan çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Konuşmacıların zengin, kapsayıcı ve bilgilendirici konuşmaları oldukça beğeni topladı. Zirveye hazırlanırken konuları ve konukları çok ayrıntılı değerlendirmiştik. Bu seçimlerin çok yerinde olduğunu ve önemli karşılıklar bulduğu memnuniyetle görüyoruz. Aynı zamanda bu Zirve, sorumluluk ve yüklerimizi daha da artırdı. Türk Tarımına katkı vermek, yerine göre yön vermek için en az bu seviyede program ve etkinliklerin yapılması gerektiğini net biçimde gördük. Doğru bir ekosistem için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Teknolojinin tarıma etkisi, zirvede masaya yatırıldı!

Zirveden Notlar

• İki gün süren zirve, küresel tarımsal zorluklarla başa çıkmak için dönüştürücü potansiyele sahip olan canlandırıcı tarım ve bu alandaki etkinin mercek altına alındığı bir platform oluşturdu.

• Endüstri liderlerini, yenilikçileri ve politika yapıcıları içeren panel tartışmaları; canlandırıcı tarım prensipleri, teknolojik gelişmeler ve sürdürülebilirlikte yeniliğin rolü gibi konular ele alındı.

• Sürdürülebilir uygulamaları teşvik etmeyi ve tarımsal üretkenliği artırmayı amaçlayan son teknolojileri ve çözümleri tanıtan içgörülü sunumlar gerçekleşti.

• İşbirliği ve ortaklık fırsatlarını teşvik eden, katılımcılar arasında değerli bağlantılar ve fikir alışverişi sağlayan dinamik etkileşim (networking) fırsatları sunuldu.

• Çok farklı paydaşları bir araya getiren Tarım ve Gıdada Yeşil ve Dijital Dönüşüm Çalıştayında önemli içgörüler sağladı.

• Canlandırıcı tarımı ilerletmeyi ve tarımsal sektörlerde sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmeyi amaçlayan stratejik girişimler ve ortaklıklara yer verildi.

• Zirvede tarım sektöründeki yeniliklerin ve teknolojilerin tanıtıldığı stantlar da yer aldı.

Kurtalan Ekspres sürprizi!

Zirvenin ilk günü Barış Manço ve Cem Karaca'nın en sevilen eserlerinin de seslendirildiği Kurtalan Ekspres konseri, katılımcılara unutulmaz bir akşam yaşattı. Kurtalan Ekspres'in gitaristi Ahmet Güvenç, “Barış Manço'nun şarkıları sevgiyi, barışı ve kardeşliği anlatan şarkılardır. Bu şarkıların her zaman dinlenmesi ve söylenmesi gerekiyor” dedi.

27 Şub 2024 - 14:51 İzmir- Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.