ŞMS Kopuz Gıda küresel sektör devi Bunge'nin Türkiye partneri oldu

Dünyanın önde gelen yağ ve gıda bileşenleri üreticisi Bunge, Türkiye’de endüstriyel gıda çözümleri alanında ŞMS Kopuz Gıda ile bir partnerlik anlaşması imzaladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Ülkemizin gıda bileşenleri alanında önde gelen firmalarından ŞMS Kopuz Gıda, aynı alanda dünya lideri olan Bunge ile bir partnerlik anlaşması imzaladı. Anlaşmanın detayları Bunge Asya Başkan Yardımcısı Paul Ayton ve ŞMS Kopuz Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Şemsi Kopuz’un katılımıyla düzenlenen basın toplantısında aktarıldı. Toplantıda ayrıca Bunge'nin Türkiye’deki ilk inovasyon merkezi Creative Stüdyo’nun çalışmalarına start verildiği de duyuruldu.   

Ayton: "200 yılı aşkın eşsiz bir hikaye" 

Toplantıda konuşan Bunge Asya Başkan Yardımcısı Paul Ayton, firmanın 40'tan fazla ülkede 300'den fazla işletmesi ve 23 binden fazla çalışanı ile küresel gıda sisteminin en önemli oyuncusu olduğunu söyledi. Bunge'nin 200 yılı aşkın tecrübesiyle Çin’den Kanada’ya, Brezilya’dan Yeni Zelanda’ya dünyanın dört bir yanında  yağlı tohum işleme, bitkisel yağ ve protein tedarikinde lider konumda bulunduğuna dikkat çeken Ayton; firmanın gıda, yem ve yenilenebilir enerji sektörleri için de en yüksek kalitedeki ürünleri dünya piyasalarına sunduğunu, bunun eşsiz bir hikaye olduğunu belirtti. Paul Ayton toplantıda şunları söyledi:

"Bunge olarak Ar-Ge ve inovasyon odaklı yatırımlarımızın odağında küresel gıda güvencesinin korunması yatıyor. Bu konuda global bilgi ve tecrübemizi Türk üreticilerle paylaşmak, onların reçetelerini hem daha sağlıklı hem de daha sürdürülebilir katma değeri yüksek ürünlerimizle geliştirmek amacıyla kurduğumuz inovasyon merkezimiz ‘Creative Studio’ ismiyle faaliyet gösterecek. Bu merkez Bunge’nin Türkiye’deki ilk globaldeki 21’inci inovasyon merkezi olacak."

ŞMS Kopuz Gıda küresel sektör devi Bunge'nin Türkiye partneri oldu

"Önceliğimiz gıda güvencesi için inovasyon"

Bunge'nin sürekli olarak birlikte çalışan inovasyon merkezleri trendleri ve  iyi uygulamaları birbirleri ile paylaşıyor, bu sayede yeni ürün geliştirme çalışmalarında benzersiz sonuçlar alıyor. Creative Studio çalışmaları sayesinde her yıl 200 farklı gıda bileşeni geliştirildiği ifade ediliyor. Bu çalışmalar Bunge'nin sürdürülebilir gıda sistemlerine ve inovasyona olan bağlılığının bir göstergesi olarak anılıyor. Merkezlerde, gıda ve gıda bileşenleri geliştirmeye odaklı atölye çalışmaları, ürün geliştirme ve deneme faaliyetleri yürütülüyor. İş ortaklarının da dahil olduğu bu çalışmalarla çağımızın gıda ve beslenmeyle ilgili en önemli sorunlarına çözümler üretilmesi hedefleniyor. 

Konuşmasında Bunge'nin sadece sertifikalandırılmış tedarikçilerle çalıştığına da değinen Ayton, ŞMS Kopuz Gıda ile yapılan anlaşma hakkında şunları söyledi: "ŞMS Kopuz partnerliğimiz Türkiye’deki faaliyetlerimiz açısından çok önemli bir nokta. Bu anlaşmanın şu anki gücümüz ve buradaki fabrikalarımız sayesinde bizim için oyunun yönünü değiştireceğini söyleyebiliriz. Bu sayede müşterilerimize daha çok yaklaşmamıza ve geleceği ön görmemize yardımcı olacak bir partnerimiz oldu.” dedi.

Kopuz: "Krizlerden ders alarak çıktık"

Toplantıda konuşan ŞMS Kopuz Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Şemsi Kopuz, firmasının 1970'li yılların başında atılan sağlam temeller üzerine kurulmuş bir aile şirketi olduğunu, büyük bir azim, kararlılık ve alın teri ile bugün dünya genelinde birçok ülkedeki hammadde üreticileri ile nihai üreticileri bir araya getiren stratejik bir köprü haline geldiğini belirtti. Son 10 yılın küresel ekonomi ve gıda sektörü için fırtınalı bir dönem olduğunu, akıl almaz kırılmalar, dönüşümler ve krizler yaşandığını söyleyen Kopuz, dört yıl önce başlayan pandeminin gıda sektöründeki krizi zirveye taşıdığını; savaşlar, bölgesel gerilimler, arz zorlukları, artan enerji, lojistik ve işgücü maliyetlerinin de sürdürülebilir üretimin önündeki en büyük zorluklar olmaya devam ettiğini aktardı. Kopuz sözlerine şöyle devam etti: 

"Tüm bu zorlukları ŞMS Kopuz Gıda olarak deneyimimiz, sektör paydaşlarımızla kurduğumuz güçlü bağlar ve işbirliklerimiz sayesinde başarıyla yönettik. Bu süreçte gıda güvencesinin korunması ve gıda üretim zincirinin kesintisiz çalışması en büyük önceliğimiz oldu. Deneyimlerimize yeni öğrendiklerimizi de ekleyerek başta ekibimiz olmak üzere tüm paydaşlarımızla birlikte, önümüzdeki dönemde de sürdürülebilir gıda üretiminin stratejik değerine katkıda bulunmaya devam edeceğiz.”

