Tüketiciler, ileri dönüşümle üretilmiş gıda ürünlerine nasıl bakıyor?

İleri dönüşüm, gıda üretiminde atık olarak ortaya çıkan ürünleri kullanarak, orijinalinden daha değerli veya kaliteli ürünlerin üretilmesi şeklinde tanımlanabilir. Ancak tüm tüketiciler böyle bir yöntemle üretilmiş ürünlere sıcak bakmaz. Yeni bir araştırma, ileri dönüşümle üretilmiş gıda ürünlerinin tüketiciler tarafından nasıl karşılandığını inceleyen 37 araştırmanın verilerini bir araya getirdi…

Tüketiciler, ileri dönüşümle üretilmiş gıda ürünlerine nasıl bakıyor?
Haber albümü için resme tıklayın

Gıda israfı, günümüzde gıda sektörünün karşı karşıya olduğu en önemli sorunlardan biri. Dünya genelinde gıdaların üçte birinden fazlasının israf edildiği düşünüldüğünde, sorunun büyüklüğü daha iyi anlaşılıyor.

Gıdaların ileri dönüştürülmesi ise bu sorunun hafifletilmesine yardımcı olabilir. Tarımsal yan ürünlerden brokoli ve tavuk karkaslarına kadar birçok gıdaya ileri dönüşüm uygulanabilir. Kimsenin yemek istemediği yiyecekleri bazı insanların yemek isteyeceği yiyeceklere dönüştürmek, israf edilen yiyeceklerin israf edilmeyen yiyeceklere oranını değiştirir.

Tek sorun, yalnızca bazı insanların bu tür yiyecekleri yemek istemesi…

Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Asya, Afrika ve Okyanusya dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından araştırma makalelerini ele alan çalışma, geri dönüştürülmüş gıdalara ilişkin tüketici algılarına küresel bir genel bakış sağladı.

Çalışmalar meyve ve sebze yan ürünleri, zeytin, tahıl, et ve hatta şarap yapımından elde edilen yan ürünler gibi gıdaların ileri dönüşümünü ele alarak tüketici kabul edilebilirliği açısından değerlendirilen geniş bir ileri dönüşümlü gıda yelpazesi sundu.

Tüketiciler, ileri dönüşümle üretilmiş gıda ürünlerine nasıl bakıyor?

Neofobi ve gıda israfı farkındalığı, önemli etkenler

Mevcut gıda yan ürünlerinin yeniden değerlendirilmesi şeklinde tanımlanabilecek ileri dönüştürülmüş gıdalar için, tüketici kabulünün önündeki başlıca engellerden birinin neofobi (yeni olana duyulan korku) olduğu görüldü. Neofobi, böcek proteini gibi birçok pazarda önemli bir etken. İleri dönüştürülmüş gıdalar da istisna değil…

Çalışmaların çoğunda, gıda neofobisi, gıda teknolojisi neofobisi ve ileri dönüşümlü gıdaları kabul etme isteksizliği arasında önemli bir korelasyon tespit edildi. Bu durum evrensel olmamakla birlikte, net bir eğilime işaret edecek kadar çok sayıda çalışmada ortaya kondu.

Gıda israfına ilişkin farkındalık pozitif bir korelasyona sahipti. İleri dönüştürülmüş meyve ve sebze atıklarına odaklanan bir çalışma ile deniz ürünleri yan ürünlerine odaklanan bir başka çalışma, gıda atıklarıyla ilgili konularda daha fazla farkındalığa sahip olanların ileri dönüştürülmüş gıdaları satın alma olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur.

Geri dönüştürülmüş gıdaların satın alınması ile çevrecilik arasında da pozitif bir korelasyon var.; bir dizi çalışma, çevresel konulara meraklı olanların geri dönüştürülmüş gıdaları satın alma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur.

Kabulü etkileyen diğer faktörler

Demografik özellikler, analiz edilen çalışmaların çoğunda, tüketicilerin ileri dönüşümlü ürünleri denemeye istekli olup olmadıklarını tahmin etmede önemli bir rol oynuyor.

Yaş da önemli bir etken. Bir çalışmada, ileri dönüştürülmüş gıdaları deneme olasılığının en yüksek olduğu grubun “boomer” (2. Dünya Savaşı ile 1960’ların ortası arasında doğan nesil) kuşağı olduğu, en düşük olduğu kuşağın ise X kuşağı olduğu görüldü. Diğer çalışmalarda ise genç tüketicilerin bu ürünleri deneme olasılığı, yaşlılara göre daha yüksekti.

Cinsiyetin de bir faktör olduğu görüldü. Çalışmaların birçoğu, ileri dönüştürülmüş gıda satın alma eğiliminin erkeklere kıyasla kadın katılımcılarda daha yüksek olduğunu gösterdi. Birkaç çalışma ise tam tersi bulgulara ulaştı.

Çalışmaların birçoğu eğitim seviyesi, gelir ve menşe ülke ile bunların ileri dönüştürülmüş gıdaları satın alma eğilimi ile ilişkisini inceledi. Ancak bu ilişkilere dair birbiriyle çelişen sonuçlar elde edildi.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Food Quality and Preference dergisinde yayınlandı.

20 Oca 2024 - 16:00 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.