“Sığınmacılara Hazine arazisi” iddiasına, Cumhurbaşkanlığından yalanlama!

Medyaya yansıyan “FAO’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın desteğiyle beş ilde Hazine arazilerinin Suriyeli sığınmacılara verilmesini istediği” iddiasına, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yalanlama geldi. İYİ Partili Kürşad Zorlu’nun ardından CHP’li Evrim Karakoz da iddiayı TBMM’ye taşıyarak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a sordu.

16 binden fazla çiftçiye Hazine arazisi!
Cumhurbaşkanı müjdeyi verdi: Çiftçinin hazine arazisi kiralarında artış oranı düşecek
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Manisa Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yılmaz’ın, Suriyeli sığınmacıları Türkiye’de kalıcı hale getirmek için beş ildeki Hazine arazilerinin, BM fonu ile Suriyelilere verilmesi yönünde talimat aldığını, ancak bu talimatı kendi kentinde yerine getirmediğini iddia etti.

Manisa Ticaret Odası Başkanının iddiası!

Yılmaz, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Tolga Akalın ile kameralar önünde gerçekleşen görüşmesinde, “Cumhurbaşkanının himayelerinde bir proje yapılıyormuş: FAO. beş il seçmişler, geldiler buraya. Vali imzalamış, bizim de partner olarak imzalamamız gerekiyormuş. Birleşmiş Milletler’in bir başkanı geldi ‘Suriyelilerin burada kalıcı olarak Hazine arazilerinin bunlara verilmesi, 30 dönüm 50 dönüm filan’ dedi. 3.8 milyon dolar bir hibe verecekmiş. Sonra Yunt Dağı’nda, Recepli, Örselli, Karavelli’de bunlara yer verecekler. ‘Cumhurbaşkanımız söylemiş olabilir. Ben bunu imzalayamam’ dedim” diye konuştu.

Aydın, Bursa ve Balıkesir’in projeyi imzaladığını kaydeden Yılmaz, “Protokolü hazırlayan vatandaş, ‘buradaki asli unsurlar’ diyor. ‘Türk ve Suriyeliler eşit şekilde bundan faydalanır’ diyor. Dedim ki: Suriyeli asli unsur değil. Asli unsur biziz. Bunlar da burada mülteci, misafir statüsünde imzalamıyorum. Bir kavga bir gürültü. Ben size 4 milyon dolar vereyim, alın siz Amerika’ya götürün dedim” ifadelerini kullandı.

Yılmaz’ın dile getirdiği iddiayı TBMM’ye taşıyan İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a, “Bu şekilde bir proje yürütülmekte midir? Yürütülmekte ise proje ile amaçlanan nedir? Projeye hangi illerde, ne kadarlık arazi tahsisi yapılması planlanmaktadır” sorularını yöneltti.

“Mültecilere arazi tahsis edilmesini kabul etmiyoruz”

Manisa Ticaret Odası Başkanının projeye imza attıklarını söylediği illerden Aydın’ın CHP’li milletvekili Evrim Karakoz, Suriyeli mültecilere arazi tahsis edilmesi yönündeki planlamaları TBMM gündemine taşıyarak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından yürütülen projeye göre Aydın’ın da içinde bulunduğu 5 ilde hazine arazilerinin Suriyelilere verileceği iddiasının kamuoyuna yansıdığına dikkat çeken Karakoz, şöyle devam etti:

“Hiç kimse Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Suriyeli mültecileri bir tutacak şekilde, Suriyeli sığınmacılara asli unsur demesin. Her ne şekilde olursa olsun ülke topraklarının diğer ülke vatandaşlarına, özellikle mültecilere ve sığınmacılara verilmesini asla kabul etmiyoruz. Ne Aydın’da ne de başka bir ilimizde mültecilere arazi tahsis edilmesi kabul edilebilecek bir durum değildir.
Mültecilere arazi tahsis edilmesi planlanan bu projeye hem yurttaşlarımız hem de sivil toplum örgütlerimiz haklı olarak tepki göstermektedirler. Böyle bir şey gerçekleşirse bilin ki bütün Aydın ayağa kalkarız ve iki elimiz yakanızda olur. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu konunun takipçisi olacağız.”
“Sığınmacılara Hazine arazisi” iddiasına, Cumhurbaşkanlığından yalanlama!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’a “sığınmacılara arazi” soruları

CHP’li Evrim Karakoz, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, şu sorularına yanıt istedi:

“Adı geçen söz konusu projenin doğru olup olmadığı yönünde kamuoyunu aydınlatıcı bir açıklama yapılacak mıdır? Mülteci konumunda olan Suriyeliler ne zamanda beri yaşadıkları illerde asli unsur olmuşlardır?
Kamuoyuna yansıdığı şekli ile Aydın, Balıkesir, Bursa ve Manisa’nın dışında acaba hangi illerde bu projenin uygulanması ve ülke topraklarının başkalarına verilmesi için çalışmalar yapılmaktadır?
Ülke topraklarının her ne şekilde olursa olsun diğer ülke vatandaşlarına, özellikle mültecilere ve sığınmacılara proje kapsamında bile olsa verilmesini nasıl olurda kabul edebilirsiniz?
Söz konusu proje kapmasında Aydın’da Suriyeli sığınmacılara tahsis edilecek arazilerin miktarı ne kadardır? Bu arazilerin Aydın’da ilçelere göre dağılımı yapılmış mıdır? Bu tahsis yerlerinin belirlenmesi konusunda nasıl bir yol izlenmiştir?
Cumhurbaşkanı hangi illerde ve ne kadar hazine arazisinin Suriyelilere verilmesi yönünde çalışma başlatılmasını talep etmiştir?”

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi: “İddia doğru değil”

İddialar üzerine gözler Cumhurbaşkanlığına çevrilirken, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, sosyal medyada paylaşılan ve bazı basın yayın organlarında yer alan, “Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın desteğiyle Manisa’da hazine arazilerinin Suriyeli sığınmacılara verilmesini istiyor” iddiasının doğru olmadığını bildirdi. Merkez’den yapılan açıklamada, şöyle denildi:

“Türkiye'de, iddiadaki konuyla ilgili kurum ve kuruluşların herhangi birinde böyle bir proje söz konusu olmamıştır. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nden edinilen bilgiye göre de kuruluşun ülkemizle ilgili böyle bir projesi bulunmamaktadır.
Bununla birlikte söz konusu sosyal medya paylaşımında öne sürüldüğü gibi FAO Türkiye’nin bugüne kadar ABD’li bir kadın temsilcisi veya başkanı olmamıştır.
Öte yandan Suriyeliler, 1927 yılında çıkarılan Mukabele-i Bilmisil Kanunu’ndan bugüne Türkiye’de ev, arazi gibi taşınmazlar edinememektedir. 1062 sayılı Kanun gereğince, Suriyelilerin ülkemizde taşınmaz edinmesi yasaktır. 1966 yılında çıkarılan Yönetmelikte, Suriyelilerin başka bir ülkenin vatandaşlığını kazansa dahi 1062 sayılı Kanun çerçevesinde getirilen sınırlamalara tabi olacakları açıkça ifade edilmiştir.”

14 Şub 2024 - 12:02 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.