İçecek endüstrisinin net sıfır emisyon hedefi!

İçecek endüstrisi küresel karbon dioksit emisyonlarının %4’ünden sorumlu. Bu, birçok kişinin tahmin etmediği kadar yüksek bir oran. Peki değişen yasal düzenlemeler bağlamında, firmalar yeşil girişimlere nasıl adapte olabilir?

İçecek endüstrisinin net sıfır emisyon hedefi!
Haber albümü için resme tıklayın

İçecek soğutma ürünleri üreten V-Tex firmasının Direktörü Colin Rodgers’ın newfoodmagazine.com’da yayınlanan makalesine göre içecek endüstrisinin ekolojik dönüşüm yolunda, tamamlaması gereken büyük bir görev var. 2021 yılında, dünyadaki karbon dioksit emisyonlarının neredeyse %4'üne katkıda bulunan sektör için yılda sadece %0,7'lik bir azalma, ihtiyaç duyulandan oldukça geride…

İçecek markaları ve ortakları şimdi, yüksek enerji faturalarını hızla düşürmek, aynı zamanda yaklaşan 2030 ve 2050 emisyon hedeflerine ulaşmak için herkesin elini taşın altına koymasını gerektiren radikal hedefler belirledi.

Şirketlerin kendi içlerinde, stratejilerini net emisyon hedefleriyle uyumlu hale getirmeleri hayati önem taşıyor. Bu, yeni teknoloji yatırımları, operasyonel süreçlerin güncellenmesi veya emisyon azaltımlarını izlemek için veri araçlarının kullanılması gibi araçların devreye alınması anlamına gelebilir.

Sektör, bu alanda hangi girişimlerde bulunuyor?

Aslında bakarsanız içecek dünyasındaki büyük oyuncular bu başlıkta önemli girişimlere imza atıyor. Bira üreticisi Carlsberg'in geliştirdiği elyaf bazlı şişeler, tek kullanımlık cam şişelere kıyasla emisyonları %80'e kadar azaltabiliyor.

Pepsi'nin yeni sürdürülebilirlik platformu 'Partners for Tomorrow', CIRQU geri dönüşüm programı da dahil olmak üzere çevresel çabalarını birleştirerek doğru yönde atılmış bir adım olarak kabul ediliyor.

Ayrıca, Coca Cola'nın 2030 yılında emisyonları 2015 yılına kıyasla %25 oranında azaltmaya yönelik bilimsel temelli hedefi de dahil olmak üzere, şirketlerin emisyon hedeflerini kamuoyu ile paylaştığı görülüyor. Bunlar önemli adımlar olsa da, pazarlama çalışması olmanın ötesine geçip, gerçekten somut vaatler ortaya koymaları gerekiyor.

Örneğin Coca Cola, 2022 yılında 4,3 milyar dolardan fazla reklam harcaması yaptı. Bu nedenle belirlenen sürdürülebilirlik hedeflerine bir miktar kuşkuyla bakılması anlaşılır...

Öte yandan uzmanlara göre konunu en can alıcı kısmı şu ki, mesele sadece emisyonları azaltmak değil. Çevre dostu olmak ve ürün kalitesini korumak arasında kurulması gereken bir denge var. Örneğin, cam gibi klasik malzemelerden kağıda geçerken pratiklik, marka imajı ve maliyet unsurları arasındaki dengeyi gözetmek gerekiyor.

İçecek endüstrisinin net sıfır emisyon hedefi!

Yeni sınır, teknoloji ve inovasyon

İçecek endüstrisi çevresel sorunlarının üstesinden gelmek için teknolojik bir dönüşüm geçiriyor. Hızlı soğutma yapan içecek soğutucularını ele alalım. Bu cihazlar, geleneksel soğutma yöntemlerine kıyasla %50-90 oranında enerji tasarrufu sağlayarak 24 saat soğutma yerine, isteğe bağlı soğutmayı devreye alıyor. Bu sayede perakende satış noktalarının elektrik kullanımını ve karbon ayak izini azaltıyor.

Sektör, içeceklerin soğuk kalırken kat ettikleri yol olan 'soğuk zincir'den kaynaklanan emisyonları daha da azaltmak için alternatif, gezegen dostu soğutucu akışkanlar da dahil olmak üzere diğer akıllı soğutma yöntemlerini de araştırıyor.

İş soğutmayla da bitmiyor, içecek sektöründeki tüm üretim hattı günümüzde daha akıllı hale geliyor. Şirketler enerji tasarruflu makinelere geçiyor ve yenilenebilir enerjiden faydalanıyor. Akıllı fabrikalar, performans ve sıcaklık gibi makine unsurlarını takip etmek için yüksek teknolojili sensörler kullanıyor ve fabrika katındaki kitin optimum verimlilikte çalışmasını sağlıyor.

Yapay zeka (AI) ve nesnelerin interneti (IoT), performans verileri üzerinde otonom olarak hareket etmeye yardımcı olarak burada büyüyen roller oynuyor. Ambalajlama da yüksek teknolojiyle destekleniyor. Geleneksel malzemelerden biyolojik olarak parçalanabilir ve geri dönüştürülmüş alternatifler gibi daha yeşil alternatiflere geçiş hızlanıyor.

Bardağın yarısı dolu

İçecek endüstrisi, sıkılaşan yeşil mevzuat, değişen tüketici talepleri ve ekonomik rüzgarlar karşısında çok önemli bir noktada. Teknolojik yenilikler, sürdürülebilir uygulamalara yönelim ve artan dış baskılarla birlikte, iklim değişikliğine karşı bir yapılması gerekenler günden güne artıyor. 

Artık operasyonlarda ve ahlak anlayışında dönüşüm niteliği taşıyan bir değişim gerekli. Sektör değişimi benimsiyor, ancak asıl sınav kalite, maliyet ve hızı dengelerken yeşil vaatleri yerine getirmekte yatıyor...

02 Şub 2024 - 18:00 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.