COVID-19 aşılarının hangi kola yapıldığı önemli mi?

COVID-19 aşılarının ortaya çıkışından bu yana araştırmacılar, zayıflatılmış bir patojenle (veya onun parçalarıyla) aşılamanın bağışıklık sistemini tam bir saldırıya hazırlayabileceği her türlü yolu inceledi. Tüm bu süre zarfında çok az uzman, aşı yapılan kolun önemli olup olmadığını araştırdı…

COVID-19 aşılarının hangi kola yapıldığı önemli mi?
Haber albümü için resme tıklayın

İlk başta anlamsız bir fark gibi görünse de Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi'ndeki (OHSU) araştırmacılar bunun önemli olabileceğinden şüpheleniyor.

Aşının hangi kola yapıldığı konusu, ne zaman dikkat çekti?

Her şey COVID-19 pandemisinin ilk günlerinde başladı. Yeni COVID-19 aşılarına karşı bağışıklık tepkisi çalışmalarına katılan sağlık çalışanları, OHSU'daki uzmanlara birinci ve ikinci aşı arasında kol değiştirmeleri gerekip gerekmediğini soruyordu. Ekip ne tavsiye vereceğinden emin değildi. O zamana kadar çoğu bilim insanı bunun önemli olmadığını varsayıyordu.

“Bu soru gerçekten kapsamlı bir şekilde incelenmemişti, bu yüzden kontrol etmeye karar verdik” diyen Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Marcel Curlin ve ekip arkadaşları, bilimsel literatürü taradıklarında, konuyla ilgili sadece dört makale bulabildiler. Bu çalışmalardan elde edilen sonuçlar tutarlı değildi.

Daha net bir resim elde etmek için OHSU'daki araştırmacılar, iki doz COVID-19 aşısı alan 947 katılımcının antikor seviyelerini test etti. Kohortun yarısı, ikinci dozu ilkiyle aynı koldan yaptırırken, diğer yarısı aşıları farklı kollardan yaptırdı. İkinci dozdan dört hafta sonra, SARS-CoV-2'ye özgü serum antikorları, aşıyı farklı kollarda yaptıranlarda 1,4 kat daha yüksekti.

54 çiftten oluşan 108 kişilik bir alt küme cinsiyet, yaş ve aşı zamanlarına göre eşleştirildi ve kan testleri karşılaştırıldı. Aşılamadan sonraki haftalarda ve aylarda toplanan serum örnekleri gruplar arasında belirgin farklılıklar gösterdi. İkinci aşıdan dört hafta sonra, her iki koldan da aşı olanların SARS-CoV-2'ye özgü serum antikorlarında, sadece bir koldan aşı olanlara kıyasla dört kata kadar artış görüldü.

Dahası, bu gelişmiş bağışıklık tepkisi, takviye uygulandıktan sonra bir yıldan fazla sürdü. Curlin, “Tespitimizin son derecede önemli olduğu ortaya çıktı. Muhtemelen sadece COVID aşılarıyla sınırlı değil. Önemli bir immünolojik işlev görüyor olabiliriz” diye konuştu.

COVID-19 aşılarının hangi kola yapıldığı önemli mi?

Aşının yapıldığı kolun nasıl bir etkisi var?

Curlin ve meslektaşları bu özel işlevin ne olduğundan ya da nasıl çalıştığından henüz emin değil. Ancak bir tahminleri var. Kaslara bir aşı yapıldığında, ilaçtaki antijenler bağışıklık hücreleri tarafından tanınır ve bu hücreler istilacıları yakalayarak lenf düğümlerine götürür. Bu da bağışıklık sistemini söz konusu antijene karşı hazırlar ve istilacının aranan işaretlerini gönderir.

Mesele şu ki, vücudun farklı bölümlerinde farklı lenf düğümleri vardır. Bu nedenle her iki tarafta da bir bağışıklık tepkisi tetiklemek, vücudu o hastalığa karşı daha iyi hazırlıyor olabilir.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar The Journal of Clinical Investigation dergisinde yayınlandı.

16 Şub 2024 - 20:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.