Gıda sistemleri COP28’de gerçekten önemsendi mi?

2023 yılının Aralık ayında gerçekleşen BM İklim Konferansı’nda (COP28), gıda sistemlerine ilişkin birçok mesaj verildi. Peki konferansta gıda sistemler gerçekten önemsendi mi?

Büyütmek için resme tıklayın

EIT Food’tan Dr. Lucy Wallace’ın New Food Magazine’de yayınlanan makalesine göre, iklim değişikliğine yönelik eylemleri kapsayan önemli bir anlaşma ile sonuçlanan COP28, gıda sistemlerinin dönüştürülmesi bağlamında yetersiz kaldı.

Dr. Lucy Wallace’ın yazısı şu şekilde

COP28, Aralık ayında Dubai'de iki hafta süren yoğun müzakereler sonucunda yaklaşık 200 ülke arasında yapılan ve yeni bir dönem başlatacak kadar önemli olan bir anlaşmayla sonuçlandı.

Daha fazla çaba, işbirliği ve finansmana ihtiyaç olsa da bu COP sırasında bazı yönlerden gerçek bir ilerleme kaydedildi. COP27'de kararlaştırılan kayıp ve zarar fonu için 700 milyon dolar taahhüt edildi. Bu noktaya gelmenin yaklaşık 30 COP sürmesi birçok kişiyi hayal kırıklığına uğratsa da nihayet tüm ulusların fosil yakıtlardan uzaklaşması gerektiği konusunda fikir birliğine varıldı.

Gıda sistemlerinin insan kaynaklı sera gazı emisyonlarının üçte birinden sorumlu olmasına rağmen, önceki COP'larda gıda ve tarıma çok az zaman ayrılmıştı. İklim ve gıda üretimi ile ilgili konuların Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'ne (UNFCCC) dahil edildiği tek resmi süreç olan Koronivya Tarım Ortak Çalışması, COP23'te kuruldu.

Gıda sistemlerini gündeme getirmek için daha önce hiç olmadığı kadar bir araya gelinmesi iyi bir haber. Mısır'daki COP27'de ilk kez Gıda Sistemleri Pavilyonu alanı kuruldu. Bu Pavilyon, gıda sektöründeki temsilcileri bir araya getiren, gıda ve iklim konularında tartışmalarına zemin hazırlayan ve gıda ve iklim çevresinde güçlü, işbirlikçi bir topluluk oluşturulmasına yardımcı olan konferans içinde özel bir alandı.

Bununla birlikte, nihai COP27 anlaşması, sadece gıda üretimine atıfta bulunması ve gıda sistemlerini bir bütün olarak ele almak için gereken vizyondan yoksun olması nedeniyle hayal kırıklığına neden olmuştu.

Gıda sistemleri COP28’de gerçekten önemsendi mi?

COP28 gıda sistemleri için sonuç verdi mi?

Konferansa birkaç gün kala ülkeler gıda sistemleri ve iklim konusunda bir deklarasyon yaptı. Emirates Sürdürülebilir Tarım, Dayanıklı Gıda Sistemleri ve İklim Eylemi Deklarasyonu, liderler düzeyinde türünün ilk örneği olmakla kalmıyor, aynı zamanda tüm gıda sistemlerinin iklim değişikliğini tetikleme ya da hafifletmedeki rolünü de vurguluyor.

150'den fazla ülke tarafından imzalanan Deklarasyon, gıda güvenliği, üretim, beslenme, doğanın restorasyonu, su yönetimi ve çiftçiler ile diğer gıda üreticilerinin desteklenmesi ihtiyacı gibi konuları kapsıyor. Dahası, bu çabaları politika katılımı, finansmana erişimin ölçeklendirilmesi ve artırılması ve inovasyonun hızlandırılması gibi çeşitli yaklaşımlarla güçlendirmeyi taahhüt ediyor. İmzacıların COP29'da yeniden bir araya geldiklerinde bu taahhütler konusunda ilerleme kaydetmeleri bekleniyor.

Ancak Paris Anlaşması kapsamındaki ilk "küresel envanterin" doruk noktası olan nihai COP anlaşması, gıda bağlamında yeterince güçlü bir hedef koymakta yetersiz kaldı. Metnin uyum bölümünde ilk kez 'dirençli gıda sistemleri'ne atıfta bulunulurken, gıda ve tarım, azaltım bölümü tamamen eksik kaldı.

Gıda sistemleri emisyonların üçte birinden sorumludur. Ulusal iklim eylem planlarının (NDC'ler) bu emisyonları azaltmayı amaçlayan hedefler içermesi çok önemli, nihai metindeki böyle bir boşluk olması ise gerçek bir endişe kaynağı…

Ekli Dosyalar

20 Oca 2024 - 19:00 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.