Takviye edici gıda reklamları mercek altında!

Ticaret Bakanlığı’nın 2023 Yılı Takviye Edici Gıda Reklamları Raporu’nda, hızlı dijitalleşme ile takviye edici gıdalar başta olmak üzere sağlık beyanıyla satışa sunulan ürünler hakkında tüketici aleyhine bilgi asimetrisi oluştuğunun gözlendiği bildirildi. Sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile sosyal medya etkileyicilerinin (influencerlar) tanıtımlarının olumsuz etkilerine dikkat çekilen raporda, takviye edici gıda reklamlarına yönelik 5 tavsiyeye yer verildi.

Takviye edici gıda reklamları mercek altında!
Takviye edici gıda reklamları mercek altında!
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Reklam Kurulu, Şubat ayı toplantısında tüketicileri aldatan, yanıltan, tecrübe ve bilgi eksikliklerini istismar eden reklamlar ile haksız ticari uygulamaları inceleyerek karara bağladı.

Tüketiciyi aldatıcı reklamlara 24 milyon lira ceza kesildi

Reklam Kurulunca, bu ayki toplantısında görüşülen 185 dosyadan 157’sinin mevzuata aykırı bulunduğu belirtilerek, aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulamalar nedeniyle işletmelere 24 milyon 16 bin 573 lira idari para cezası uygulandı.

Kurulun, 2024’ün ilk iki ayında da 345 dosya hakkında görüş ve değerlendirmelerde bulunduğuna da işaret edilen açıklamada, tüketicileri aldatan, yanıltan, tecrübe ve bilgi eksikliklerini istismar eden aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama olduğu tespit edilen 296 dosya hakkında durdurma cezasının yanı sıra, 47 milyon 900 bin 904 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildiği aktarıldı.

Sağlık hizmetlerine ilişkin reklamlar incelendi

Açıklamada, Kurul tarafından, özellikle mevsimsel değişiklikler ile tüketici sağlığına yönelik dönemsel reklamların ön plana çıkmasıyla, başta takviye edici gıdalar olmak üzere, gıda ve kozmetik ürünler gibi doğrudan tüketicilerin kullanımına yönelik sağlık beyanı içeren ürün reklamları ve sağlık hizmetlerine ilişkin reklamların titizlikle takip edildiği ve incelendiğine dikkat çekildi.

Beşeri faydaları hakkında tüketicileri yanıltan, kamu sağlığını bozucu nitelikte, mevzuata aykırı bulunan reklamlar hakkında müeyyide uygulandığının belirtildiği açıklamada, aykırı bulunan 47 dosya hakkında 9 milyon 126 bin 735 lira idari para ceza uygulandığı bildirildi.

Takviye edici gıda reklamları mercek altında!

2023 Yılı Takviye Edici Gıda Reklamları Raporu açıklandı

Ticaret Bakanlığınca hazırlanan 2023 Yılı Takviye Edici Gıda Reklamları Raporu’nda, takviye edici gıda reklamlarına ilişkin mevzuat ve reklam örneklerinin ayrıntılı incelemeleri ile kapsamlı sektör analizinin ortaya konulduğunun belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Pandemi sürecinin yol açtığı toplumsal kaygı ve beraberindeki hızlı dijitalleşme ile takviye edici gıdalar başta olmak üzere sağlık beyanıyla satışa sunulan ürünler hakkında tüketici aleyhine bilgi asimetrisi oluştuğu gözlemlenmiştir. Bu bağlamda, sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile sosyal medya etkileyicilerinin (influencerlar) tanıtımlarının olumsuz etkileri göz önünde bulundurularak hem tüketicilerimizin takviye edici gıda reklamlarına ilişkin farkındalıklarının artırılması hem de sektör aktörlerine yol göstermek amacıyla anılan rapor kamuoyuyla paylaşılmıştır.”

Sosyal medya reklamları, yapay zeka ile tarandı

Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğünün Raporunun önsözünde, gıda reklamlarının, gıda ürünlerinin tüketicilerin hayatındaki yadsınamaz önemi ve buna bağlı olarak gıda sektörünün ülke ekonomisi açısından büyüklüğü nedeniyle Reklam Kurulu’nun gündeminde yer alan önemli alanlardan birini oluşturduğunun altı çizildi. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un kabul tarihinden bugüne (2013-2023) kapsayan süreçte, Kurul’da karara bağlanan gıda sektörü dosyalarında, takviye edici gıdaların sektör içinde önemli bir ağırlığı olduğu vurgulanan raporda, dijital mecra pazarının kontrolsüz bir şekilde büyümesiyle yaşanan değişimle birlikte, sosyal medyada yer alan tanıtımlara yönelik farklı uygulamalar geliştirildiği ve “yapay zeka”dan da faydalanılarak, “Sosyal Medya Reklamlarının Yapay Zeka ile Taranması Projesi”nin hayata geçirildiği kaydedildi.

10 yılın ceza bilançosu

Rapora göre, 2013 yılından bugüne gerçekleştirilen 132 Reklam Kurulu toplantısında, toplam 110 bin 254 dosya karara bağlandı. 19 bin 822 dosyadan 7 bin 146’sı mevzuata aykırı bulunmazken, 8 bin 770’i hakkında durdurma, 3 bin 902 dosya hakkında ise durdurma ve idari para cezası uygulandı. Ayrıca 81 adet reklam hakkında erişim engeli kararı alındı, 51 adet dosyaya tedbiren durdurma cezası verildi.

Takviye edici gıda reklamları mercek altında!

Raporda, ülkemiz gıda mevzuatı kapsamında yer alan takviye edici gıdaların; 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nda, “normal beslenmeyi takviye etmek amacıyla, vitamin, mineral, protein, karbonhidrat, lif, yağ asidi, amino asit gibi besin öğelerinin veya bunların dışında besleyici veya fizyolojik etkileri bulunan bitki, bitkisel ve hayvansal kaynaklı maddeler, biyoaktif maddeler ve benzeri maddelerin konsantre veya ekstraktlarının tek başına veya karışımlarının kapsül, tablet, pastil, tek kullanımlık toz paket, sıvı ampul, damlalıklı şişe ve diğer benzeri sıvı veya toz formlarda hazırlanarak günlük alım dozu belirlenmiş ürünler” olarak tanımladığına işaret edildi.

Takviye edici gıda reklamlarına yönelik tavsiyeler

Raporun Değerlendirme ve Öneriler kısmında, takviye edici gıda reklamlarına yönelik şu tavsiyelere yer verildi:

·         Reklamlarınızda gerçeği yansıtın ve yanıltıcı olmayın.

·         Reklamlarınızda kanıtlanabilir iddialar kullanın.

·         Reklamlarınızda yalnızca izin verilen sağlık beyanlarına yer verin.

·         Reklamlarınızda kullandığınız yazılı veya sesli ifadelerle açıkça iletilen mesajlarınızın yanında örtülü iddialarınızın olmadığından emin olun.

·         Ürün adı veya marka belirlerken tüketici algısını hesaba katın.

27 Şub 2024 - 11:33 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.