Makaronların uygunluk kriterleri belirlendi

Makaron birim paketi üzerinde, sağlık uyarıları, genel uyarı ve bilgi mesajı, marka ve ayırt edici ibare, miktar ve kategori bilgisi, üretici veya ithalatçı bilgisi, üretim tarihi bilgisi, barkod, “18 yaşını doldurmayanlara satışının cezası hapistir” uyarısının yer alması zorunlu olacak.

Valinin “makaron” takıntısı!
Makaronların uygunluk kriterleri belirlendi
Haber albümü için resme tıklayın

Makaronların Teknik Düzenlemelere Uygunluklarının Belirlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ (No: 2023/60), 7 Şubat 2024 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, makaronların teknik düzenlemelere uygunluklarının belirlenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla yayımlanan Tebliğ, iç piyasaya arz edilen makaronları kapsıyor.

Makaronların kağıdında şeker ve tatlandırıcılar kullanılamayacak

Türkiye’de üretilerek veya ithal edilerek piyasaya arz edilecek mamulat çeşidinin teknik düzenlemelere uygunluğu; mamulat çeşidi için beyan edilen girdilerin, filtrelerin, piyasaya arz ambalajının Tebliğde ve Makaron Üretimi ve Ticaretine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte yer alan düzenlemelere uygunluklarının incelenmesi suretiyle belirlenecek.

Makaronlara ait girdi bildirim ve toksikolojik veri tabloları Bakanlık internet sitesinde yayımlanan açıklama kılavuzu ve tablolarına uygun düzenlenecek. Bu tablolarda, mamulat çeşidinde kullanılan girdilerin isimleri Türkçe olarak yazılır, varsa Latince isimleri parantez içinde belirtilecek.

Makaronların sigara kağıdı ve uç kağıdında şekerler ve/veya tatlandırıcılar kullanılamayacak.

Makaronların üzerinde yer alması gereken marka ve/veya ayırt edici ibarenin yazılması için kullanılanlar ile sigara kağıdını, filtresini, uç kağıdını beyazlaştırmak ve/veya uç kağıdına mantar deseni yapmak için kullanılanlar hariç olmak üzere makaron üretiminde renklendirici kullanılamayacak.

Yasaklı girdiler

Makaronların üretiminde, sigara kağıdında, kenar ek yeri yapıştırıcısında, sigara kağıdı üzerinde kullanılan mürekkepte, filtreleme maddesinde, filtre sargısında, filtre yapıştırıcısında, uç kağıdı ve uç kağıdı mürekkebi ile yapıştırıcılarında ve/veya üründe herhangi bir şekilde Ek-1’deki listede belirtilen girdiler kullanılamayacak.

Makaronların uygunluk kriterleri belirlendi

Makaronların, filtrelerindeki filtreleme maddesinde, filtre sargısında, filtre yapıştırıcısında ve/veya diğer kısımlarında tatlandırıcı, tütün ve/veya nikotin kullanılamayacak.

Filtre, kağıt, paket, kapsül gibi bileşenler ile kokusunda, tadında ya da duman yoğunluğunda değişim sağlayan herhangi bir teknik özelliğinden herhangi birinde aroma verici içeren makaron piyasaya arz edilemeyecek.

Filtre içine kapsül yerleştirilemeyecek, filtreler silindirik form dışında herhangi bir şekilde olamayacak.

Piyasaya arz ambalajı

Makaron birim paketinin dış yüzey rengi ve tonu Pantone 448 C mat bitişli, parlaklık derecesi %20’nin altında, karton malzemeden yapılan birim paketin iç yüzey rengi kraft kahvesi, Pantone 448 C mat bitişli veya beyaz olması gerekecek.

Makaron birim paketinin iç ve dış yüzeyinin düz ve pürüzsüz olması, kabartma ve desen olmaması, mamulün kendisinin görünürlüğünü sağlayan pencere içermemesi gerekecek.

Makaron birim paketi, dikdörtgen prizma şeklinde karton malzemeden yapılacak, birim paketlerde ek şeffaf ambalaj kullanılması zorunlu olacak.

Makaron birim paketleri, ses çıkaran ve/veya kokulu malzemeden üretilemeyecek, haricen kılıf, kutu, çıkartma içeremeyecek.

Makaron birim paketi üzerinde;

Birleşik sağlık uyarıları, genel uyarı ve bilgi mesajı, Marka ve ayırt edici ibare, “200 makaron” şeklinde miktar ve kategori bilgisi, Üretici ve/veya ithalatçı firma unvanı ve üretim tesisi adresini içeren bilgi, Kodlama bilgisi, “Ü.T.: gg/aa/yyyy” şeklinde asgari gün, ay ve yıl olarak üretim tarihi bilgisi, Barkod, “18 yaşını doldurmayanlara satışının cezası hapistir.” Uyarısı, “Tarım ve Orman Bakanlığı izniyle üretilmiştir/ithal edilmiştir.” İbaresinin,

yer alması zorunlu olacak.

Yürürlükten kaldırılan mevzuat

Makaron birim paketlerindeki sağlık uyarılarının uygun olması gereken genel düzenlemelerin de sıralandığı Tebliğle, Makaronların Teknik Düzenlemelere Uygunluklarının Belirlenmesine İlişkin Kurul Kararı yürürlükten kaldırıldı.

Tebliğe uyum amacıyla yapılacak piyasaya arz uygunluk belgesi güncelleme başvuruları en geç 31/3/2024 tarihine kadar yapılacak. Bu süre içinde güncelleme izni başvurusu yapılmayan piyasaya arz uygunluk belgeleri, 30/6/2024 tarihi itibarıyla iptal edilmiş sayılacak. Güncelleme başvurusuna istinaden verilen izin kapsamında üretilen birim paket numunelerini süresi içinde göndermeyen firmanın piyasaya arz uygunluk belgeleri bu süre sonunda iptal edilmiş sayılacak.

Tebliğin yürürlük tarihi itibarıyla piyasaya arz izni bulunan ve bu Tebliğe uygun olmayan mamulat çeşitleri 30/6/2024 tarihine kadar piyasaya arz edilebilecek ve piyasaya arz uygunluk belgeleri güncellenebilecek. Bu mamulat çeşitleri, 31/12/2024 tarihinden sonra piyasada bulundurulamayacak.

Tebliğ, 1/1/2024 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girdi.

07 Şub 2024 - 09:44 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.