Tüketiciler böcekleri normal gıda ürünleri gibi görebilecek mi?

Böcekler çevresel olarak sürdürülebilir olmanın yanında, en az geleneksel et ürünleri kadar protein içerir. Ancak böceklerin birçok tüketici nezdinde gıda olarak görülmemesi, piyasaya giriş bağlamında tüketici kabulünü zorlaştırıyor. Peki firmalar, tüketiciler böcek yemeye ikna edebilir mi?

Tüketiciler böcekleri normal gıda ürünleri gibi görebilecek mi?
Haber albümü için resme tıklayın

Gıda endüstrisi, protein kaynaklarını çeşitlendirmenin gerektiği ve yalnızca hayvansal et ürünlerine bağımlı olunmaması konusunda hemfikir. Bu görüş, bir protein geçiş döneminin başlangıcı olarak da değerlendiriliyor.

Ancak konuya ilişkin birçok farklı görüş var. Bazıları süreci tamamen bitki bazlı proteinden oluşan bir diyete geçiş olarak görürken, böcek proteinlerine geçişi de bu sürecin bir parçası olarak görüyor.

Böcek tüketimi neden önemli?

Büyükbaş hayvanlara kıyasla, böcek proteinlerinin çevresel açıdan birçok avantajı var. Dünya Ekonomik Forumu'na (WEF) göre, böcek yetiştiriciliğinde düşük arazi ve su kullanımı daha az. 2010 yılında yapılan bir çalışma, böceklerin sera gazı emisyonlarının geviş getiren hayvanların %1'i kadar olduğunu ortaya koymuştu. Ayrıca, böcekler protein içeriği bakımından daha zengin. Bazı uzmanlara göre cırcır böcekleri, sığır etinin yaklaşık üç katı protein içeriğine sahip.

Burada asıl zorluk, bu ürünleri piyasaya sürmek değil, raflarda kalıcı olmalarını sağlamak. Birçok tüketici böcek proteini tüketme konusunda isteksiz. Geçen yıl yapılan bir araştırma, tüketicilerin tiksintisinin böcek tüketiminin önündeki ana engellerden biri olduğunu, gıda neofobisinin (yeni ürünlere karşı mesafeli olma durumu) diğer bir engel olduğunu ortaya koydu.

Yılın ilerleyen zamanlarında yapılan bir çalışma, böcek proteinlerine daha aşina olan tüketicilerin bunları deneme olasılığının daha yüksek olduğunu gösterdi. Görünüşe göre yeni olana karşı duyulan korku, isteksizliğin ana nedeni. Ürünlere aşinalığın artması bunu hafifletebilir.

Tüketiciler böcekleri normal gıda ürünleri gibi görebilecek mi?

Firmalar, algı zorluklarıyla nasıl mücadele ediyor?

Böcek proteini tüketiminin kabul edilmesi, Uluslararası Gıda ve Yem Platformu (IPFF) tarafından bilimin mantıksızlığa karşı zaferi olarak nitelendirildi. Platforma göre böcek tüketmek bilim tarafından destekleniyor.

Ancak müşterileri böcek tüketmeye teşvik etmek her zaman kolay değil. Hayvanlardan ziyade insanlara hitap eden böcek proteini start-up'ları (yeni firmalar) için bu isteksizlikle mücadele etmek önemli bir hedef.

Fransız şirketi Ÿnsect bitkiler, evcil hayvanlar ve en önemlisi insanlar için böcek proteinleri üretiyor. Ürettiği protein diğer ürünlerde bileşen olarak kullanılabiliyor. İsviçre merkezli Essento ise böcek proteinini atıştırmalık barlar, unlar ve hatta burger gibi daha tanıdık formlarda sunuyor.

Dünya genelinde tüketicilerin böcek tüketmeye bakışı

Birçok kişinin 'batı' olarak tanımladığı Avrupa, Kuzey Amerika ve Okyanusya'nın bazı bölgeleri dışında, böceklerle ilgili gıda neofobisiyle mücadele etmek elzem değil. Çünkü tüketiciler diğer bölgelerde böcekleri gıda olarak zaten tanıyor.

Örneğin, Latin Amerika ve Asya'daki erkeklerin önemli bir kısmı günlük olarak böcek tüketiyor. Tüketim alışkanlıkları Batıda bile ülkeden ülkeye değişiyor. Ancak Türkiye de dahil olmak üzere, raflarda böcek ürünü görmeye hazır olmayan birçok ülke var. Bu nedenle firmalar henüz tariflerde ve ürün bileşiminde kullanılabilecek ham maddeler üretmeyi düşünüyor.

Dünyanın diğer bölgelerinde insanlar böcekleri bütün olarak yiyebilirken, böcek kullanarak üretim yapan firmalar Batılı ülkelerdeki tüketim tercihlere uyacak şekilde kültürel olarak uyarlamayı, örneğin böcekte elde edilen ham maddeleri tariflerde malzeme olarak kullanmayı öneriyor.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Food Quality and Preference dergisinde yayınlandı.

16 Şub 2024 - 22:00 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.