Bakan Şimşek’ten sanayicilere: “Mucize istiyorsanız, o bende yok!”

İSO Meclis toplantısında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonla mücadele programının “geçici bir heves” olmadığını söyledi, sanayicilere, “Kötümserlik için sebep yok; mucize istiyorsanız o da bende yok” diye seslendi. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ise, “Enflasyonist ortamlarda rakamların yarattığı illüzyon bir süre sonra ortadan kalkıyor ve olumsuzlukları görmeye başlıyorsunuz. Sanayiciler olarak illüzyonun sonuna geldiğimizi burada açıkça ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Bakan Şimşek’ten sanayicilere: “Mucize istiyorsanız, o bende yok!”
Bakan Şimşek’ten sanayicilere: “Mucize istiyorsanız, o bende yok!”
+2
Haber albümü için resme tıklayın

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Ocak ayı Meclis toplantısı, “Nitelikli, Sürdürülebilir, Rekabet Gücü Yüksek Yeni Nesil Bir Sanayi İçin Yatırım ve Üretimin İhtiyaç Duyduğu Finans Politikalarının Önemi” ana gündemi ile gerçekleştirildi.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıya konuk olarak katılan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin geniş bir sunumda bulundu ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Şimşek’ten sanayicilere: “Mucize istiyorsanız, o bende yok!”

“Asıl sınav yılın ikinci yarısında başlayacak”

Düşük küresel büyüme, zayıf dış talep koşulları ve para politikasında yaşanan sıkılaşmaya bağlı olarak Türkiye’de ivme kaybının gözle görünür hale geldiğini belirten İSO Başkanı Bahçıvan, şöyle devam etti:

“2023’ün son ayı itibarıyla İSO Türkiye İmalat PMI 6 aydır kesintisiz daralma bölgesinde seyrediyor. Toplam yeni siparişler ve yeni ihracat siparişleri gibi alt kalemler talepte zayıflığa işaret ediyor ve önümüzdeki aylar için güçlü bir iyimserlik de sunmuyor. Her ne kadar iç talepteki yavaşlama henüz enflasyon hedefleri bakımından istenilen ölçülerde olmasa da bu yıl büyümenin yüzde 4’lük OVP hedefinin altında kalacağına dönük yaygın bir beklenti hakim. Diğer taraftan 2023’ü yüzde 65 ile zirve seviyedeki bir enflasyonla kapatmış durumdayız. 2024 yılının ilk aylarında, asgari ücret zammı ve vergi ayarlamalarının etkisiyle aylık enflasyonun seyrinde yeniden bir bozulma göreceğiz ve muhtemelen yıllık enflasyon yıl ortalarına doğru yüzde 70’ler düzeyinde yeni bir zirve yapacak. Yani asıl sınavın yılın ikinci yarısında başlayacağı açık.”

“Sanayiciler olarak illüzyonun sonuna geldik”

Ekonomiyi yeniden rasyonel bir çizgiye taşıma yönündeki çabaların sonuç vermesinin zaman alacağına vurgu yapan İSO Başkanı, yeni ekonomi anlayışının başlamasından bu yana bu konudaki güven ve sabır vurgularını her platformda dile getirdiklerini ve bugün de sürdürdüklerini ifade etti. Bahçıvan, şunları söyledi:

“Hepimiz aslında bir anlamda sabır ve stres testinden geçiyoruz. Kimilerinin sadece rakamlara bakarak sanayinin büyüme performansı üzerinden yaptıkları yorumlar için burada şunu ifade etmek istiyorum:
Evet samimi konuşmak gerekirse aslında sanayi, pandemi sonrasındaki süreci olumsuz geçirmedi. Birikmiş ve yüksek talep, özellikle ihracat pazarları kanalıyla sanayiye olumlu yansıdı. Büyüme rakamlarında sanayinin aldığı payda da bu görüldü. Ancak enflasyonun kalıcı olarak devam etmesinin üretim hayatına asla huzur getirmeyeceğini de hep birlikte gördük. Enflasyonist ortamlarda rakamların yarattığı illüzyon bir süre sonra ortadan kalkıyor ve olumsuzlukları görmeye başlıyorsunuz. Sanayiciler olarak illüzyonun sonuna geldiğimizi burada açıkça ifade etmek istiyorum. Uzun zamandır bir ihtiyaç olarak kendisini dayatan enflasyon muhasebesine geçişin ardından bu çok daha net bir şekilde görülecektir. Sözünü ettiğim illüzyonun bir tarafında artan cirolar varsa, diğer tarafında da sanayicinin ham maddeden iş gücüne kadar artan maliyetlerinin bulunduğunu unutmayalım. Bugün maliyetleri artıran bu faktörlerin, dünya pazarlarında birçok sektörümüzün rekabet gücünü, ihracat potansiyelini zayıflattığını görüyoruz. Nitekim öncü ihracatçı sektörlerimizden ana metal, tekstil ürünleri ve giyim eşyalarında belirgin düşüşler dikkat çekiyor.”
Bakan Şimşek’ten sanayicilere: “Mucize istiyorsanız, o bende yok!”

“Bu program, geçici bir heves değil”

Konuşmasında yürütülmekte olan ekonomi programına dair açıklamalarda bulunan Bakan Şimşek ise şunları söyledi:

“Fiyat istikrarı, mali disiplin, sürdürülebilir cari açık, büyümede dengelenme ve yapısal reformlar hazırladığımız programın temel hedeflerini oluşturuyor. Ancak programımızın önceliği fiyat istikrarı. Çünkü fiyat istikrarı sağlayamazsak nitelikli, sürdürülebilir ve rekabetçi bir sanayi oluşturamayız. Öbür türlü geçici, dönemsel bir kazanım elde edilmiş oluruz. Kalıcı yüksek büyümenin tek ön koşulu bulunuyor, o da fiyat istikrarı. Türkiye’nin bunu başardığında sorunlarını büyük ölçüde çözmüş olacağına inanıyoruz.

“Mucize istiyorsanız o da bende yok”

Tekerleği yeniden keşfetmeyeceğiz. FED, Avrupa Merkez Bankası, Meksika, Brezilya enflasyonu nasıl indiriyorsa biz de öyle yapıyoruz. Büyümeyle enflasyon arasındaki gerilimden bahsediliyor, bahsedildiği gibi bir gerilim yok. Bu gerilim kısa vadeli. Sürdürülebilir yüksek büyüme için enflasyonun düşük olması lazım. Esas istikrarsız büyüme enflasyonun yüksek olduğu dönemlerdedir. Dolayısıyla bir gerilim yoktur. Miktarsal sıkılaşmaya da gittik, önümüzdeki dönemde çok daha destekleyici maliye politikası devrede olacak. Türkiye’de enflasyonun yerçekimine karşı mücadele edeceğine inanmıyorum, düşecektir. Tek koşul bu programın uygulanmasıdır. Bu program, Cumhurbaşkanımız liderliğinde hazırlanmış, uygulamaya konmuş ve sonuç aldığımız bir programdır. Bu program geçici bir heves değildir.”

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, sanayicilere, “Kötümserlik için sebep yok; mucize istiyorsanız o da bende yok” diye seslendi.

01 Şub 2024 - 10:38 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.