Turşunun rengi neden döner? Turşu neden renk değiştirir?

Turşu yapımı sırasında genellikle sebze veya meyveler, asitli su içerisinde fermantasyona bırakılır. Bu süreçte turşunun renginde değişiklikler meydana gelebilir. Bu renk değişimine neden olan birkaç faktör bulunmaktadır.

Turşuların renginde değişiklikler gözlemlenebilir, bu değişikliklerin birkaç farklı nedeni olabilir. İşte turşunun renginde olası değişiklikleri etkileyebilecek faktörler...

Turşunun rengi neden değişir?

Normal süreçte turşunun renginde değişiklikler olabilir. Bu durum genellikle fermantasyon süreciyle ilişkilidir ve normal bir ev yapımı turşu için beklenen bir durumdur. İşte bu renk değişikliklerine neden olan normal süreçler:

 • Sebze Türü:

Kullanılan sebzelerin türü turşunun rengini etkiler. Örneğin, kırmızı pancar kullanıldığında turşu kırmızı bir renk alabilir.

 • Fermantasyon Süreci:

Turşunun fermente olma süreci sırasında, içindeki bakterilerin faaliyetleri rengin değişmesine neden olabilir. Bu genellikle turşunun renklenmesine ve bulanıklığa yol açar.

 • Oksidasyon:

Turşu içindeki bazı bileşenlerin hava ile teması oksidasyona neden olabilir. Bu durum, turşunun renginde hafif değişikliklere yol açabilir.

 • Baharatlar ve Doğal Renklendiriciler:

Turşu tarifinde kullanılan baharatlar veya doğal renklendiriciler (örneğin zerdeçal) turşunun rengini etkileyebilir.

 • Kullanılan Sirke Türü:

Turşuda kullanılan sirke türü de renk değişimine etki edebilir. Örneğin, elma sirkesi kullanılması turşunun rengini etkileyebilir.

 • Hava Sızdırmazlık:

Turşuların hava sızdırmaz kaplar içinde fermantasyon yapması önemlidir. Hava ile temas, oksidasyona ve renk değişimine neden olabilir.

Eğer turşunun rengindeki değişiklikler normalse ve bu faktörlerle ilişkilendirilebiliyorsa endişelenmenize gerek yoktur. Ancak, turşunun görünümü ve kokusu normalden farklıysa veya küf oluşumu gözlemleniyorsa, bu durumda turşunun tüketilmeden önce incelenmesi önemlidir.

Turşunun rengindeki anormallik nasıl anlaşılır?

Turşunun rengindeki anormallikleri belirlemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Normal Rengi ile Karşılaştırma:

Yapmış olduğunuz turşunun normal rengini hatırlayın. Hangi sebzeleri ve baharatları kullandığınızı not alın. Anormallikleri tespit etmek için turşunuzun normal rengiyle karşılaştırma yapabilirsiniz.

 • Bulanıklık ve Çürükler:

Turşunuzun içinde anormal bir bulanıklık veya çürükler varsa, bu durum rengin yanı sıra genel sağlık durumu hakkında da bilgi verebilir.

 • Yeşilimsi Renk Değişiklikleri:

Turşunuz yeşilimsi bir renk almışsa, bu durum genellikle anormal bir durumdur. Yeşil renk, bazı bakterilerin varlığına işaret edebilir.

 • Küf veya Farklı Oluşumlar:

Turşunuzun üstünde küf, mantar veya başka türde anormal oluşumlar varsa, bu durum turşunun bozulmuş olabileceğini gösterir.

 • Koku Değişiklikleri:

Normalde turşunuzun kokusu ile farklı bir koku algılıyorsanız, bu durum anormalliklerin bir göstergesi olabilir. Özellikle kötü bir koku, bozulmuş turşu anlamına gelebilir.

 • Renk Değişimleri:

Turşunun renginde belirgin bir değişiklik fark ediyorsanız, bu durumu not alın. Örneğin, normalde kırmızı olan turşu birdenbire yeşil bir renk almışsa, bu durum anormal olabilir.

 • Hava Sızdırmazlık:

Turşuların hava sızdırmaz kaplar içinde saklanması önemlidir. Eğer kavanozun kapağında hava sızdırmışsa veya içindeki sebzeler hava ile temas etmişse, oksidasyona ve renk değişimine neden olabilir.

Eğer yukarıdaki belirtilerden herhangi birini fark ediyorsanız veya turşunun normalde olması gereken özelliklerinden sapma görüyorsanız, turşuyu tüketmeden önce dikkatlice incelemeniz ve gerekirse uzman bir görüş almanız önemlidir. Bozulmuş bir turşu tüketmek sağlığınıza zarar verebilir.

Turşu rengindeki anormal değişimler neden olur?

Turşunun rengindeki anormal değişimlerin birkaç nedeni olabilir. İşte turşunun rengindeki anormal değişimlere yol açabilecek bazı faktörler:

 • Oksidasyon

Turşuların içindeki bazı bileşenlerin hava ile teması, oksidasyona yol açabilir. Bu durum, turşunun renginde değişikliklere ve hafif renk kaybına neden olabilir.

 • Fermantasyon Süreci

Turşunun fermente edilme sürecinde, içindeki bakterilerin faaliyetleri rengin değişmesine neden olabilir. Bu genellikle normal bir süreçtir, ancak bazen istenmeyen renk değişimlerine neden olabilir.

 • Kontamine Edilmiş Malzemeler

Kullanılan sebzeler veya baharatlar kontamine olmuşsa, bu durum turşunun renginde anormal değişimlere neden olabilir. Kontamine olmuş malzemeler, istenmeyen bakteri veya mantar türlerini içerebilir.

 • Metal Kaplar

Turşu yapımında metal kapların kullanılması, turşunun rengini etkileyebilir. Özellikle demir veya bakır kaplar, turşunun renk değiştirmesine neden olabilir.

 • Farklı Sebze Türleri

Farklı sebze türleri kullanıldığında, turşunun renginde değişiklikler görülebilir. Örneğin, kırmızı biber kullanılan bir turşu kırmızı bir renk alabilir.

 • Hava Sızdırmazlık

Turşuların hava sızdırmaz kaplar içinde saklanmaması, oksidasyona ve renk değişikliklerine neden olabilir. Turşuların üzerinin sıkıca kapatılmaması durumunda hava ile temas etmeleri muhtemeldir.

 • Doğal Renklendiriciler

Turşu tarifinde kullanılan doğal renklendiriciler, turşunun rengini etkileyebilir. Örneğin, zerdeçal kullanılması turşuya sarı bir renk verebilir.

 • Mikroorganizmaların Varlığı

Turşu içinde istenmeyen mikroorganizmaların varlığı, rengin değişmesine neden olabilir. Bu durum genellikle turşunun bozulmuş olduğunu gösterir.
Eğer turşunun rengindeki anormal değişiklikler endişe verici veya bozulma belirtileri içeriyorsa, turşunun tüketilmeden önce dikkatlice incelenmesi ve gerekirse uzman bir görüş alınması önemlidir.

08 Şub 2024 - 10:27 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.