BM Genel Sekreteri’nden “iklim kaosu” ve “yapay zeka” uyarısı!

Dünya Ekonomik Forumu’ndaki (WEF) konuşmasında, Gazze'deki çatışmaların bölgesel güvensizliği tetiklediğini belirten BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, geleceğe yönelik “iklim kaosu” ve “yapay zeka” uyarısı yaptı. Guterres, “Kontrolden çıkan iklim kaosunun oluşturduğu tehditler ve yapay zekanın kontrolsüz gelişiminin” küresel güven krizi yarattığının altını çizdi.

BM Genel Sekreteri’nden “iklim kaosu” ve “yapay zeka” uyarısı!
BM Genel Sekreteri’nden “iklim kaosu” ve “yapay zeka” uyarısı!
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Photo: © UNRWA/Ashraf Amra

İsviçre'nin Davos kasabasında her yıl düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda (WEF) konuşan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 7 Ekim'de İsrail'in güneyinde yaklaşık 1.200 kişinin katledildiği ve 250 kadar kişinin rehin alındığı Hamas öncülüğündeki "barbarca" saldırıları kınadı.

İsrail’in devam eden bombardımanının on binlerce sivilin ölümüne yol açtığını, BM insani yardım görevlilerinin yerlerinden edilen 1.9 milyon insan arasında kıtlık ve hastalığın yaklaşmakta olduğuna dair uyarılarda bulunduğunu hatırlatan Guterres, Gazze’deki aralıksız çatışmaların halihazırda bölgesel güvensizliği tetiklediğini ve çatışmaların uluslararası toplumun, süregelen krizi "ilk ve son kez" çözmek için İşgal Altındaki Filistin Topraklarında iki Devletli bir çözüme ağırlık vermesi gerektiğinin açık bir kanıtı olduğunu belirtti.

BM Genel Sekreteri’nden “iklim kaosu” ve “yapay zeka” uyarısı!

Photo: © UNICEF/Eyad El Baba

Finans kurumlarında reform çağrısı!

“Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden Sudan'a ve son olarak Gazze'ye kadar, çatışmanın tarafları uluslararası hukuku görmezden geliyor, Cenevre Sözleşmelerini ayaklar altına alıyor ve hatta Birleşmiş Milletler Tüzüğünü ihlal ediyor” diyen Guterres, jeopolitik bölünmelerin "sarsılan" küresel ekonomi için büyük bir tehdit haline geldiğini belirtti.

BM Genel Sekreteri, dünya liderlerine ve özel sektöre, hükümetlere duyulan güvenin ve küresel işbirliğinin temelini oluşturan kurumların daha fazla zarar görmesini engellemeleri çağrısında bulunarak, "dünyayı güvenlik, refah ve barış rayına oturtmak için" finans kurumlarında yapılacak reformlara destek vermelerini istedi.

Küresel ısınma ve iklim kaosu!

Dünyanın ekonomik elitlerine "borç içinde boğulan" sanayileşmiş ülkeler ile gelişmekte olan ekonomiler arasında "ciddi bir müzakere" çağrısında bulunan Guterres, dünyadaki pek çok sorunun "zenginler, büyükler ve dünyanın geri kalanı" arasındaki kopukluktan kaynaklandığını söyledi.

BM Genel Sekreteri’nden “iklim kaosu” ve “yapay zeka” uyarısı!

“Kontrolden çıkan iklim kaosunun oluşturduğu tehditler ve yapay zekanın kontrolsüz gelişiminin” küresel güven krizi yarattığının altını çizen Guterres, Küresel Güney'deki ülkelerin yüksek faiz oranları nedeniyle zor durumda kaldıklarını ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına ulaşmaya çalışırken vatandaşlarını geleceğe hazırlayamadıklarını, ancak iklim çöküşünün başladığı bu süreçte, birçok ülkenin sera gazı emisyonlarını artırma konusunda "kararlı" olduğunu vurguladı.

“Gezegenimiz küresel sıcaklıklarda 3 derecelik kavurucu bir artışa doğru gidiyor. İsviçre'de buzullar gözlerimizin önünde kayboluyor. Bazıları sonsuza kadar gitti ve diğerleri sadece son iki yılda yüzde 10'luk hacim kaybı yaşadı. Bu kadar hızlı değişimler hepimizi rahatsız etmeli. 2023, tarihteki en sıcak yıl olarak tarihe geçti. Ancak geleceğin en serin yıllarından biri olabilir” diyen Guterres, birçok ülkenin iklim tehdidini durdurmak için birlikte çalışamadığını belirterek, “Fosil yakıt endüstrisi, ilerlemeyi engellemek ve petrol ve gaz akışını süresiz olarak devam ettirmek için milyonlarca dolarlık bir kampanya daha başlattı” dedi.

Yapay zeka uyarısı!

BM Genel Sekreteri, iklim değişikliği gibi "etkili bir küresel stratejisinin olmadığı" Yapay Zekanın yaratabileceği "ciddi istenmeyen sonuçlara" karşı da harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

Yapay zekanın gelişmeye devam etmesiyle ortaya bazı istenmeyen durumların çıkma riskinin de arttığını belirten Guterres, bu teknolojinin sürdürülebilir kalkınma açısından önemli bir potansiyeli olduğunu, ancak IMF’nin yapay zekanın eşitsizliği daha da kötüleştirme ihtimalinin yüksek olduğu konusunda uyarı yaptığını anımsattı.

Guterres, Davos dinleyicilerine yapay zeka teknolojisinin sürdürülebilir kalkınma için muazzam bir potansiyel sunduğunu söyledi, ancak teknoloji şirketlerinin insan hakları ve kişisel mahremiyeti pervasızca göz ardı ederek kar arayışlarına devam ettiklerini söyledi.

“İnsanların inançlarını kaybetmeleri şaşırtıcı değil”

Genel Sekreter, 21. yüzyılın bu sorunları karşısında, süregelen jeopolitik bölünmelerle birlikte, her yerde insanların "hükümetlere, kurumlara, mali ve ekonomik sistemlere" olan inançlarını kaybetmelerinin "pek de şaşırtıcı olmadığını" vurguladı.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve Orta Doğu krizi, BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyelerini yıllardır görülmemiş bir şekilde böldüğü için küresel barış ve güvenliğe yönelik ciddi yeni tehditler oluştursa da Guterres, küresel işbirliğinin diğer kilit alanlarında ilerleme kaydedilebileceği konusunda iyimser olduğunu söyledi.

“14 milyon dolarlık adamlar”

BM Genel Sekreteri, denge ve adalet için yeni fırsatlara sahip yeni, çok kutuplu bir küresel düzen" sayesinde "ekonomi, iklim ve teknoloji konusunda çok şey yapılabileceğini kaydetti.

Bazı ülkelerin "her ne pahasına olursa olsun kendi çıkarlarını ilerletmek için ne gerekiyorsa yaptıklarını" gören "cezasızlık salgınından" kaçınmak için bu reforme edilmiş ve kapsayıcı çok taraflı sisteme ihtiyaç olduğunu kaydeden Guterres, dünyanın en zengin adamları saatte 14 milyon Dolar kazanırken, dünyanın yarısından fazlasının yani yaklaşık beş milyar insanın daha da yoksullaştığına vurgu yaptı.

19 Oca 2024 - 11:53 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.