Bağırsak mikroplarının ürettiği kimyasal, obeziteyi önlüyor!

Farelerle yapılan bilimsel bir araştırma, bağırsaklarda yaşayan bir mikrobun (mikroorganizmanın) ürettiği kimyasal bir maddenin, kilo almaya karşı önleyici bir etki gösterebildiğini ortaya koydu.

Büyütmek için resme tıklayın

Bir tür bakterinin ürettiği söz konusu madde, erken yaşta antibiyotiklere maruz kalmanın çocukluk obezitesinde etkili olmasını da açıklayabilir.

Vanderbilt Üniversitesi’nde Biyokimyager olan Catherine Shelton ve ekip arkadaşları genç farelere yüksek ve düşük yağ içeren yemekler verdi. Bunun yanında farelerin bir kısmına antibiyotik verilirken, diğerlerine verilmedi. Araştırma sonuçları, sadece penisilin antibiyotiği verilen farelerin kilo almadığını, antibiyotikle birlikte yüksek yağ içeriğine sahip bir diyet uygulananların kilo aldığını ortaya koydu.

Farelerin bağırsak bakterilerinin örnekleyen araştırma ekibi, antibiyotiklere maruz kalan ve kilo alan farelerde Lactobacillus türü bakterilerde bir düşüş olduğunu tespit etti. Lactobacillus, probiyotiklerde yaygın olarak kullanılan ve fermente gıdalarda bulunan bakterilerdir.

Geçmişte yapılan araştırmalar, bağırsak mikrobiyomundaki bozuklukları, bağırsaklarda yağ işlenmesinde rol oynadığı bilinen düzenleyici bir protein olan PPAR-γ2'deki azalmayla ilişkilendirmişti. Shelton ve ekibi, yaptıkları yeni araştırmada bağırsaklarını kaplayan fare hücrelerinde de aynı azalmayı tespit etti.

Hücrelere Lactobacillus verildiğinde, bu durum tersine döndü. Bu da bakteriler tarafından üretilen ve fenil laktik asit adı verilen bir molekülü tanımlamalarını sağladı. Bu bileşik, bağırsak hücrelerindeki PPAR-y2 reseptörü ile etkileşime girerek lipitlerin sindirim sisteminden taşınmasında rol oynuyor. Ekip, fenil laktik asidin gerçekten de bağırsak epitel hücrelerinde yağ salgılanmasını engellediğini gösterdi.

Bağırsak mikroplarının ürettiği kimyasal, obeziteyi önlüyor!

Bakteriler, bağırsak ve yağ metabolizması

Vanderbilt Üniversitesi’nde Mikrobiyolog olan Mariana Byndloss, “Söz konusu tek mikrobun ve onun ürettiği metabolitinin eksikliği, bağırsak epitel hücrelerinin yağ işleme biçimini değiştiriyor. Böylece hücreler dolaşıma daha fazla yağ veriyor. Fenil laktik asit, normalde epitel hücrelerine çok fazla yağ paketlememelerini ve salgılamamalarını söyleyen bir metabolit. Epitel hücreleri mikrobiyotadan gelen bu sinyali kaybettiğinde, farklı davranmaya başlarlar ve fareler şişmanlar" diyerek etki eden mekanizmayı özetledi.

Araştırmacılar buradan hareketle genç farelere fenil laktik asit verdi. Bu maddenin fareleri antibiyotiklere erken maruz kalma ve yüksek yağlı diyet kombinasyonunun neden olduğu metabolik işlev bozukluğundan koruduğu görüldü.

Shelton ve ekibi makalelerinde "Bifidobacteriaceae ve Peptostreptococcaceae ailelerine ait türler de dahil olmak üzere çok sayıda bakteri türü, fenil laktik asit üretir.  İlginç bir şekilde, yüksek yağlı diyetle beslenen farelerde ve yüksek yağlı diyete ve antibiyotiklere maruz kalan farelerde Bifidobacteriaceae ve Peptostreptococcaceae'nin tükendiğini gördük. Bu da bağırsakta fenil laktik asit üretimine birden fazla bakteri türünün katkıda bulunabileceğini akla getiriyor” ifadelerini kullandı.

Araştırmacılar bu mekanizmanın genç insanlarda var olduğunu henüz teyit etmese de, farelerle birçok ortak bileşen olması sebebiyle bu oldukça muhtemel. Aslında, bebek dışkının Bifidobacterium bolluğuna göre değişen miktarda fenil laktik asit seviyeleri içerdiği biliniyor.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Cell Host & Microbe dergisinde yayınlandı.

Ekli Dosyalar

08 Oca 2024 - 16:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.