Uzun COVID hastalarının kas yapısında anomali keşfedildi!

Uzun COVID, hafif geçen bir COVID-19 enfeksiyonundan sonra dahi ortaya çıkabilen bazı sağlık sorunlarına yol açar. Bunlardan bazıları aşırı yorgunluk, nefes darlığı, kas ağrısı ve koku hissinin kaybı…

Büyütmek için resme tıklayın

Uzun süreli COVID hastalarının yaklaşık %50'sinde semptomlar aynı zamanda enerji kaybı, kas güçsüzlüğü ve ağrı, bilişsel işlev bozukluğu ve disotonomi (kan basıncını ve kalp atış hızını etkileyen) ile karakterize nöro-immün bir hastalık olan miyaljik ensefalomiyelit (ME) tanısı kriterlerine de uyumludur.

ME'nin temel özelliklerinden biri, efor sonrası halsizliktir (PEM). Bu, fiziksel, bilişsel veya duygusal herhangi bir efordan yaklaşık 24-48 saat sonra ortaya çıkan semptomların kötüleşmesi anlamına gelir. PEM'in geçmesi günler ya da haftalar alabilir.

PEM, hem ME hem de uzun COVID'in hastaları en fazla zor durumda bırakan, buna karşın en az anlaşılan özelliklerinden biri olmaya devam ediyor. Ancak yeni araştırma, özellikle fiziksel aktivitenin uzun COVID semptomlarını neden kötüleştirdiğine dair olası bir açıklama getirebilir. Yeni çalışmadan elde edilen veriler, uzun COVID'li kişilerin kas yapılarında değişiklikler olduğunu ortaya koydu…

Uzun COVID hastalarının kas yapısında anomali keşfedildi!

Araştırma nasıl yapıldı?

Araştırmacılar, çalışmalarını yürütmek için 25 uzun COVID hastasından ve COVID geçiren, ancak uzun COVID'li olmayan 21 kişiden alınan kas biyopsilerini ve kan plazma örneklerini analiz etti. Her iki gruptaki katılımcılar ortalama 41 yaşındaydı. Erkekler ve kadınlar arasında %48'e %52'lik bir dağılım vardı.

Kan ve kas örnekleri kontrollü bir bisiklet testinden önce ve sonra alındı. Katılımcılar çalışmada yaklaşık 15 dakika boyunca yavaş başlayıp giderek artan yoğunlukta bisiklet sürdü.

Bisiklet testi sırasında, aynı miktarda efor sarf etmelerine rağmen, uzun COVID'li katılımcılarda sağlıklı katılımcılara kıyasla daha zayıf kas gücü ve daha düşük oksijen alımı tespit edildi. Bu sonuçlar, uzun COVID'li kişilerin egzersiz kapasitesinin önemli ölçüde azaldığını öne süren önceki çalışmaların bulgularını teyit eder nitelikte.

Araştırmacılar katılımcıların kas örneklerini analiz ettiklerinde, uzun COVID'li kişilerin daha yüksek oranda hızlı kasılan glikolitik kas liflerine sahip olduğunu buldu. Bu kas lifleri kısa patlamalarda yüksek yoğunlukta çalışabilir, ancak daha az mitokondriye (hücrelerin düzgün çalışması için ihtiyaç duydukları enerjiyi sağlayan organeller) sahip oldukları için daha kolay yorulur.

Araştırmacılar daha sonra bu liflerdeki mitokondriler üzerinde daha ileri testler gerçekleştirdi ve egzersizin uzun COVID hastalarında mitokondriyal işlevi azalttığını buldu. Bu da egzersiz için düşük bir kapasiteye sahip olmanın yanı sıra, kas dokularının egzersiz testi sırasında hasar gördüğü anlamına geliyor.

Kas ve plazmadaki moleküller üzerinde yapılan testler de uzun COVID'li kişilerin, mitokondrinin hücrelere enerji sağlamak için kullandığı süreç olan glikoliz için gerekli hayati molekül seviyelerinin daha düşük olduğunu ortaya koydu.

Kaslardaki mitokondri işlevsizse, bu kas hücrelerinin vücudun taleplerini karşılamak için yeterli enerji üretmediği anlamına gelir. Bu, uzun COVID'li kişilerin egzersizden sonra neden daha kötü semptomlar yaşadığını açıklayabilir.

Bu makalenin orijinali, Creative Commons lisansı altında The Conversation’da yayınlandı. Orijinal makaleyi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

28 Oca 2024 - 17:00 - Bilim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.