Gümrük vergisi indirimli Ayçiçek yağı ithalatına Bakanlık savunması!

Ticaret Bakanlığı, ayçiçeği tohumu ve ham Ayçiçek yağı ithalatı kararıyla, spekülatif fiyat artışlarının önlenmesi, piyasada arz ve talep şartları ile fiyat hareketlerinin doğru yönlendirilmesinin amaçlandığını bildirdi. Açıklamada, “Ülkemizin halihazırda sahip olduğu ayçiçeği tohumu ve ham yağ stoku yeterli olmakla birlikte, önümüzdeki yazın hasat dönemine kadar ayçiçeği piyasalarının sağlıklı işlemesinin devamını teminen gerekli aksiyon alınması amaçlanmıştır” denildi.

Ayçiçek yağı fiyatları düşecek mi? Önemli isim açıkladı!
Ayçiçek yağı fiyatları Bim Migros Şok A101 ne kadar oldu? 5 lt, 18 lt ayçiçek yağı fiyatları ne kadar?
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan Ayçiçeği Tohumu ve Ham Ayçiçek Yağı İthalatı Hakkında Karar’a ilişkin olarak Ticaret Bakanlığı da, uygulama esaslarını bir tebliğle belirlemişti.

“Ayçiçeği tohumu ve ham yağı stoku yeterli olmakla birlikte…”

Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan açıklamada, spekülatif fiyat artışlarının önlenmesi, piyasada arz ve talep şartları ile fiyat hareketlerinin doğru yönlendirilmesi amacıyla, ticaret politikalarının tüm araçlarının aktif olarak kullanıldığının altı çizilerek, şöyle denildi:

“Ülkemizdeki arz ve talep dengesi şartları gözetilerek, üretici ve tüketici refahının birlikte değerlendirilmesi suretiyle gerekli aksiyonlar zamanında alınmaktadır. Bu çerçevede, hasat döneminde yüksek gümrük vergileri uygulanarak çiftçilerimize gerekli korumanın sağlandığı ayçiçeği tohumunda; yerli tohum arz miktarının ve ayçiçeği yağı tüketiminin artacağı öngörülen dönemlerde, ayrıca kuraklık gibi iklim şartları ve küresel üretimde meydana gelen değişiklikler de dikkate alınarak, ihtiyaç duyulan oranda ve çiftçilerimizi olumsuz etkilemeyecek ölçüde bir düzenlemenin yapılması ihtiyacı oluşmuştur.
2023 yılının ağır kuraklık şartlarının olumsuz etkilerine rağmen, ülkemizin halihazırda sahip olduğu ayçiçeği tohumu ve ham yağ stoku yeterli olmakla birlikte, bu yapılan düzenleme ile, önümüzdeki yazın hasat dönemine kadar ayçiçeği piyasalarının sağlıklı işlemesinin devamını teminen gerekli aksiyon alınması amaçlanmıştır.
Gümrük vergisi indirimli Ayçiçek yağı ithalatına Bakanlık savunması!

Tarım Bakanlığı ve sektör kuruluşları ile istişareler yapıldı

Tarım ve Orman Bakanlığımız ve ilgili sektör kuruluşları ile istişare yapılarak, çiftçilerimiz, üreticilerimiz ve tüketicilerimizin ihtiyaçları birlikte değerlendirilerek, geçici tedbir niteliğinde, ayçiçeği tohumunda 100.000 ton, ham ayçiçek yağında ise 250.000 ton ile sınırlı olmak kaydıyla tarife kontenjanı açılmıştır. Yalnızca bu tarife kontenjanı miktarları için geçerli olacak şekilde, yağlık ayçiçeği tohumunda %27 yerine %12 gümrük vergisi, ham ayçiçeği yağında ise %36 yerine %22 oranında gümrük vergisi uygulanacaktır.
Bu düşürülen gümrük vergileri sadece ülkemizde piyasayı dengeleyecek ve arz yeterliliğini sürdürecek miktarla sınırlı olduğu gibi, çiftçimizin üretim motivasyonuna zarar vermeyecek şekilde hasat dönemi düşünülerek belirlenmiştir. Önümüzdeki 15 Nisan 2024 tarihinde düşük vergili tarife kontenjanı ile ithalat imkanı sonlandırılacaktır.

“Tüketici mağduriyetine izin verilmeyecek”

Ticaret Bakanlığımız, almış olduğu tedbirler ile tüketicilerimizin spekülatif fiyat oluşumu ile mağdur edilmesine izin vermeyecek, çiftçilerimizin haklarını gözetmek suretiyle, piyasada yeterli ürün arzına da imkân verecek politikaları gecikmeden hayata geçirecektir. Bu kapsamda, Tarım ve Orman Bakanlığımızla istişare içerisinde, piyasada oluşan arz, talep ve fiyat düzeyini yakından takip etmeye, gerekli olan düzenlemeleri gecikmeksizin hayata geçirmeye devam edeceğiz.”

26 Oca 2024 - 13:10 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.