ŞMS Kopuz Gıda küresel sektör devi Bunge'nin Türkiye partneri oldu

"Sofralara doğan güneş olacağız"

Konuşmasında ŞMS Kopuz Gıda ve Bunge iş ortaklığının önemine de değinen Şemsi Kopuz şunları söyledi: “Bugün bizim için olduğu kadar sektörümüz ve Türkiye için de önemli ve anlamlı bir gündür. Sektöründe dünyanın en öncü ve lider şirketlerinden biri olan Bunge ile işbirliği yapmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bizler bu işbirliğinin gıda sektörünün gelişimine ve rekabet gücüne büyük katkı sağlayacağına yürekten inanıyoruz.

Bugün bir arada olmamıza vesile olan işbirliğimizin ciddi bir deneyime dayandığını vurgulamak bizler için gurur verici. Ama bundan da öte bizim için asıl gurur verici olan halkımızın kaliteli gıdaya en uygun fiyatla ulaşmasına hizmet ediyor olmak. O yüzden ‘sofralara doğan güneş olmak’ ŞMS Kopuz Gıda'nın en büyük hedefidir. Bu hedefimizi, gıda devi Bunge ile yaptığımız bu önemli işbirliği ile daha da yükseltmiş olmanın heyecanını yaşıyoruz. Böylesi önemli bir grubun endüstriyel  gıda üretiminde iş ortaklığını üstlenmek elbette bizler için de gurur kaynağı. Amacımız bu işbirliği ile elde edeceğimiz bilgi birikimini küresel gıda zincirinde de genişleterek bölgenin önemli bir oyuncusu olmaktır.

Bu işbirliğimiz kapsamında endüstriyel gıda üretiminde önemli bir misyon üstlendiğimizi biliyoruz. Bu misyon ülkemize, sektörümüze ve daha önemlisi halkımıza olan sorumluluğumuzu daha da artırıyor. Altını önemle çizmek isterim  ki, bundan sonra grubumuzun en büyük hedefi uluslararası gıda tedarik zincirinin bölge coğrafyasında öncülüğünü üstlenmektir. Sözün özü değerli dostlar sadece Türk halkının sofralarına değil sınır ötesi sofralara da güneş gibi doğacak olmamızın heyecanı ve gururuyla hepinizi selamlıyorum.”

ŞMS Kopuz Gıda küresel sektör devi Bunge'nin Türkiye partneri oldu

Küresel yağlı tohum işleme devi Bunge

Bunge, 23 binden fazla çalışanı ve 40'tan fazla ülkede faaliyet gösteren 300'den fazla işletmesi ile küresel gıda ve yağlı tohum sektöründe lider bir kuruluştur. Gıda takviyelerinden çikolataya ve şekerlemeden fırıncılık ürünlerine kadar geniş bir yelpazede ürünler sunan Bunge; bitkisel yağlar, margarin ve sürülebilir ürünler de Bunge'nin ürün gamı arasında yer almaktadır.

Bunge, müşterilerinin fikirlerini hayata geçirmek için Avrupa’nın ilk Creative Studio'yu İstanbul’da açmıştır. Müşteriler, bu stüdyoda ürün geliştirme ortaklıkları kurabilir, ürün testleri yapabilir ve uzmanlarla buluşabilir. Şirket aynı zamanda, geniş ürün yelpazesi, inovatif çözümleri ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığı ile küresel gıda ve yağlı tohum sektöründe lider bir konumdadır.

ŞMS Kopuz Gıda küresel sektör devi Bunge'nin Türkiye partneri oldu

Gıda bileşenlerinin güçlü ismi ŞMS Kopuz Gıda

1974 yılında kurulan Kopuz şirketler grubundan ayrılarak 1997 yılından beri gıda sektöründe ŞMS Kopuz Gıda adıyla faaliyet gösteren firma; gıda katkı maddeleri, gıda boyaları, tatlandırıcılar, aromalar, vitaminler ve mineraller gibi geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Şirket, Türkiye'de gıda sektörünün önde gelen firmalarından biridir ve 300'den fazla müşteriye hizmet vermektedir. ŞMS Kopuz Gıda, güçlü bir satış ve pazarlama ekibine ve geniş bir dağıtım ağına sahiptir.

Şirketin temel değerleri arasında müşteri memnuniyeti, kalite, güvenilirlik, sürdürülebilirlik sayılmaktadır. Firma gıda katkı maddeleri, gıda boyaları, tatlandırıcılar, aromalar, vitaminler ve mineraller gibi gıda bileşenlerinin tedariki konusunda uzmanlaşmıştır. ŞMS Kopuz Gıda bu ürünlerin tedarikini dünya çapında önde gelen üreticilerden yapmakta, ayrıca özel ürünler geliştirmek için müşterileriyle yakın bir şekilde çalışmaktadır.

Şirketin vizyonu, gıda sektöründe Türkiye'nin en saygın ve güvenilir firmalarından biri olmaktır. ŞMS Kopuz Gıda bu vizyonu gerçekleştirmek için sürekli yatırımlar yapmaktadır.

Ekli Dosyalar

27 Şub 2024 - 11:11 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.