Antifungal merhemler, ilaçlara aşırı dirençli enfeksiyonları tetikliyor!

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından hazırlanan bir rapor, antifungal (mantarlara ve neden oldukları hastalıklara karşı etki eden) kremler ve kortikosteroidlerin kullanıldığı antifungal tedavi kombinasyonlarının, şiddetli cilt, baş ve tırnak mantar enfeksiyonlarının ortaya çıkmasına ve yayılmasına neden olduğunu ortaya koydu.

Antifungal merhemler, ilaçlara aşırı dirençli enfeksiyonları tetikliyor!
Haber albümü için resme tıklayın

2023 yılında dermatologlar, mevcut az sayıdaki mantar tedavisine yanıt vermeyen, oldukça bulaşıcı, ilaca dirençli mantar kaynaklı cilt enfeksiyonlarının ABD'de bilinen ilk vakalarını tespit etmişti. İlk olarak Güneydoğu Asya'da yoğunlaşan bu ilaca dirençli mantar enfeksiyonları Çin'e ve diğer ülkelere yayıldı. Şu ana kadar ABD'nin en az 11 eyaletinde tespit edildi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden (CDC) araştırmacılar durumu anlamak için ABD'de bir yıllık antifungal reçetelerini inceleyerek hangi klinisyenlerin hangi ilaçları verdiğini anlamaya çalıştı. Bakteriler arasında antibiyotik direncinin artmasında söz konusu olduğu gibi, antifungal ilaçların aşırı kullanımı da potansiyel olarak patojenik mantarlara, ilaçları atlatmanın yollarını bulmak için bolca fırsat verir. Bu durum, antifungal ilaçlar özellikle yanlış enfeksiyon türü için reçete edildiklerinde veya uygun şekilde kullanılmadıklarında daha belirgin hale gelir.

CDC’de Epidemiyolog olan Kaitlin Benedict ve ekip arkadaşları, antifungal reçete yazma uygulamalarını anlayarak, sorunun daha da kötüleşmeden önünü kesmeye yardımcı olacak önemli bilgiler sağlayabileceklerini umuyor.

Ekip çalışmalarında elde ettikleri sonuçlar, “Ortaya çıkan direnç göz önünde bulundurulduğunda, topikal antifungal reçetelerin büyük hacmi, mevcut reçete yazma uygulamalarını daha iyi anlama, klinisyenler tarafından mantıklı reçete yazmayı teşvik etme ve önerilen kullanım hakkında hasta eğitimini geliştirme ihtiyacını vurguluyor” diyerek özetledi.

Antifungal merhemler, ilaçlara aşırı dirençli enfeksiyonları tetikliyor!

Çalışma nasıl yapıldı?

Ekip, 2021 yılında ABD hükümetinin ulusal sağlık sigortası programı olan Medicare kapsamındaki yaklaşık 49 milyon kişi için reçete yazan yaklaşık 1 milyon sağlık uzmanına ilişkin verileri analiz etti. Araştırmacılar, o yıl ABD'de toplam 231 milyon ABD doları maliyetle yaklaşık 6,5 milyon topikal antifungal reçetesi verildiğini tespit etti.

Araştırmacılar, “Çalışma popülasyonu arasında topikal antifungal kullanımının gerçek hacmi muhtemelen bu çalışmada tespit edilenden çok daha yüksek. Çünkü çoğu topikal antifungal reçetesiz olarak satın alınabilir” diyor.

2021'de antifungal reçetelerin çoğu birinci basamak hekimleri tarafından yazıldı. Bunu pratisyen hemşireler, dermatologlar ve podiatristler izledi. Antifungal reçete yazanların ilk %10'u (yaklaşık 13.106 pratisyen hekim), dağıtılan ilaçların neredeyse yarısını reçete etti. Bunun nedeni, mantar enfeksiyonu şüphesi olan çok sayıda hasta görmeleri veya bunlara hızlı bir şekilde tedavi sunmaları olabilir.

Bu durum potansiyel bir aşırı kullanımı ya da en azından liberal reçetelemeyi düşündürse de, Medicare verileri hastaların sahip olduğu mantar enfeksiyonu türlerine ilişkin teşhis bilgilerini içermiyor. Dolayısıyla araştırmacılar hastalara özel durumlarını tedavi etmek için doğru ilacın reçete edilip edilmediğini ya da doktorların hangi ilacı reçete edeceklerini bilmek için önce enfeksiyonları test edip etmediklerini belirleyemedi.

Esas endişe konusu klotrimazol-betametazon

Benedict ve meslektaşlarını endişelendiren, reçete edilen tüm topikal antifungallerin yüzde 15'ini oluşturan çok sayıda klotrimazol-betametazon reçetesiydi. Bu kombinasyon tedavisinin, dermatofitoz olarak da bilinen ilaca dirençli tinea hastalığının ortaya çıkmasında potansiyel bir etken olduğu düşünülüyor.

Araştırmacılar, kurul sertifikalı dermatologlar da dahil olmak üzere klinisyenlerin genellikle bir cilt rahatsızlığını sadece bakarak teşhis ettiklerini, ancak sıklıkla yanıldıklarını de aktardı.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar US CDC'ye ait dergi olan Morbidity and Mortality Weekly Report dergisinde yayınlandı.

11 Şub 2024 - 13:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.