KOBİ’lere destek programlarının yol haritası çizildi!

KOSGEB tarafından küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik destek programlarına ilişkin uygulama esaslarını belirleyen yönetmelik güncelleştirildi.

Deprem Bölgesine KOSGEB’den acil destek kredisi!
KOBİ finansmanı için 15 milyon avro kaynak
Haber albümü için resme tıklayın

KOSGEB Destek Programları Yönetmeliği, 13 Ocak 2024 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından uygulanacak destek programlarına ilişkin esasları düzenlemek amacıyla yayımlanan Yönetmelik; işletmelere ve girişimcilere, işletmelerin ve girişimcilerin gelişimini sağlamak üzere faaliyet gösteren teknoloji merkezleri, danışmanlık merkezleri, enstitüler ve paydaş kuruluşlara yönelik KOSGEB tarafından oluşturulan destek programlarına ilişkin esasları kapsıyor.

Destek programları

Yönetmelik kapsamında sağlanacak destekler, KOSGEB destek programları çerçevesinde verilecek.

Destek programları; ülkenin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında, küçük ve orta ölçekli işletmelerin payını ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini ve düzeylerini yükseltmek, ekonomik gelişmelere uygun bir şekilde sanayide entegrasyonu gerçekleştirmek, ihracattaki paylarını artırmak, araştırma-geliştirme, yenilik ve işbirliği faaliyetlerini desteklemek ve girişimcilik kültürünü geliştirmek amacına uygun olarak; kalkınma planları, orta vadeli programlar, Cumhurbaşkanlığı yıllık programları, diğer üst politika belgeleri ve KOSGEB Genel Kurulunun belirlediği politika, amaç ve hedefler dikkate alınarak hazırlanacak.

İşletmelerin ve girişimcilerin gelişimini sağlamak üzere paydaş kuruluşlar tarafından gerçekleştirilecek olan etkinlikler, destek programları kapsamında desteklenebilecek ve işletmelere/girişimcilere ödül verilebilecek.

Destek programları, İcra Komitesi kararıyla belirlenecek. Programların değiştirilmesi, kaldırılması ve/veya birleştirilmesi Komite kararıyla gerçekleştirilecek.

Destek programlarının yürütülmesi

Yönetmelik kapsamında destek programlarına ilişkin başvuru, değerlendirme, uygulama ve ödeme süreçleri ile ilgili diğer hususlar Başkanlık tarafından hazırlanan düzenleyici işlemler çerçevesinde yürütülecek.

Herhangi bir destek programına başvuru yapılmış olması, KOSGEB’i taahhüt altına sokmadığı gibi müracaat edene de bir hak kazandırmayacak.

Farklı destek programları içinde bulunması şartıyla aynı destek türünden faydalanılabilecek. Ancak, gider gerçekleşmesini gösteren belgeler yalnızca bir destek için kullanılacak.

Destek programlarının izlenmesi ve değerlendirilmesi

Program esaslı izlemeler, tasarım aşamasında programlar için belirlenen göstergeler üzerinden yapılacak. Yürürlükteki programları iyileştirmek, yeni programlar tasarlamak, programların ülke ekonomisi ve işletmelere sonuç ve etkilerini ortaya koymak amaçlarıyla programlara yönelik değerlendirme çalışmaları Başkanlık tarafından hazırlanan düzenleyici işlemler çerçevesinde yürütülecek.

Destek programlarından yararlananlar, yararlandıkları destek programları ile ilgili olarak denetime tabi tutulabilecek. Yararlanıcılar; kontrol, denetim ve inceleme ile görevlendirilmiş olanlara her türlü hesap, bilgi, belge ve kayıtları ibraz etmek, işlem, faaliyet ve malların fiili ve fiziki durumlarını göstermek, görevlerinin düzenli olarak yapılmasını sağlayacak tedbirleri almak ve her türlü yardım ve kolaylığı sağlamak zorunda olacaklar.

Destek sürecinin durdurulması ve iptali

Destek programlarının uygulanması sırasında ve sonrasında KOSGEB mevzuatına uygun olmayan durumların tespiti halinde desteklerden yararlananların destek süreci durdurulacak, yeni destek başvuruları uygunsuzluk bitene kadar kabul edilmeyecek. Uygunsuzluğun giderilmemesi halinde destek olarak verilen tutar KOSGEB alacağı olarak yasal faizi ile birlikte tahsil edilecek. Uygunsuzluk sona erdiğinde ve müracaat halinde yeni desteklerden yararlanma hakkı devam edecek. Bu hususlara ilişkin iş ve işlemler Başkanlık tarafından hazırlanan düzenleyici işlemler çerçevesinde yürütülecek.

Destek programlarının uygulanma sürecinde, mücbir sebep olarak kabul edilebilecek; deprem, yangın, su baskını ve benzeri doğal afetler, kanuni grev, lokavt, genel salgın hastalık, terör eylemleri, sabotaj, savaş, kısmi veya genel seferberlik ilanı gibi hallerin ortaya çıkması durumunda, bu haller sona erinceye kadar destek sürecinin durdurulması veya devamına KOSGEB Başkanı tarafından karar verilecek.

KOBİ niteliğini kazanma, kaybetme ve sınıfının belirlenmesi

Yönetmelik kapsamında işletmelerin KOBİ niteliğini kazanma, kaybetme ve sınıfının belirlenmesinde Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Yönetmeliği esas alınacak.

İşletmelerin KOBİ niteliğini kaybetmeden önce uygun bulunan destek programı başvuruları, KOBİ niteliği kaybedilse bile kazanılmış hak olarak değerlendirilir ve ödemeler yapılacak. KOBİ niteliği kaybedildikten sonra destek programına başvuru yapılamayacak.

Yönetmelik ile 15/6/2010 tarihli ve 27612 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan KOSGEB Destek Programları Yönetmeliği yürürlükten kaldırılırken, söz konusu yönetmeliğe yapılan atıflar bu Yönetmeliğe yapılmış sayılacak.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Yönetmelik hükümlerini, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanı yürütecek.

13 Oca 2024 - 11:30 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.