Tüketici, dijital mecralarda kişisel verilerinin paylaşılmasından endişeli!

Ticaret Bakanlığının araştırmasına göre, tüketicilerin %65’i internet sitelerinde yer alan içeriklerdeki reklamları ayırt etmekte zorlanıyor, her iki tüketiciden biri kişisel verilerin paylaşımı konusunda endişeli… Her 10 kişiden 7’si alışveriş platformlarında indirimli fiyatların gerçeği yansıtmadığını düşünüyor, her iki kişiden biri alışverişlerinde mağdur olmuş durumda… Ünlü veya influencer (sosyal medya etkileyicisi) yönlendirmesine bağlı mağduriyet oranının %25,4 olması dikkat çekiyor.

Tüketici, dijital mecralarda kişisel verilerinin paylaşılmasından endişeli!
Haber albümü için resme tıklayın

Reklam Kurulu, sosyal medya reklamları, oyun reklamları, kişisel fiyatlandırma, arama motoru reklamlarını içeren araştırma raporunu tamamladı.

2023’te karara bağlanan dosyaların %79’u dijital mecralardan

Son dönemlerde hızlanan dijitalleşme süreci ile birlikte tüketicilerin daha fazla çevrimiçi ortamlara yönelmesine ve daha fazla dijital reklam ve uygulamayla karşılaşmasına sebebiyet verdiğinin altı çizilen rapora göre, bu durum Reklam Kurulu gündeminde görüşülen dosyalara da yansıdı. 2023 yılında Kurul gündeminde görüşülerek karara bağlanan dosyaların %79’unu, dijital mecralarda yayınlanan reklamlar ve uygulamalar oluşturdu.

Hem Reklam Kurulu gündeminde görüşülen dosyalar, hem de dijital geçiş sürecinde tüketicinin korunmasına ilişkin yapılan inceleme, araştırma ve uluslararası çalışmalar, tüketici dostu olmayan ya da tüketicileri manipüle edici şekillerde tasarlanabilen ve dijital ortamlarda tüketicileri yanıltan, bilgi eksikliklerini istismar eden, ekonomik davranış biçimlerini bozan uygulamaların “karanlık ticari tasarımlar” (Dark Commercial Patterns) gibi çok çeşitli şekillerde ortaya çıktığını gösteriyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından 2023 yılında hayata geçirilen ve tüketicilerin yeni nesil reklam ve ticari uygulamalar karşısında daha etkin bir şekilde korunmasını amaçlayan “Dijital Tüketicinin Korunması Projesi/Faz I: Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar” Projesi’nin ilk aşaması, dijital mecralarda tüketici davranışlarını etkilemeye yönelik uygulamaların tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilen saha araştırmasının rapor haline getirilmesiyle tamamlandı.

Dijital ortamlarda tüketicilere yönelik yeni nesil reklam ve ticari uygulamalara ilişkin tespit edilen sorunlara yönelik, tüketicilerin dijital ortamlarda etkin bir şekilde korunmasını sağlamak üzere gerekli yasal düzenlemelerin yapılması ve akabinde bu yeni düzenlemeler hakkında tüketicinin bilinçlendirilmesi ve sektörel farkındalığın artırılması eylemleriyle, Projenin 2024 yılında tamamlanması planlanıyor.

Her iki tüketiciden biri, kişisel verilerin paylaşılmasından endişeli!

“Çevrimiçi Yorumlar”dan “Arama Motoru Reklamları”na, “Sosyal Medya Reklamları”ndan “Kişisel Fiyatlandırma”ya ve “Oyun Reklamları”na kadar dijital tüketicinin sıklıkla karşılaştığı reklam ve uygulamalara ilişkin başlıkları içeren araştırma kapsamında elde edilen sonuçlar şöyle:

* Araştırmaya katılanların %48’inin yüksek düzeyde dijital mecra kullandığı ve internet kullanan her 10 kişiden 4’ünün bir mal ya da hizmet satın alma aşamasında internet reklamlarından etkilendiği görüldü.

* Araştırmanın çarpıcı sonuçlarından biri ise dijital tüketicilerin yaklaşık %65’inin internet siteleri ya da uygulamalarında yer alan içeriklerdeki reklamları ayırt etme noktasında zorlanmaları oldu.

* Kişisel verilerin paylaşımı konusunda her 2 tüketiciden 1’i endişeli iken, her 10 internet kullanıcısından 4’ü reklam ya da satış kampanyalarına dair alt yazı, açıklama, dipnot vb. türden içerikleri çoğunlukla okumuyor.

Tüketicilere göre, indirimli fiyatlar gerçeği yansıtmıyor!

* Araştırma, her 10 kişiden 7’sinin alışveriş platformlarında yer alan indirimli fiyatların gerçeği yansıtmadığını düşündüklerini gösterirken, her 10 kişiden 4’ünün alışveriş platformlarında mal ve hizmetlere dair yanıltıcı indirim oranları ve yanıltıcı fiyatlarla karşılaştığını gösteriyor.

* Sosyal medya davranışlarına yönelik ayrı bir bölüm bulunan raporda; tüketicilerin sosyal medya kullanım amaçlarında alışveriş yapma oranı %30 olduğu ve en çok alışveriş yapılan sosyal medya platformlarında ilk sırada Instagram’ın yer aldığı görülüyor. Neredeyse her iki kişiden biri sosyal medya alışverişlerinde mağduriyet yaşarken, yaşanılan mağduriyet kaynaklarında yanıltıcı reklamların yanı sıra ünlü veya influencer (sosyal medya etkileyicisi) yönlendirmesine bağlı mağduriyet oranının %25,4 olması dikkat çekiyor.

Dijital Mecralarda Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Araştırma Raporu’nun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

17 Oca 2024 - 12:04 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.