TÜRİB, hububatta iyi bir hasat sezonu bekliyor!

Tarım piyasalarındaki gelişmeler ile 2024 yılı beklentilerine ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) Genel Müdürü Ali Kırali, bu sene buğdayın ekilişinde çok ciddi artış olduğunu söyledi. Kırali, “Hububat piyasasında mısırdan buğdaya çok ciddi bir yöneliş var. Şu anda yağışlar da gayet iyi gidiyor. O nedenle iyi bir hasat sezonu bekliyoruz” dedi.

 TÜRİB, hububatta iyi bir hasat sezonu bekliyor!
 TÜRİB, hububatta iyi bir hasat sezonu bekliyor!
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) Genel Müdürü Ali Kırali, Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından düzenlenen toplantıda, TÜRİB’in kuruluş amacı, faaliyetleri ile 2023 yılı tarım piyasalarına bakış ve 2024 yılı beklentilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

 TÜRİB, hububatta iyi bir hasat sezonu bekliyor!

TÜRİB’de herkes yatırımcı olabiliyor

Gıda arz güvenliği ve sürdürülebilirlik açısından ülkemizin son yıllarda geliştirdiği en önemli proje olan lisanslı depoculuk sistemi ve bu sistemin en önemli parçası olan TÜRİB hakkında bilgiler aktaran Kırali, kayıtlı yatırımcı sayısının 216 bini aştığını belirterek, piyasanın doğal üyeleri olan çiftçi, tüccar ve sanayicilerin yanı sıra herkesin yatırımcı olabildiğini söyledi.
Hububat, bakliyat, yağlı tohum ve diğer türlerdeki 18 farklı ürüne yatırım amaçlı ulaşılabilen TÜRİB’in faaliyete geçtiği Temmuz 2019’dan bu yana 185 milyar Türk Liralık işlem hacmi kaydedildiğini ve 41 milyon ton ürünün el değiştirdiğini belirten Kırali, şöyle devam etti:
“188 lisanslı depo işletmesi 45 il, 136 ilçe, 263 farklı lokasyonda, 10 milyon tonu aşan saklama kapasitesi ile sektöre hizmet vermekte. Buradaki ürünler TÜRİB’de alınıp satılıyor. Bunun nasıl bir büyüklük olduğunu anlatabilmek için ülkemiz hububat rekoltesinin 2023 yılı için 41,5 milyon ton civarında olduğunu düşünürsek, bu rekoltenin dörtte biri TÜRİB’de işleme konu edilebilir durumda.
 TÜRİB, hububatta iyi bir hasat sezonu bekliyor!

ELÜS piyasasının derinleştirilmesi hedefleniyor

TÜRİB olarak, tarım piyasası ekosistemindeki paydaşlarımızın desteği ile ELÜS Piyasasının daha da derinleşerek devam etmesi için çalışıyoruz.
TÜRİB’in tarım piyasasındaki rolünün artırılarak tarımsal emtia ticaretinin dijitalleştirilmesi ve ELÜS işlem hacminin artırılarak ürün çeşitliliğinin sağlanması amacıyla 2021 yılında teknolojik dönüşüm ve Ürün Piyasası Aracı Kurumlarının (ÜPAK) işlemlere aracılık edeceği sisteme geçiş projesi TÜRİS’i başlattık. ÜPAKların işlemlere aracılık edeceği sisteme geçişin bu yıl, 2024 yılının ilk yarısında tamamlanması planlanmaktadır. Devreye alınacak işlem platformu üzerinden vadeli işlem sözleşmelerini işleme açmak için çalışmalar 2024 yılı içerisinde ivme kazanacak olup, 2025 yılında vadeli işlem piyasasının devreye alınması hedeflenmektedir.
Piyasa izleme ve gözetim faaliyetlerinin yapay zekâ destekli bir sisteme geçirilmesi amacıyla, TÜBİTAK 1005 Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Programı kapsamında destek alan bir Ar-Ge projesi yürütmekteyiz. Projeyi 2024 yılında tamamlayıp, devreye alacağız.
 TÜRİB, hububatta iyi bir hasat sezonu bekliyor!

Tarımsal ürün endeksleri

TÜRİB Tarımsal Ürün Endeksleri 2023 yılından itibaren finansal enstrüman ihraçlarında karşılaştırma ölçütü olarak kullanılmaya başlanmıştır. 2023 yılında gerçekleştirilen varlığa dayalı menkul kıymet (VDMK) ihracı gelir hesaplamasında Buğday Ekmeklik endeksimizi gösterge almıştır.
Emtia ticaretinin ELÜS üzerinden gerçekleştirileceği Teverruk Piyasasının devreye alınması çalışmaları 2023 yılında da Ticaret Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, Türkiye Katılım Bankaları Birliği ve Toprak Mahsulleri Ofisi başta olmak üzere paydaşlarla birlikte yürütülmüştür. Halen teverruk işlemleri yurt dışındaki piyasalarda gerçekleştirilmektedir. Söz konusu hacmin TÜRİB Teverruk Piyasası ile yurt içine çekilmesi hedeflenmektedir. TÜRİB Teverruk Piyasasının teknik altyapısı tamamlanmış olup, hukuki altyapısının hazır hale gelmesi için çalışmaların 2024 yılında tamamlanması hedeflenmektedir.
Hedefimiz, ülkemizin tarım sektörünü daha da ileriye taşıyarak, hem çiftçilerimizin hem de tüketicilerimizin refahını artırmak, tarımsal ürünlerimizin dünya piyasalarında rekabet gücünü yükseltmek ve Türkiye'yi bu alanda global bir oyuncu yapmaktır. Türkiye’nin tarım alanında ürün ihtisas borsası kurarak buna verdiği önem ortada, bunun bilincinde ve sorumluluğunda misyonumuzu yerine getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”
 TÜRİB, hububatta iyi bir hasat sezonu bekliyor!

“İyi bir hasat sezonu bekliyoruz”

Soruları da yanıtlayan TÜRİB Genel Müdürü Ali Kırali, iyi bir hasat sezonu beklediklerini söyledi.

Hububat tarafında bu sene buğdayın ekilişinde çok ciddi artış olduğunu, geçen sene gibi bereketli bir sezon olacağını vurgulayan Kırali, sebze tarafının borsada işlem görmediği için fazla yorum yapamayacağını belirterek, “Ama hububat piyasasında, en azından mısırdan buğdaya çok ciddi bir yöneliş var. Şu anda yağışlar da gayet iyi gidiyor o nedenle iyi bir hasat sezonu bekliyoruz.” dedi.

06 Şub 2024 - 12:28 - Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.