Kars Kazı markalaştırılacak!

FAO desteğiyle Kars’ta yürütülen Kırsal Turizm ve Gastronomi Yoluyla Kaz Eti Üretiminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında; Kars Kazının üretim aşamaları, markalaşma, kooperatifleşme, pazarlama, kırsal turizm ve gastronomideki yeri ve öneminin vurgulandığı toplantıda, “Daha sürdürülebilir bir ‘Kars kaz eti üretimi’ için markalaşma temelli bir yol haritası şart” değerlendirmesi yapıldı.

Kars Kazı markalaştırılacak!
Kars Kazı markalaştırılacak!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde, Kars İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen Kırsal Turizm ve Gastronomi Yoluyla Kaz Eti Üretiminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında, sektör temsilcilerinin katılımıyla İş Ağı Geliştirme ve Gastronomi konulu bir toplantı gerçekleştirildi.

"Markalaşmaya önem verilmeli"

Proje kapsamında yapılan çalışmalar, Kars Kazının üretim aşamaları, markalaşma, kooperatifleşme, pazarlama, Kars Kazının kırsal turizm ve gastronomideki yeri ve önemi konularının ele alındığı toplantıda konuşan Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ziya Polat, geleneksel kaz eti üretimin yanında modern besi çiftlikleri, kuluçkahane, kaz kesim tesisi ile buna bağlı olarak kaz eti işleme ve paketleme tesislerini hayata geçirip, markalaşma ve pazarlama konularına önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Yetiştiriciliğin küçük aile işletmeleri tarafından ticari kaygılardan uzak bir şekilde ve geleneksel usullerle yapıldığına ve bunun ilin diğer illere kıyasla rekabet gücünü oluşturduğuna dikkat çeken Polat, “İlimizde turizm ve restoran işletmeleri açısından mevsimsel olarak arz açığı bulunması nedeniyle şehir dışından geleneksel şekilde işlem görmeyen kaz eti tüketimi söz konusu olmaktadır” tespitinde bulundu.

“Kaz eti, kentin gastronomisine yansıyor”

Tarım ve Orman Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Volkan Güngören ise kaz etinin Kars’ın geleneksel kültürü ve gastronomik zenginliğine fazlasıyla yansıdığını vurgulayarak, ‘Kars ile bütünleşen kaz eti tüketim kültürünün ve yetiştiriciliğinin hem geliştirilmesini hem de sürdürülebilirliğini sağlamanın görevleri’ olduğunun altını çizdi.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Kültür, Sanat ve Turizm Daire Başkanı Alper Yatmaz da, “yöresel ürünlerin o kentin restoran menülerinde daha fazla görünür olmasının önemli olduğunu ve bunun illerin gastronomi turizmi potansiyelini güçlendirdiğini” dile getirdi.

Atılacak adımlar belirleniyor

FAO Kıdemli Program Koordinatörü Özcan Türkoğlu ise, “yürütülen teknik işbirliği projesiyle kaz yetiştiriciliği konusunda İl Müdürlüğünün kapasite gelişimine katkı sunduklarını ve bundan sonra atılması tavsiye edilen adımların yol haritasının çıkarıldığını” belirterek, “coğrafi işaret menşe adı alan kars kaz eti için projede değer zinciri analizi ve pazarlama stratejisi bulgularının önemine” dikkat çekti.

Kars'ın 504 bin anaç kaz varlığı ile ülkenin en büyük kaz yetiştiricisi ve kaz eti üretiminde lider il olduğunu bildiren Kars İl Tarım ve Orman Müdürü Enver Aydın da, “özellikle kadın emeğine dayalı olarak yapılan kaz yetiştiriciliğinin kırsal hanelerin hem kış dirliği hem de ilave gelir kaynakları bakımından büyük bir değer ve potansiyel arz ettiğini” anlattı.

Kars Kazı markalaştırılacak!

Yetiştiricilerin yüzde 71'i sürülerini büyütmek istiyor

Açılış konuşmalarının ardından ulusal proje danışmanı Prof. Dr. Mehmet Sarı, Kars ve ilçelerinde kaz yetiştiriciliği yapan 368 çiftçi ile yüz yüze anket görüşmeleri yapılarak elde edilen ilk saha bulgularını açıkladı. Yetiştiricilerin taleplerinin ağırlıkla yem desteği, damızlık kaz desteği ve kuluçka makinesi olarak yoğunlaştığına dikkat çeken Sarı, bu sonuçların özellikle daha sonra planlanacak destekleme programları açısından önemli olduğunu vurguladı.

