Lisanlı depo ürünleri için destek kriterleri belirlendi

Lisanslı depolarda muhafaza edilen buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, çeltik, pirinç, mercimek, nohut, fasulye, ayçiçeği, soya fasulyesi, pamuk, fındık, kuru kayısı, Antep fıstığı, kuru üzüm, zeytin ve zeytinyağı ürünleri için üretici/üretici örgütlerine kira, nakliye ve analiz ücreti desteği verilecek. 2023 yılı üretim sezonuna ait destek başvuruları, 30 Haziran 2024 tarihine kadar yapılacak.

Fındıkta ilk lisanslı depo açılıyor
Lisanslı depolarda azami depolama süresi kısaltıldı!
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Lisanslı Depolarda Muhafaza Edilen Tarımsal Ürünler İçin Destekleme Ödemesi Yapılması Hakkında Tebliğ (No: 2023/49), 6 Ocak 2024 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Lisanslı depo ürünleri için kira, nakliye, analiz ücreti desteği verilecek

Tarımsal ürünlerin 5300 sayılı Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu çerçevesinde, lisans alarak faaliyet gösteren depolarda muhafaza edilmesi halinde üretici/üretici örgütlerine yapılacak kira, nakliye ve analiz ücreti destekleme ödemelerine ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla yayımlanan Tebliğ, lisanslı depo işletmelerine ürün teslim eden üretici/üretici örgütlerine yapılacak kira, nakliye ve analiz ücreti destekleme ödemelerinde görev alacak kurum ve kuruluşların görev ve sorumlulukları ile destekleme ödemelerinin yapılmasına dair usul ve esasları kapsıyor.

Kira, nakliye ve analiz ücreti destekleme ödemelerine ilişkin işlemler, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, il/ilçe tahkim komisyonları, Elektronik kayıt kuruluşu ve il/ilçe müdürlükleri tarafından yürütülecek.

Desteklenecek ürünler

Lisanslı depolarda muhafaza edilen buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, çeltik, pirinç, mercimek, nohut, fasulye, ayçiçeği, soya fasulyesi, pamuk, fındık, kuru kayısı, Antep fıstığı, kuru üzüm, zeytin ve zeytinyağı ürünleri için Çiftçi Kayıt Sistemi-ÇKS/Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi TÜKAS’a kayıtlı üretici/üretici örgütlerine kira, nakliye ve analiz ücreti destekleme ödemesi yapılacak.

ÇKS/TÜKAS’a kayıtlı üreticilerden aldıkları ve/veya kendi adlarına ürettikleri ürünleri lisanslı depo işletmelerine depolanmak üzere koyan üretici örgütleri ile ÇKS/TÜKAS’a kayıtlı üreticilere, ürünlerini ilk teslim eden olmaları halinde, belirtilen miktarlarda kira desteği verilecek.

Lisanlı depo ürünleri için destek kriterleri belirlendi

Kira desteğinden yararlanan üretici/üretici örgütlerine, başvuru yapmaları durumunda;

Ürün miktarı üzerinden her ürün çeşidi için belirtilen tutarlarda ve üst tonaj sınırı aşılmamak kaydıyla nakliye desteği,

Depolanacak ürünlerin lisanslı depoya tesliminden önce yetkili sınıflandırıcılarca yapılacak analiz başına, analiz ücreti desteği verilecek.

Lisanlı depo ürünleri için destek kriterleri belirlendi

Ürün depolama dönemleri

Kira desteklemesi 2023 yılı hasat dönemi için en fazla altı ay süre ile tabloda belirtilen ürünler için karşılarında belirtilen birim ücret ve miktarlarda üretici/üretici örgütlerine ödenecek. İlgili üretim yılına ait depolama dönemi başlangıç tarihleri olarak Ek-1’de yer alan tabloda belirtilen ürün depolama dönemleri esas alınacak.

Kira, nakliye ve analiz ücreti desteğinden faydalanabilmek için mevcut üretim yılına ait ürünlerin Ek-1’de yer alan depolama döneminin başlangıç tarihi ile ilgili yılın son günü arasında lisanslı depoya girmiş olması, en az bir gün depolanması ve Tarım Bilgi Sistemi (TBS) üzerinden Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) İhraç Formu doğruluğunun sağlanması şartı aranacak.

