Hayvancılık sektörüne yol haritası geliyor!

Üretimin planlanması, sözleşmeli üretim ve atıl arazilerin üretime kazandırılması gibi devrim niteliğinde çalışmalar yapıldığını belirten Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Hayvancılık Yol Haritası'nı ilerleyen günlerde paylaşacaklarını söyledi. Yumaklı, “Amacımız kayıtlı, verimlilik, kalite ve sürdürülebilirlik esasına uygun bir hayvancılık sektörü oluşturmak. Süt üretiminde verim ve kalitenin artırılmasını çok önemsiyoruz. Burada büyük bir sorun olduğunu görüyoruz.” dedi.

Hayvancılık sektörüne yol haritası geliyor!
Hayvancılık sektörüne yol haritası geliyor!
Haber albümü için resme tıklayın

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ulusal Süt Konseyi tarafından Antalya'da düzenlenen “Üretim ve Üreticinin Yüzyılı: Ulusal Süt Çalıştayı”nın açılışında bir konuşma yaptı.

“Hayvancılık sektöründe 10 yılda 100 yıllık bir değişim yaşandı”

Dünyanın küçük bir köy olduğunu, yaşanan olaylardan etkilenildiğini belirten Yumaklı, özellikle tarım sektöründe kapsamlı analizler yapmadan karar vermenin zorlaştığını dile getirdi.

Hayvancılık sektöründe son 10 yılda Türkiye'de ve dünyada 100 yıllık bir değişimin yaşandığına dikkati çeken Yumaklı, küresel iklim değişikliği, pandemi, doğal afetler, savaşlar ve göçlerin yeni normal sürecini oluşturduğunu vurguladı.

Yeni normal sürecine göre davranışların ve iş yapış biçimlerinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Yumaklı, “Hayvancılık sektörü için özellikle girdi maliyetlerinden, lojistik sorunlara, işçi temininden, ürünlerin pazarlamasına kadar her aşamayı etkilediğini düşünüyorum. Bizde zamanın şartlarını iyi okuyup, geleceğe yön verecek çalışmalara imza atma gayreti içerisindeyiz. Hayvancılık sektörü insanımızın beslenmesi, gelişmesi için ihtiyacı olan, stratejik bir sektör” diye konuştu.

2024’te hayvancılık sektörüne 19,1 milyar lira destek verilecek

Son 21 yılda hayvancılıkla alakalı rekabet gücünü artırmak adına önemli çalışmalar yapıldığını vurgulayan Bakan Yumaklı, “Desteklemeler, kırsal kalkınma hibeleri, Ar-Ge faaliyetleri, regülasyon olmak üzere dörtlü bir saç ayağına oturttuk. Son 21 yılda sektöre verilen destek rakamı 312 milyar lira. 2024'te bu rakamın 19,1 milyar lira olarak gerçekleşmesini ön görüyoruz. Yetiştiricimizin finansal ihtiyacını karşılamak üzere uygun oranlı krediler var. Bu doğrultuda yetiştiricimizin kullandığı kredi büyüklüğü yaklaşık 114 milyar lirayken, TARSİM'in hayvancılıkla alakalı karşılamış olduğu hasar tazminat tutarı 16 milyar lira. Kırsal kalkınma yatırımlarıyla yaklaşık 93 bin projeye 95 milyar liralık hibe desteği sağladık” ifadelerini kullandı.

Kaba yem ihtiyacı karşılama oranının yüzde 69'dan 92'ye yükseldiğini aktaran Yumaklı, hayvan hastalıkları ve tarımsal örgütler konusunda da önemli çalışmalar yürütüldüğünü kaydetti.

Hayvancılık sektörüne yol haritası geliyor!

2028’e kadar hayvancılık sektörünün yol haritası çizilecek

Son birkaç ayda üretimin planlanması, sözleşmeli üretim ve atıl arazilerin üretime kazandırılması gibi çeşitli alanlarda devrim niteliğinde çalışmalar yapıldığını belirten Tarım Bakanı Yumaklı, ilerleyen günlerde 2028'e kadar olan Hayvancılık Yol Haritası'nı paylaşacaklarını söyledi. Yumaklı, şöyle devam etti:

“Üreticimizi ve tüketicimizi koruyup kollayacak yol haritasını sektörümüzün katkılarıyla hazırladık. Amacımız kayıtlı, verimlilik, kalite ve sürdürülebilirlik esasına uygun, bu temeller üzerine oturmuş bir hayvancılık sektörü oluşturmak. Yol haritamızda süt sektörünün önemli bir yeri var. Özellikle verim ve kalitenin artırılmasını çok önemsiyoruz. Kayıplarımıza baktığımızda burada büyük bir sorun olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla çiğ sütte kalite ve hijyenin politikamızın ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtmek istiyorum.
Bu çalıştaydan çıkacak hususlardan ciddi bir beklentimiz var. Bizim oluşturmuş olduğumuz kapsamı büyük oranda teyit edecek. Buradan çıkacak sonuçta eğer eksik bıraktığımız bir şey varsa hayvancılık politikamıza ekleyeceğiz. Çiğ süt eylem planımızın sonucunda süt üretiminde sürdürülebilirliğin korunmasını ve piyasa istikrarının sağlanmasını bekliyoruz. Üreticilerimizin güçlendirilmesini, çiğ sütün Avrupa Birliği (AB) kriterlerine uygun hale getirilmesini hedefliyoruz.”

Markalaşma konusuna da değinen Yumaklı, kalite, verimlilik, sürdürülebilirlik ve sektöre yatırım konusunda markalaşmanın kritik önem taşıdığının altını çizdi.

19 Oca 2024 - 23:00 - Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.