Küresel gıda fiyatları, Ocak’ta düşüş eğilimini sürdürdü

Aralık 2023’te şeker fiyatlarındaki keskin düşüşün etkisiyle gerileyen FAO Gıda Fiyat Endeksi, bu seyrini Ocak ayında da sürdürdü. Küresel gıda fiyatlarının ölçütü olan endeks, Ocak’ta bir önceki aya göre yüzde 1 ve bir yıl önceki değerine göre yüzde 10,4 düşüşle ortalama 118 puan olarak gerçekleşti. Tahıl üretiminde ise tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşılacağı öngörülüyor.

2019 yılı bitkisel üretimi: Tahıl ve narenciyede üretim azaldı
Haber albümü için resme tıklayın

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Gıda Fiyat Endeksi, Aralık ayında şeker fiyatlarındaki keskin düşüşün etkisiyle, 2023 yılını gerilemeyle kapatmıştı. Endeks, Ocak 2024’te ise şeker fiyatlarındaki yükselişin, et ve başta buğday ve mısır olmak üzere tahıl fiyatlarındaki düşüşlerle dengelenmesiyle üst üste ikinci ayda da geriledi.

Endeks, Ocak 2023’e göre yüzde 10,4 daha düşük seviyede

Dünya pazarlarında işlem gören gıda emtia fiyatlarındaki aylık değişimleri yansıtan FAO Gıda Fiyat Endeksi, Ocak 2024’te Aralık ayına göre yüzde 1 ve bir yıl önceki değerine göre yüzde 10,4 düşüşle ortalama 118 puan seviyesinde gerçekleşti.  

FAO Tahıl Fiyat Endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,2 oranında geriledi. Küresel buğday ihracat fiyatları, ihracatçılar arasındaki güçlü rekabet ve güney yarımküre ülkelerinde yeni hasat edilen arzın gelişiyle Ocak ayında gerilerken, mısır fiyatları, Arjantin'de hasadın başlaması ve Amerika Birleşik Devletleri'nde arzın artmasıyla iyileşen mahsul koşullarından kaynaklı keskin bir düşüş gösterdi.

Pirinç fiyatları ise Ocak ayında yüzde 1,2 artarak Tayland ve Pakistan'ın daha yüksek kaliteli Indica pirincine yönelik güçlü ihracat talebini ve Endonezya’nın ek alımlarını yansıttı.

Bitkisel yağda artış sınırlı kaldı

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi Aralık ayına göre yüzde 0,1’lik sınırlı bir artış gösterdi. Ancak fiyatlar yine de bir önceki yılın yüzde 12,8 altında kaldı. Bu durum uluslararası palm ve ayçiçeği tohumu yağı fiyatlarındaki ılımlı artışların soya ve kolza yağı fiyatlarındaki düşüşleri dengelemesini yansıtıyor.

Dünya palm yağı fiyatlarındaki yükseliş ise başlıca üretici ülkelerde mevsimsel olarak düşen üretim ve Malezya’daki olumsuz hava koşullarına ilişkin endişelerden kaynaklandı. Bu arada, artan ithalat talebi ayçiçeği tohumu yağı fiyatlarını hafifçe yukarı çekti. Buna karşılık, uluslararası soya ve kolza yağı fiyatları, sırasıyla Güney Amerika’dan büyük miktarda arz beklentileri ve Avrupa’da süregelen arz bolluğu nedeniyle geriledi.

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, revize edilen Aralık değerine göre neredeyse hiç değişmedi ve bir yıl önceki değerinin yüzde 17,8 altında kaldı. Ocak ayında, tereyağı ve tam yağlı süt tozu için uluslararası fiyat teklifleri, büyük ölçüde Asyalı alıcılardan gelen yüksek talep nedeniyle arttı ve yağsız süt tozu ve peynir fiyatlarındaki düşüşleri neredeyse dengeledi.

Et fiyatları azaldı

FAO Et Fiyat Endeksi, Aralık 2023’e göre yüzde 1,4 azalarak art arda 7’inci ayda da geriledi. Fiyatlardaki düşüşe önde gelen ihracatçı ülkelerdeki arz bolluğunun uluslararası kümes hayvanı, büyükbaş ve domuz eti fiyatlarını düşürmesi neden oldu. Buna karşılık, uluslararası küçükbaş hayvan eti fiyatları, yüksek küresel ithalat talebi ve Okyanusya’daki kesimlik hayvan arzının azalmasıyla arttı.

FAO Şeker Fiyat Endeksi Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,8 arttı. Fiyat artışlarında, Brezilya’da ortalamanın altındaki yağışlar ve Nisan ayından itibaren hasat edilecek şeker kamışı mahsulü üzerindeki olası etkisine ilişkin endişeler ile Tayland ve Hindistan’daki olumsuz üretim beklentileri etkili oldu.

Küresel gıda fiyatları, Ocak’ta düşüş eğilimini sürdürdü

2023’te rekor tahıl üretimi tahmin ediliyor

FAO’nun son Tahıl Arz ve Talep Özeti’nde yer alan tahminler ise iri taneli tahıl üretiminin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşma yolunda ilerlemesi nedeniyle, genel arz ve ticaret beklentilerindeki artışı yansıtıyor.

2023 yılında dünya tahıl üretiminin bir önceki yıla kıyasla yüzde 1,2 artışla 2 836 milyon ton ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşacağı öngörülüyor. Küresel iri taneli tahıl üretimi ise bu ay yapılan 12 milyon tonluk yukarı yönlü düzeltmenin ardından tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1 523 milyon tona sabitlendi. Revizyonun büyük bir kısmı, daha önce beklenenden daha yüksek verim ve daha geniş hasat alanlarının birleşiminin daha yüksek mısır üretim tahminlerine yol açtığı Kanada, Çin (anakara), Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen resmi verileri yansıtıyor.

Arzdaki artış, ticarette artışı beraberinde getirecek

2023/24 döneminde dünya tahıl kullanımının, özellikle Avrupa Birliği’nin yanı sıra Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde daha önce öngörülenden daha yüksek yem kullanımı nedeniyle, Aralık ayı tahminine göre 8,9 milyon ton artışla 2 milyar 822 milyon ton olacağı ve 2022/23 seviyesini yüzde 1,2 oranında aşacağı tahmin ediliyor.

Sonuç olarak, 2023/24 küresel tahıl stoklarının kullanıma oranı, 2022/23'teki yüzde 30,9 seviyesini aşarak yüzde 31,1 gibi rahat bir seviyede tahmin ediliyor.

Küresel hububat ticaretinin 2023/24'te bir önceki yıla göre yüzde 0,8 artışla 480 milyon tona ulaşacağı tahmin edilirken, buğday ve pirinçte dünya ticareti daralabileceği buna da, çoğunlukla iri taneli hububat için öngörülen daha büyük ticaret hacimlerinin neden olacağı öngörülüyor.

02 Şub 2024 - 15:25 - FAO'dan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.