Lisanslı depolar için ücret uygulaması değişti

Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Yönetmeliğinde yapılan değişiklik uyarınca, yeni ücret tarifesi, tarifenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra depolanan ürünlere ve tarifenin yürürlüğe girdiği tarihten önce depoda bulunan ürünlere yeni tarife tarihinden itibaren uygulanacak. TMO’nun lisanslı depolarda depolanan ürünleri için depolama ücretleri, aylık dönemler halinde ödenecek.

TMO depoları özel firmalara açılacak; Lisanslı depolama gelişecek
Bakan Pakdemirli: Lisanslı depoculuk ürünleri afetlerden koruyor!
Haber albümü için resme tıklayın

Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 8 Şubat 2024 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Borsa ile sözleşme yapılacak

Ticaret Bakanlığı tarafından Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Yönetmeliğinin 14’üncü maddesinin birinci fıkrasında yapılan değişikliğe göre,

Ürün senetlerinin güven içinde ticaretinin ve takibinin yapılabilmesini teminen Borsa ile sözleşme yapılacak. Sözleşmede; ürün senetlerinin Borsaya kota ettirilmesi, hareketlerinin kontrol ve takibi, teyidi, iptali, bilgi akışının düzenli olarak sağlanması, lisanslı depolardaki ürünlerin gerektiğinde elektronik ortamda Borsaca incelenmesi ve kontrolü ile aralarındaki bilgi iletişim sistemine ilişkin hususlar ve Bakanlıkça belirlenecek diğer hususlar yer alacak.

Ücret tarifesinin uygulama tarihi

Yönetmeliğin 39’uncu maddesinin beşinci fıkrası değişikliği uyarınca, yeni ücret tarifesi, tarifenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra depolanan ürünlere ve tarifenin yürürlüğe girdiği tarihten önce depoda bulunan ürünlere yeni tarife tarihinden itibaren uygulanacak.

Altıncı fıkraya eklenen cümleye göre de, TMO’nun lisanslı depolarda depolanan ürünleri için tahakkuk eden depolama ücretleri, aylık dönemlerde TMO Genel Müdürlüğü tarafından lisanslı depo işletmelerine ödenecek. Ödemeye ilişkin usul ve esaslar TMO Genel Müdürlüğü ve Elektronik Kayıt Kuruluşunun görüşleri alınarak Bakanlıkça belirlenecek. Bu kapsamdaki ödemeler, usul ve esasların Bakanlığın resmî internet sitesinde yayımlanmasından itibaren yapılmaya başlanacak.

Yönetmeliğin 47’nci maddesi değişikliği doğrultusunda, Lisanslı depo işletmesi, Borsa düzenlemeleri çerçevesinde vadeli işlem sözleşmelerindeki ürün teslim yükümlülüğünün yerine getirilmesi, ürün dağıtım ve teslim noktası olması görevlerini üstlenebilecek. Buna ilişkin hususlar ile Borsanın ve lisanslı depo işletmesinin hak ve yükümlülükleri Borsa ile lisanslı depo işletmesi arasında yapılacak sözleşme ile belirlenecek.

Ocak 2024 ücret tarifesi

Yönetmeliğe eklenen geçici maddeye göre ise, 2024 yılının Ocak ayında onaylanan lisanslı depo ücret tarifesi, lisanslı depolarda bulunan tüm ürünler için maddenin yürürlük tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Yönetmelik hükümlerini, Ticaret Bakanı yürütecek.

08 Şub 2024 - 09:10 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.