Her 5 yetişkinden 1’i, bitki bazlı ürünleri gerçek hayvansal ürünlerle karıştırıyor

Opinium tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, İngiltere’deki her 5 tüketiciden 1’i, marka veya etiket nedeniyle bitki bazlı ürünlerle hayvansal ürünleri karıştırıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Anketin ilginç sonuçları bununla da sınırlı değil. İngiltere’deki yetişkinlerin neredeyse üçte biri, hayvansal gıdalara benzemeleri halinde bitkisel ürünleri satın alma ihtimallerinin azaldığını söylüyor. Vegan diyet uygulayan anket katılımcılarının %49'u, bitkisel gıdaların hayvansal ürünlerden farklı olmasını tercih edeceklerini belirtiyor.

İngiltere ve İrlanda hukuk firması Browne Jacobson adına Opinium tarafından yayınlanan rapor, bitki bazlı ürünlerin diğer hayvansal ürünlerle bağlantısı olmayan bir terminoloji kullanılarak tanımlanması gerektiği görüşünü desteklemek amacıyla hazırlandı. Kasım 2023'te gerçekleştirilen ankette 2000 İngiliz yetişkine sorular yöneltildi.

Elde edilen veriler, tüketicilerin %38'inin bitki bazlı ürün üreticilerinin, bitki bazlı gıda ürünlerine hayvan veya hayvansal ürün muadillerinin isimlerini vermelerinin yasaklanması gerektiğini düşündüğünü gösterdi.

Browne Jacobson'dan Conor Wileman, “Yanıltıcı gıda etiketleme ve pazarlama uygulamaları, gıda ve içecek üreticileri için, yasal yaptırımlar da dahil olmak üzere, ciddi sonuçlara yol açabilir ve üreticileri maliyetli bir yeniden markalama çalışması yapmaya zorlayabilir. Bu araştırma ışığında, bitkisel gıda üreten işletmelerin, ürünlerinin yeni düzenlemeler ve yasal kılavuzlarla uyumlu olmasını sağlamak için İngiltere ve AB gıda hukuku gelişmelerini takip etmeleri önemli” diye konuştu.

Çalışmadan elde edilen sonuçlar, İngilter ve AB'de bitkisel gıdaları tanımlamak için hayvansal ürün terimlerinin yasaklanmasına ilişkin tartışmaların yapıldığı bir dönemde yayınlandı. Şu anda, gıda etiketlemesinden sorumlu gıda üreticileri ve gıda işletmecileri, ürünlerinin etiketlenmesi ve pazarlanmasının yanıltıcı olmamasını sağlamakla yükümlü.

Her 5 yetişkinden 1’i, bitki bazlı ürünleri gerçek hayvansal ürünlerle karıştırıyor

Bitkisel ürünlerin sunum, etiket ve pazarlaması, satın almada etkili

Yukarıdaki bulgulara ek olarak rapor, gıda üreticilerinin bitki bazlı ürünleri sunma, etiketleme ve pazarlama biçimlerinin tüketicilerin satın alma davranışları üzerinde etkili olduğunu gösterdi.

İngiltere’deki her on yetişkinden üçü, hayvansal gıdalara benzemesi halinde bitki bazlı ürünleri satın alma ihtimallerinin azaldığını ifade etti. Raporun bulgularını yorumlayan İmalat ve Sanayi Sektörü Ortağı ve Başkanı Paul Kirkpatrick, verilerin İngiltere Hükümeti için bir eylem çağrısı olduğunu söyledi ve şunları ekledi:

“Bu araştırma, tüketicileri kafa karışıklığından korumak için bitki bazlı ürünlerin markalanması, etiketlenmesi ve pazarlanmasına ilişkin daha sıkı düzenlemelere duyulan ihtiyacı vurguluyor. Diğer ülkelerde hayvansal ürünlerden türetilen bazı terminolojilerin kısıtlandığını ya da yasaklandığını biliyoruz. Bu araştırma İngiltere’de daha fazla önlem alınması gerekebileceğini gösteriyor.”

20 Oca 2024 - 21:00 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.