Anket katılımcılarının yüzde 53’ü hane tüketimi, yüzde 26’sı daha yüksek bir gelir elde etmek ve yüzde 8,3’ü de kültürel bir değer olduğu için kaz eti üretimi yaptığını söylerken, üreticilerin yüzde 99’u kaz yetiştiriciliği konusunda henüz formal bir eğitim almamış durumda. Yetiştiricilerin eğitim kaynakları olarak yüzde 47’si kendi aile eş ve dost çevresinden, yaklaşık yüzde 40’ı veterinerden, yüzde 11’i ise internetten bilgi edindiğini belirtirken, yetiştiricilerin yüzde 71’i mevcut kaz sürülerini büyütmek istiyor. Kaz eti üretiminin düşük kalmasının nedenleri olarak sırasıyla; bazı yumurtaların dölsüz olması, arpa ağırlıklı yemin giderek pahalılaşması, kümes bakımının zor olması, kaz hastalıklarına erken müdahale edilememesi ve konuya özel desteklerin yetersiz olması öne çıkıyor.

Kaz etinin sürdürülebilir üretimi için bir yol haritasına ulaşıldı

Yetiştiricilerle yüz yüze görüşmeler gerçekleştirildiğini, sahada teknik eğitimler verildiğini ve kaz yetiştiriciliği konusunda eğitim materyallerinin dağıtımının sağlandığını anlatan Prof. Dr. Sarı, Kars’ta kaz etinin sürdürülebilir üretimi için bir yol haritasına ulaştıklarını ve bunun kararlılıkla uygulanmasının önemine dikkatleri çekti.

Projenin ulusal danışmanı olan Doç. Dr. Mustafa Kan ise kaz etinin değer zinciri ve pazarlama stratejisi hakkında bilgiler sundu. Yetiştiriciden son tüketiciye kadar tüm aşamalardaki kar marjlarını ayrı ayrı belirlediklerini ifade eden Kan, il dışından gelen kaz eti ile uzun vadede yerli üretiminin rekabet şansının olmadığını söyledi. Meralarda otlatmaya dayalı ve geleneksel usullerle yetiştiricilik yapan yerli üreticinin kazanç sağlayabilmesi için tüm girdilerin bilinçli kullanılması gerektiğini belirten Kan, ayrıca üretici örgütlenmesinin başlatılması ve Kars Kaz Eti coğrafi işaretinin usulüne uygun şekilde kullanılması gerektiğine değindi.

Konuşmaların ve sunumların ardından Dünya Gazetesi yazarı Mine Ataman’ın moderatörlüğünde; Serhat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Nurullah Karaca, Gastronometro Şefi Murat İlke Özipek, FAO Destekçisi Diyetisyen Neslihan Aktepe, TKDK Finansman Genel Koordinatörü Cihan Karahan ve Kafkas Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Aydın’ın katılımıyla “Kars Mutfağında Kaz Eti ve Gastronomi Turizmi” konulu bir panel oturumu gerçekleştirildi.

Kırsal Turizm ve Gastronomi Yoluyla Kaz Eti Üretiminin Güçlendirilmesi Teknik İşbirliği Projesi

Toplam kaz varlığının üçte birine sahip olan Kars, Türkiye'nin en çok kaz eti üreten ili. Son zamanlarda kaz eti tüketiminin özellikle gastronomi turizmi açısından cazip hale gelmesiyle ilgi arttı. Kaz eti üretimi, özellikle kırsal kesimde yaşayan çiftçi kadınların hane gelirleri için başvurduğu önemli bir ekonomik faaliyet haline geldi.

Kaz yetiştiriciliği sektörünün, üretim ve pazarlama açısından kanatlı sektörünün başını çeken tavukçuluk kadar gelişememesi nedeniyle bu alt sektörün değer zinciri analizine dayalı olarak özellikle yerel paydaşların sürdürülebilir üretim ve pazarlama stratejileri konusunda daha somut adımlar atmasına gerek duyuluyor.

FAO ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde yürütülmekte olan Teknik İşbirliği Projesinin amacı; Kars ilinde geleneksel usullerle yapılan kaz yetiştiriciliğini, kırsal turizm ve gastronomi yoluyla sürdürülebilir bir üretim modeline kavuşturmak ve kaz etini katma değeri yüksek bir marka ürün haline getirmek. Bunun için başta Kars İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün ilgili teknik personelinin ve kaz yetiştiriciliği yapan küçük ölçekli aile işletmelerinin kapasite gelişimi olmak üzere, ilgili diğer sivil toplum ve özel sektör kuruluşlarının farkındalıklarının artırılması hedefleniyor.

27 Şub 2024 - 09:38 Kars- FAO'dan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.