Birleşme ve devralmada 2023’ün bilançosu çıktı!

2023 yılında Rekabet Kurumu tarafından incelenen toplam 217 adet birleşme, devralma ve özelleştirme işleminden, hedef şirketin Türkiye kökenli şirketler olduğu 97 işlemde öngörülen toplam işlem bedeli, yaklaşık 163 milyar TL (6,87 milyar dolar) oldu. Geçen yıl yabancı yatırımcılar tarafından 35 ayrı birleşme ve devralma işleminde Türkiye kökenli şirketlere yatırım yapılması öngörülürken, gerçekleştirileceği bildirilen yatırım tutarı yaklaşık 68 milyar TL (2,86 milyar dolar) oldu.

Birleşme ve devralmada 2016 bilançosu belli oldu
Birleşme ve devralmada 2016 bilançosu belli oldu
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Rekabet Kurumu, 2023 yılında Rekabet Kurulu tarafından karara bağlanan birleşme, devralma ve özelleştirme işlemlerine ait veriler çerçevesinde hazırlanan 2023 Yılı Birleşme ve Devralma Görünüm Raporu’nu yayımladı.

Birleşme ve devralmada 2023’ün bilançosu çıktı!

97 işlemde hedef Türkiye kökenli şirketleri oldu

Raporda yer verilen başlıca tespitler şöyle:

2023 yılında Rekabet Kurumu tarafından toplam 217 adet birleşme, devralma ve özelleştirme işlemi incelendi.

Özelleştirmeler hariç olmak üzere, bu işlemlerden 94’ünde hedef şirket Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre kurulmuş (Türkiye kökenli) şirketler olurken, bildirilen bu işlemlerin toplam işlem bedeli yaklaşık 162 milyar 555 milyon TL (6,85 milyar dolar) olarak kayda geçti. Aynı dönemde toplam işlem bedeli yaklaşık 425 milyon TL (18 milyon dolar) olan 3 özelleştirme işlemi incelendi.

Böylelikle 2023 yılında Türkiye kökenli şirketler için 97 işlemde öngörülen toplam işlem bedeli yaklaşık 163 milyar TL (6,87 milyar dolar) düzeyinde gerçekleşti.

Birleşme ve devralmada 2023’ün bilançosu çıktı!

En çok işlem elektrik enerjisi alanında gerçekleşti

2023 yılında hedef şirketin Türkiye kökenli olduğu birleşme ve devralmalar içinde en çok işlem, 11 işlem adediyle “elektrik enerjisinin üretimi, iletimi ve dağıtımı” ile “bilgisayar programlama, danışmanlık ile ilgili faaliyetler” alanlarında; en yüksek işlem değeri ise “hayvansal üretim” alanında gerçekleştirildi.

Aynı dönemde incelenen 3 özelleştirme işlemi “mobilya”, “tekstil ürünleri”, “giyim eşyaları” ile “imalat” sektörünün muhtelif alt kollarına ilişkin iken; en yüksek bedelli özelleştirme işlemi “giyim eşyalarının imalatı” alanında oldu.

2023 yılında yabancı yatırımcılar tarafından 35 ayrı birleşme ve devralma işleminde Türkiye kökenli şirketlere yatırım yapılması öngörüldü. Yabancı yatırımcılar arasında işlem bazında yapılan sıralamaya göre ilk sırada 8 işlemle Almanya, ikinci sırada 5 işlemle Hollanda kökenli yatırımcılar bulunuyor. Hedef şirketin Türkiye kökenli olduğu bu işlemlerde yabancı yatırımcılar tarafından gerçekleştirileceği bildirilen yatırım tutarı yaklaşık 68 milyar TL (2,86 milyar dolar) oldu.

Birleşme ve devralmada 2023’ün bilançosu çıktı!

2023 yılında ayrıca, yabancıların yurt dışında gerçekleştirdikleri 113 birleşme ve devralma işlemi incelenmiştir. Türkiye kökenli şirketlere doğrudan yatırım öngörülmeyen bu işlemlerde, bildirilen toplam işlem bedeli 57 trilyon 362 milyar TL (2,41 trilyon dolar) oldu.

36’sı Türkiye’de ve 113’ü yurtdışında olmak üzere, yabancı yatırımcıların 2023 yılında küresel düzeyde gerçekleştirmeyi planladıkları toplam 149 işlem ekonomik faaliyet alanlarına göre sıralandığında, dünya genelinde yatırım yapılan sektörlerden öne çıkanlar şöyle:

Bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetler

Programcılık ve yayıncılık faaliyetleri

Gıda ürünlerinin imalatı

Kimyasal ürünlerin imalatı

Temel eczacılık ürünleri imalatı

Motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile onarımı

2023 yılında Rekabet Kurulu, birleşme ve devralma işlemlerini son bildirim tarihinden ortalama 13 gün sonra karara bağlanırken, 2023 yılı içerisinde nihai incelemeye alınan 1 işlem için inceleme süreci devam ediyor.

06 Oca 2024 - 13:02 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.