FAO, verimli su kullanımını sahada öğretiyor!

FAO tarafından Gediz Nehri havzasında yürütülen proje kapsamında, İzmir Menemen’de çiftçilere ve bakanlık teknik personeline meraların korunması, uygun hayvan otlatma ve yem bitkileri üretiminde verimli su kullanımı ve çevre dostu teknikler için eğitim programı düzenlendi.

FAO, verimli su kullanımını sahada öğretiyor!
FAO, verimli su kullanımını sahada öğretiyor!
Haber albümü için resme tıklayın

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Tarım ve Orman Bakanlığı, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü iş birliğinde, Küresel Çevre Fonu (GEF) finansmanıyla yürütülmekte olan  “Türkiye'de Gediz Nehri Havzasında Sürdürülebilir ve Entegre Su Kaynakları Yönetimi” Projesi kapsamında İzmir’in Menemen İlçesinde, “Meraların Korunması, Uygun Hayvan Otlatma ve Yem Bitkileri Üretimi” eğitimi gerçekleştirildi.

Mera rehabilitasyonu kapsamında daha önce üreticilere teslim edilen yem bitkisi tohumlarının ekiliş alanlarının tespit edilmesi, saha kontrollerinin ve üretim planlamalarının yapılabilmesi için arazi çalışması ile birlikte su verimliliği için düzenlenen eğitime, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Menemen İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, STK temsilcileri ve çiftçiler katılım sağladı.

FAO, verimli su kullanımını sahada öğretiyor!

Saha ziyaretinde eğitim verildi

FAO uzmanları ve Bakanlık temsilcilerinin Menemen, Yanıkköy’e gerçekleştirdiği saha ziyareti sırasında tohum teslim edilen üreticilere yönelik olarak anket çalışması da gerçekleştirildi, belirlenen ekilmiş/ekilecek olan ürünlerin bulunduğu parsellerde çiftçilere yerinde üretim tekniği önerilerinde bulunuldu. Tohum dağıtımı gerçekleştirilen çiftçilerin arazileri yerinde ziyaret edilerek, çiftçilere ekim yöntemleri, sulama teknikleri hakkında bilgilendirme yapılan saha ziyareti sırasında, meraların gelecekteki gelişimini tespit ve mevcut durumu değerlendirme amacıyla rehabilitasyon gerçekleştirilecek mera alanlarında tür sayımı da gerçekleştirildi.

Saha ziyaretleri sonrasında, FAO uzmanları tarafından çiftçilere ve Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanlarına yönelik “Meraların Korunması, Uygun Hayvan Otlatma ve Yem Bitkileri Üretimi” eğitimi verildi. FAO Ulusal Proje Koordinatörü Emre Akyüz, proje faaliyetleri hakkında bilgilendirme yaparken, FAO Teknik Danışmanı Prof. Dr. Erhan Akça “Sürdürülebilir Arazi Yönetimi Kapsamında Mera Ekosistemleri” konusunda katılımcılara eğitim verdi. Katılımcılar; koruyucu tarım ve su verimliliği, İzmir İlinde çayır mera ıslahı alanındaki iyi örneklerin incelenmesi ve sürdürülebilir sulama teknikleri konusunda eğitim aldı.

Gediz Projesi

FAO ile Tarım ve Orman Bakanlığı, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen proje, GEF finansal desteği ile 2022 yılında başlatıldı. Toplam bütçesi eş finansmanla birlikte 8 milyon 15 bin 639 dolar olan ve üç yıl sürmesi planlanan projenin genel amacı, yerel toplulukların sosyo-ekonomik refahını ve doğal kaynakların sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla toprak ve su kaynakları özelinde entegre doğal kaynak yönetimini ve Gediz Nehri havzasında biyoçeşitliliğin korunmasını teşvik edilmesi olarak belirlendi.

İzmir ve Manisa illerinin Gediz Havzası sınırları içinde yer alan bölgelerde yürütülen Proje, Gediz Nehri Havzası'nın ortak yönetiminin geliştirilmesi, sürdürülebilir arazi kullanım uygulamalarının ve entegre doğal kaynak yönetiminin geliştirilmesi ve iyi uygulamaların izlenmesi, değerlendirilmesi ve yaygınlaştırılması amaçlarına ulaşmayı hedefliyor.

14 Şub 2024 - 09:32 - FAO'dan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.