Kalp durması sırasında hayat kurtaracak yeni bir yöntem geliştirildi!

2024 yılının Ocak ayı ile birlikte, Kanada’nın ardından Yeni Zelanda da kalp durması hastalarına yönelik çığır açan yeni bir prosedürü uygulamaya başladı.

Kalp durması sırasında hayat kurtaracak yeni bir yöntem geliştirildi!
Haber albümü için resme tıklayın

"Çift sıralı harici defibrilasyon" (İng. Double sequential external defibrillation, DSED) olarak bilinen bu yöntem, acil müdahale stratejilerini değiştirecek ve hastaların hayatta kalma oranlarını potansiyel olarak iyileştirecek. Kalp durmasından sağ çıkmak büyük ölçüde etkili resüsitasyona (hayata döndürme uygulaması) bağlıdır.

Kalp durması, defibrilasyon ve resüsitasyon

Kalp normal çalıştığında, elektrik darbeleri kas duvarları boyunca ilerleyerek düzenli, koordineli kasılmalar yaratır. Ancak normal elektriksel ritimler bozulursa, kalp atışları koordine edilemez ve etkisiz hale gelebilir veya tamamen durarak, kalbin de durmasına yol açabilir.

Defibrilasyon temel bir resüsitasyon yöntemidir. Anormal elektriksel aktiviteyi sonlandırmak için kalbe güçlü bir elektrik şoku verilir. Bu da kalbin düzenli ritmini yeniden kurmasını sağlar.

Yönetim başarısı, altta yatan işlevsiz kalbin ritmine ve şoku veren defibrilasyon pedlerinin doğru konumlandırılmasına bağlıdır. Yeni prosedür, standart konumlandırmanın etkili olmadığı durumlarda ikinci bir seçenek sağlar.

İki defibrilatör kullanılması

Standart defibrilasyon sırasında bir ped göğsün sağ tarafına köprücük kemiğinin hemen altına yerleştirilir. İkinci bir ped sol koltuk altına yerleştirilir. Şoklar her iki dakikada bir verilir.

Erken defibrilasyon, kalp durmasında hayatta kalma olasılığını önemli ölçüde artırabilir. Ancak, kalp durması "ventriküler fibrilasyon" veya "nabızsız ventriküler taşikardi" nedeniyle ortaya çıkan hastaların yaklaşık %20'si standart defibrilasyon yaklaşımına yanıt vermez. Her iki durum da kalp ventriküllerindeki anormal aktivite ile karakterize edilir.

Kalp durması sırasında hayat kurtaracak yeni bir yöntem geliştirildi!

Yeni yöntemin farkı ne?

Çift sıralı harici defibrilasyon (DSED), iki defibrilatör kullanarak kalbe hızlı sıralı şoklar sağlayan yeni bir yöntemdir. Pedler iki farklı yere, biri göğsün ön ve yan tarafına, diğeri ise ön ve arka tarafına takılır.

Tek bir operatör defibrilatörleri sırayla aktive eder, bir el birinciden ikinciye hareket eder. Kanada'da yakın zamanda yapılan bilimsel bir çalışmaya göre bu yaklaşım, standart şoklara yanıt vermeyen ventriküler fibrilasyon veya nabızsız ventriküler taşikardi hastalarının hayatta kalma şansını iki kattan fazla artırabiliyor.

İkinci şokun kalıcı anormal elektriksel aktiviteyi ortadan kaldırma şansını artırdığı düşünülüyor. Kalbin sol ventrikülüne daha yakın olan farklı bir yol boyunca ilerleyerek kalbe daha fazla toplam enerji verir.

Yöntemin etkinliğinin kaınıt

Yeni Zelanda’da 2020 – 2023 yılları arasında derlenen ambulans verileri, yeni defibrilasyon yöntemlerinden potansiyel olarak faydalanabilecek yaklaşık 1.390 kişi belirledi. Bu grubun mevcut hayatta kalma oranı sadece %14'tü.

Ulusal Ambulans Sektörü Klinik Çalışma Grubu, DSED'in bu hastalar için hayatta kalma oranını önemli ölçüde artırma potansiyelini kabul ederek, acil tıbbi hizmetler personeli için klinik prosedürleri ve kılavuzları güncelledi.

Kılavuzda artık ventriküler fibrilasyon veya nabızsız ventriküler taşikardinin standart defibrilasyon ile iki şoktan sonra devam etmesi halinde DSED yönteminin uygulanması gerektiği belirtiliyor. İki defibrilatörün hazır bulundurulması ve personelin yeni yaklaşım konusunda eğitilmesi gerekiyor.

DSED için mevcut kanıtlar ikna edici olsa da, yakın zamana kadar teoriye ve az sayıda potansiyel olarak yanlı gözlemsel çalışmaya dayanıyordu. Kanada'da yapılan bir çalışma, DSED ile standart tedaviyi doğrudan karşılaştıran ilk çalışma. Toplam 261 hasta arasında, bu stratejiyle tedavi edilen %30,4'ü hayatta kalırken, standart resüsitasyon protokolleri izlendiğinde bu oran %13,3 oldu.

Resüsitasyon için en iyi uygulama konusunda tavsiyelerde bulunan uluslararası bir uzmanlar grubu, araştırmanın sonuçlarına yanıt olarak 2023 yılında tavsiyelerini güncelledi. Acil sağlık hizmetlerinin standart tedaviye yanıt vermeyen ventriküler fibrilasyon veya nabızsız ventriküler taşikardisi olan hastalar için DSED'yi dikkate almasını önerdi.

Bu makalenin orijinali, Creative Commons lisansı altında The Conversation’da yayınlandı. Orijinal makaleyi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

17 Şub 2024 - 17:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.