FAO’dan Bakanlık çalışanlarına toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi

FAO ile Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde yürütülen Kaz Dağları Projesi kapsamında, Bakanlık uzmanlarına toplumsal cinsiyet eşitliği ve iletişim eğitimi verildi. İki gün süren eğitime 32’si kadın olmak üzere toplam 78 kişi katıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Odun dışı orman ve tarım ürünlerinin üretim ve satışında kadınlar kilit bir role sahip. Tabiatta koruma-kullanma dengesinin sağlanması ve buna yönelik akılcı ve sürdürülebilir çözümler yaratmanın anahtarı da, toplumsal cinsiyet eşitliğinin inşa edilmesine bağlı…

FAO’dan toplumsal cinsiyet eşitliği ve iletişim eğitimi

Küresel Çevre Fonu (GEF) finansmanıyla BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Orman Genel Müdürlüğü ve Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü iş birliğinde yürütülen “Kaz Dağları’nda biyoçeşitliliğin Korunması ve Orman Ekosistemlerinin Sürdürülebilir Yönetiminin Güçlendirilmesi” Projesi kapsamında Balıkesir’in Edremit ilçesinde, orman ve tarım sektöründe toplumsal cinsiyet eşitliği ve iletişim eğitimi verildi.

32’si kadın, toplam 78 kişinin katılımıyla iki gün süren eğitim etkinliğinin açılışında konuşan FAO Proje Koordinatörü Erdoğan Ertürk, “Proje boyunca gerçekleştireceğimiz uygulamalarımızın her aşamasında yani biyolojik çeşitliliğin korunmasında, sürdürülebilir orman yönetiminde ve iyi tarım ve organik tarım faaliyetlerimizde toplumun her kesiminin bakış açılarını dikkate almayı hedefliyoruz. Tabiatta koruma-kullanma dengesinin sağlanması ve buna yönelik akılcı ve sürdürülebilir çözümler yaratmanın anahtarı toplumsal cinsiyet eşitliğinin inşa edilmesine bağlıdır. Bu çerçevede, doğanın korunması için gerekli tedbirlere yönelik stratejiler hazırlayıp, alanda yaşayan yöre halkı ve diğer ilgi gruplarının tarımsal faaliyetler başta olmak üzere odun dışı orman ürünleri ve ekolojik turizm ile ilgili çalışmalarını destekleyeceğiz” dedi.

Odun dışı orman ürünlerinin ve tarım ürünlerinin üretim ve satışında kadınların kilit bir role sahip olduğunu vurgulayan Ertürk, “Kadınlar değer zincirinde, ürünlerin üretiminden, paketlenmesinden ve satışına kadarki tüm süreçlerde sorumluluklar üstlenmektedirler. Proje kapsamında kooperatiflerin desteklenmesi yoluyla kadınların güçlenmesi, gelir getirici faaliyetlere erişimi ve karar alma süreçlerinde yer almaları desteklenecektir” diye konuştu.

“Kadınlarla erkeklerin doğaya yaklaşımları farklı”

Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdür Yardımcısı Yunus Aydemir ise konuşmasında, kadınların ve erkeklerin doğaya yaklaşımlarının da farklı olduğunun ve korumanın sadece devlet eli ile değil, insanların bu konuda etkin şekilde bilgilendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Balıkesir Orman Bölge Müdürü Kemal Kayıran da, “Küresel ısınmayla birlikte orman ekosistemindeki bozulmalar birçok bitki ve canlı türünün yok olma tehdidi ile bizleri karşı karşıya bırakmaktadır. O nedenle bu projelerin farkındalık yaratmak için önemi çok büyük” dedi.

FAO Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Uzmanı Neşe Çakır tarafından verilen eğitimlerde; toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılık ve toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılığın sonuçları, toplumsal cinsiyete dayalı iş bölümü, toplumsal cinsiyet eşitliği, toplumsal cinsiyete dayalı kalıp yargılar ve cinsiyet rolleri gibi temel kavramlar üzerinde duruldu. Katılımcı yaklaşım ile toplumsal cinsiyete dayalı roller, kadınlar ve erkekler arasındaki günlük zaman kullanımı, toplumsal cinsiyet analizi ve mevsimsel takvim gibi konularda grup çalışmaları yapıldı.

Kadınların ekonomik hayata katılımı, toplumsal cinsiyet eşitliğinin ne olduğunu ve kadınların ve erkeklerin yaşamları ve işleri için ne kadar önemli olduğunu anlamak, toplumsal cinsiyet analizinin nasıl yapılacağını, toplumsal cinsiyet eşitliğinin nasıl ana akımlaştırılması gerektiğinin tam anlaşılması konusu için katılımcıların görüşleri alındı.

Kadın erkek eşitliğine duyarlı analiz, kadınların ve erkeklerin ne yaptıklarını, hangi kaynaklara sahip oldukları ve belirli bir bağlamda ihtiyaçlarının ve önceliklerinin neler olduğunu daha iyi anlamak için orman ve tarım sektöründe kadınların ve erkeklerin farklı rolleri incelendi. Projenin sonuçlarından etkilenecek olan ve biyolojik çeşitliliğin korunması ve orman yönetiminin sürdürülebilirliğinin sağlanmasına etki edecek olan faydalanıcı kesimin, kadın ve erkeklerin belirli öncelikleri, ihtiyaçları ve sorumlulukları hakkında neler yapılabileceğine dair grup çalışmalarında öneriler geliştirildi.

Toplumsal cinsiyete dayalı bütçeleme

Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme konusunda katılımcılara kapsamlı bir sunum yapan UN WOMEN’dan Program Sorumlusu Mustafa Çadır, toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik stratejiler, plan, program ve yasalara ilişkin bilgiler verdi. Tarım Kanunu, kırsal kalkınmada kadın ve genç nüfusun eğitim ve girişimcilik düzeyinin yükseltilmesine yönelik tedbirlerin alınması, On İkinci Kalkınma Planı (2024-2028), kadın erkek fırsat eşitliğinin sağlanması ve kadınların güçlenmesi önceliğinin tüm plan, program, politika geliştirme ve uygulama süreçlerinde yer almasının sağlanacağına vurgu yapan Çadır, kırsalda kadın girişimciliğinin ve teknoloji okuryazarlığının artırılması, kadınlara yönelik sosyal alanların oluşturulması, bakım hizmetlerinin kaliteli, ekonomik ve erişilebilir olarak sunulması, tarım işçisi olarak çalışan kadınların ücretli ve kayıtlı hale getirilmesi için çalışmalar yürütüleceğini kaydetti.

Kırsal Kesimde Kadın Erkek Eşitliği 2023 değerlendirmesinin sonuçlarına değinen Ayşe Ayata, Türkiye’de kırsal nüfusun demografik yapısının süreç içinde nasıl değiştiğinin üzerinde durdu. Kırsaldaki kadın profillerine vurgu yapan Ayata, aile çiftçiliği, tarım ve orman işlerinde toplumsal cinsiyet konuları, finansal, tarımsal üretim kaynaklarına ve tarımsal yayım hizmetlerine erişim konularına değinerek, önerilerini sıraladı.

Etkinlik, FAO İletişim Uzmanı Şafak Toros’un “İletişimin Gücü” eğitimi ile sona erdi.

17 Şub 2024 - 15:46 Balikesir/ Edremit- FAO'dan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.