Üretici/üretici örgütünün nakliye ve analiz ücreti desteklemesinden faydalanabilmesi için kira desteği başvurusu yapması gerekecek. Kira desteğinden faydalanılan üretim miktarı için nakliye ve analiz ücreti destekleme ödemesi bir defadan fazla yapılmayacak.

Kira, nakliye ve analiz ücreti desteklemesine tabi ürün cinsi ve miktarı ÇKS/TÜKAS’ta kayıtlı üretim bilgileri ile uyumlu olmak zorunda olacak.

Destek ödemeleri; Bireysel olarak başvuran üreticiler için doğrudan üreticilere, Üreticilerden aldıkları ya da kendilerinin üretmiş oldukları ürünleri lisanslı depo işletmelerine getiren üretici örgütlerine verilecek.

Üretici/üretici örgütlerinin kira, nakliye ve analiz desteklerini alabilmeleri için ilgili ürünü lisanslı depoya ilk teslim eden olmaları zorunlu olacak. Lisanslı depo işletmesinde el değiştirerek ticarete konu olmuş ürünlere kira, nakliye ve analiz desteği ödemesi yapılmayacak.

Destek başvuruları

2023 yılı üretim sezonuna ait kira, nakliye ve analiz desteği müracaatları, 30/6/2024 tarihine kadar başvuru sahiplerince Tebliğ ekinde yer alan yer alan başvuru dilekçesi ile üretici/üretici örgütlerinin ÇKS/TÜKAS’ta kayıtlı bulunduğu il/ilçe müdürlüğüne yapılacak.

Kira, nakliye ve analiz destekleme ödemelerinde gerçeğe aykırı belge düzenlediği/ibraz ettiği tespit edilen üreticiler ve üretici örgütleri,

Kanun gereği, haklarında beş yıl süreyle hiçbir destekleme programından yararlandırılmamaları yönünde karar verilenler, cezalı oldukları süre zarfında destekleme ödemelerinden,

Ürünlere ait depolama dönemi başlangıç tarihi ile 15/1/2024 tarihleri arasında ürünlerini lisanslı depo işletmesine teslim etmeyen üretici/üretici örgütleri kira, nakliye ve analiz desteklemelerinden,

Kira destekleme ödemesi için başvurmayan üretici/üretici örgütleri nakliye ve analiz desteğinden faydalanamayacaklar.

Tebliğ kapsamında yapılan destekleme ödemeleri, kamu kaynağı olduğundan hak sahibinin hesabına aktarılmadan önce haciz/icra, temlik ve benzeri işlemler yapılamayacak.

Destekleme ödemelerinin şekli ve planı

Kira, nakliye ve analiz ücreti destekleme ödemeleri, bir üretim sezonunda, yılda en az iki defa olmak üzere Tarım Reformu Genel Müdürlüğünce belirlenecek tarihlerde yapılacak.

Ödemeler, Banka aracılığıyla çiftçinin var olan/açacağı banka hesabına yapılacak. Yapılan nakdi ödeme tutarının %0,2’si, Ziraat Bankası’na hizmet komisyonu olarak ödenecek.

Destekleme ödemelerinin denetimini sağlayacak tedbirleri almaya Tarım ve Orman Bakanlığı yetkili olacak. İlgili birimler, kendilerine ibraz edilen belgelerin kontrolünden ve kendi hazırladıkları belgelerden sorumlu olacaklar.

Lisanslı Depolarda Muhafaza Edilen Tarımsal Ürünler İçin Destekleme Ödemesi Yapılması Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2021/30) yürürlükten kaldırılırken, söz konusu Tebliğ hükümlerine göre yapılmış olan müracaatlar, 2022 yılı üretim sezonu için anılan Tebliğ hükümlerine göre sonuçlandırılacak.

Kırsalda bireysel sulama sistemleri destekleri düzenlemesi

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2021/7)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (No: 2023/52) de, aynı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren her iki Tebliğin hükümlerini, Tarım ve Orman Bakanı yürütecek.

06 Oca 2024 - 11:40 - Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.