Meyan kökü için güvenli limit değişmeli mi?

Meyan kökü ülkemizdeki tüketiciler nezdinde pek bilinen ve tüketilen bir ürün değil. Ancak birçok Batılı ülkede meyan kökü içeren şekerlemeler bulunuyor. Yeni yapılan bir araştırmada, meyan kökünün sağlıklı yetişkinlerin tansiyonunu ciddi şekilde etkilediği belirlendi. Araştırmacılar güvenli limit değerlerinin güncellenmesi gerektiği yönünde çağrıda bulundu…

Meyan kökü için güvenli limit değişmeli mi?
Haber albümü için resme tıklayın

The American Journal of Clinical Nutrition'da yayınlanan ve Linköping Üniversitesi tarafından finanse edilen araştırma, meyan kökünde bulunan glisirizinik asit (GA) alımının ardından kan basıncının (tansiyon) etkilendiğini, bunun yanı sıra renin ve aldosteronun önemli ölçüde baskılandığını belirledi.

Araştırmacılar, elde ettikleri sonuçlara ilişkin şu açıklamayı yaptı:

Meyan kökünün daha önce bilinenden daha güçlü olduğunu ve günlük sadece 100 mg GA alımından sonra kan basıncında önemli artışlar olduğunu tespit ettik. Dolayısıyla, bu maddenin güvenli alım sınırının yeniden gözden geçirilmesi gerekebilir.

Bu etkiler daha önce, makul miktarda günlük meyan kökü alımı söz konusuyken tespit edilmemişti. Sözü edilen günlük alım miktarları, çoğu birey için 'muhtemelen güvenli' olarak tanımlanan aralıkta yer alıyor.”

Hylobates Consulting Genel Müdürü Luca Bucchini, meyan kökü ile ilgili önceki güvenlik araştırmalarının, Fransa ve Belçika gibi bazı AB Üye Devletlerinin gıda takviyeleri için 100 mg'lık bir sınır belirlemesiyle sonuçlandığını açıkladı.

Meyan kökü için güvenli limit değişmeli mi?

Meyan kökü ile ilgili yasal düzenlemeler

Meyan kökü, Glycyrrhiza türü bitkilerden elde edilir. Geçmişten bu yana bitkisel bir ilaç ve aroma maddesi olarak kullanılır. Ancak, anti-enflamatuar aktiviteler ve solunum sağlığı desteği de dahil olmak üzere daha önce tanımlanmış sağlık yararlarına rağmen, GA bileşiğinin tüketimi yüksek kan basıncı (BP) ile ilişkilendirilir. Bu etkinin altında yatan mekanizmalar ise henüz net olarak bilinmiyor.

Avrupa Birliği (AB) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından önerilen güvenli alım miktarları, GA alımını günde 100 mg ile sınırlıyor. Ancak İsveç Gıda Ajansı, tüketicilerin %5'inin günlük alımlarının bu sınırın üzerinde olduğunu tespit etti.

Yeni bir bilimsel araştırmada günlük tatlı meyan kökü alımının kan basıncı ölçümleri ve hormonal seviyeler üzerindeki etkileri değerlendirilmeye çalışıldı. Çalışmada 3,3 g meyan kökü ve 100 mg GA'ya eşdeğer günlük 14,5 tatlı meyan kökü pastilinin tüketen kişilerin, kan basıncı ölçümlerinin beşinci günden itibaren artış gösterdiği ve 14. güne kadar sayısal artışların devam ettiği görüldü.

Buna ek olarak, meyan kökü müdahalesi sırasında renin ve aldosteronun baskılandığı tespit edilmiştir. Renin ve aldosteronda en belirgin düşüşleri gösteren katılımcılarda, beyin natriüretik peptidinin N-terminal prohormonunun (NT-ProBNP) da müdahale sırasında kontrole kıyasla arttığı tespit edildi.

Araştırmacılar, “Sonuçlar meyan kökünün daha önce bilinenden daha güçlü bir madde olduğunu DSÖ ve Avrupa Birliği tarafından 'muhtemelen güvenli' olarak tavsiye edilen seviyelerin, zararsız olmadığını gösterdi.

Hipertansiyon veya böbrek yetmezliği olan kişiler gibi diğer hassas alt grupların GA'nın daha da güçlü etkilerine sahip olması muhtemel. Bu nedenle bu konuda daha fazla çalışma yapılması çağrısında bulunuyoruz. Bu arada, GA içeren şekerlemeler üzerinde daha sıkı bir uyarı etiketlemesi yapılmasını öneriyoruz” diyerek elde ettikleri verileri özetledi.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar The American Journal of Clinical Nutrition​ dergisinde yayınlandı.

07 Şub 2024 - 16:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.