AB, sanayide adım adım Net Sıfır Emisyona gidiyor!

Net sıfır teknolojilerin sanayi alanında kullanımını artırmayı ve Avrupa'nın endüstriyel yeşil teknolojiler alanında küresel lider konuma yükselmesini sağlamayı amaçlayan Net Sıfır Sanayi Yasası ile kurulacak “Net Sıfır Hızlandırma Vadileri”, belirli teknolojiler alanında çalışan işletmelerin gelişmesini destekleyecek. Kamu ihale süreçlerinde “sürdürülebilirlik ve dayanıklılık” asgari gereklilik olacak, net sıfır teknoloji ürünlerinin alımı teşvik edilecek.

Avrupa sanayinde otomasyon etkisi!
AB, sanayide adım adım Net Sıfır Emisyona gidiyor!
Haber albümü için resme tıklayın

Net-sıfır emisyonlu teknoloji ürünleri üretim ekosisteminin gelişimini öngören Net-Sıfır Sanayi Yasası’nın onay süreci kapsamında Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi arasında yürütülen müzakerelerde ön mutabakat sağlandı.

AB, sanayide adım adım Net Sıfır Emisyona gidiyor!

Net Sıfır Sanayi Yasası

Net Sıfır Sanayi Yasası, AB'nin iklim hedeflerine ulaşmasında önemli paya sahip olan net sıfır teknolojilerin sanayi alanında kullanımını artırmayı ve Avrupa'nın endüstriyel yeşil teknolojiler alanında küresel önder konuma yükselmesini sağlamayı amaçlıyor. Yasanın bazı bileşenleri şöyle sıralanıyor:

• Karbon azaltımına önemli derecede katkı sağlayacak teknolojileri ilgilendiren stratejik projelerin seçilmesine yönelik kıstasları da içeren net sıfır teknolojiler listesi belirleniyor.

• Karbondan arındırma potansiyeli yüksek olduğu değerlendirilen projelerin hızlandırılmış izin süreçlerinden ve finansmana kolay erişimden yararlanması hedefleniyor.

İşletmeler, Net Sıfır Hızlandırma Vadilerinde toplanacak

• “Net Sıfır Hızlandırma Vadileri” olarak adlandırılan, belirli teknolojiler alanında çalışan işletmelerin bir araya geldiği kümelenmelerin gelişmesi desteklenerek, AB’nin bu alanlarda üretim merkezi olarak küresel düzeyde öne çıkması hedefleniyor. Bu kümelenmelerin hızlandırıcı gücü sayesinde AB’nin yeniden sağlam bir sanayi tabanına kavuşması amaçlanıyor.

• Kamu alımlarında net sıfır teknoloji ürünlerinin alımını teşvik eden düzenlemelerin AB düzeyinde uyarlanması amacıyla kamu ihale süreçlerine yönelik sürdürülebilirlik ve dayanıklılık tanımları belirleniyor.

Kamu ihale süreçlerinde “sürdürülebilirlik ve dayanıklılık” gereklilik olacak

• Kamu ihalesine konu olan ürünün seçiminde “sürdürülebilirlik katkısının” asgari gereklilik olması; net-sıfır teknoloji ürün ya da bileşenine ilişkin içeriğin %50 ya da daha fazlasının üçüncü ülkeye bağımlı olarak elde edilmesi söz konusu olduğu durumlarda ise “dayanıklılık” kıstasının uygulanması gerekliliği getiriliyor.

• Ürün ya da ürün içeriğinin büyük bölümünün üçüncü ülkeye bağlı olarak elde edilmesi ile ilgili kıstasın, AB Komisyonu’nun “belirli bir üçüncü ülkeye bağımlı” olunan temiz teknolojileri belirleme çalışması ile ilişkili olarak dikkate alınacağı belirtiliyor.

• Öte yandan, “dayanıklılık ve sürdürülebilirlik katkısı” kıstaslarının uygulanmasının yüksek maliyete yol açması ya da kıstasları karşılayan uygunlukta teklif sunulmaması halinde, ihale makamlarının bu kıstasları uygulamamaya karar verebilme yetkisine sahip olduğu açıklanıyor.

• AB ülkelerinde yenilenebilir enerji teknolojisi ile ilgili bir ihale tasarlanırken hem ön değerlendirme hem de çevresel sürdürülebilirlik, inovasyona katkı ya da diğer mevcut yapı ya da teknolojilerle uyum içinde çalışma gibi ihale bedeliyle ilk etapta bağlantılı olmayan kriterlerin uygulanmasına olanak veriliyor.

• Bir AB ülkesinin açtığı ihalelerin yıllık hacminin en az %30'unun bu kıstaslara uyması gerekliliği belirleniyor.

AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu arasındaki ön mutabakatın kesinleşmesi için her iki kurumda resmi olarak onaylanması ve AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanması gerekiyor.

14 Şub 2024 - 14:29 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.