Çiftçiye faizsiz kredi desteğine devam!

Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca, tarımsal üretimin finansman ihtiyacının karşılanması amacıyla Hazine desteğiyle 2024 yılından başlayarak üç yıl süresince Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince faizsiz ya da faiz indirimli kredi, Ziraat Katılım Bankası’nca da faizsiz ya da faiz indirimli finansman desteği verilecek.

AB, Ukrayna savaşının yol açtığı gıda açığına karşı tarım üretimini artıracak
Tarım, sulama ve enerjide atık su kullanımı vurgusu!
Haber albümü için resme tıklayın

Ziraat Katılım Bankası A.Ş. Tarafından Tarımsal Üretime Dair Hazine Kâr Payı Destekli Yatırım ve İşletme Finansmanı Kullandırılmasına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 8038), 30 Aralık 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararla, Ziraat Katılım Bankası tarafından Hazine kâr payı destekli tarım finansmanı kullandırılmasına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Tarımsal üretime Hazine desteğiyle finansman sağlanacak

Buna göre, tarımsal üretime yönelik finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanması amacıyla Katılım Bankasının finansman kullandırımına ilişkin usul, esas ve kriterlerine uygun olmak koşuluyla, Kararda belirtilen usul, esas, limit ve oranlar dikkate alınarak, Katılım Bankası tarafından, tarım finansmanlarına uygulanmakta olan cari kâr payı oranlarından, finansman konuları itibariyle Ek’te belirtilen oranlarda indirim yapılmak ve finansman üst limitleri aşılmamak suretiyle, 1 Ocak 2024-31 Aralık 2024 tarihleri arasında Hazine kâr payı destekli tarım finansmanı kullandırılabilecek.

Finansman imkanlarından yararlanmak isteyen üreticilerin Tarım ve Orman Bakanlığının kayıt sistemlerinden birisine kayıt olması esas olacak.

Büyükbaş, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği veya besiciliği konularında faaliyet gösteren ve bunların kapasitelerine uygun yem bitkisi üretimi,

Basınçlı sulama sistemi veya tarımsal yenilenebilir enerji yatırım finansmanları,

Sözleşmeli üretim yaptıran gerçek ve tüzel kişilere kullandırılacak finansmanlar, finansman üst limiti hesabına dahil edilmeyecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, üretim konuları bazında Katılım Bankasına sağlanacak azami kâr payı desteği tutarını belirlemeye ve üretim konularına göre faydalanıcı grupları ve özellikli kriterler bazında kullandırılacak finansman üst limitlerini belirlemeye yetkili olacak.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi, yatırım ve işletme kredisi kullandıracak

T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Hazine Faiz Destekli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 8039) da, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ziraat Bankası ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından Hazine faiz destekli tarım kredisi kullandırılmasına ilişkin usul ve esasların belirlendiği Karara göre,

Tarımsal üretime yönelik finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanması amacıyla Banka ve TTK kredi kullandırımına ilişkin usul, esas ve kriterlerine uygun olmak koşuluyla, Kararda belirtilen usul, esas, limit ve oranlar dikkate alınarak, Banka ve TTK tarafından, Bankaca tarım kredilerine uygulanmakta olan cari faiz oranlarından, kredi konuları itibariyle Ek’te belirtilen oranlarda indirim yapılmak ve kredi üst limitleri aşılmamak suretiyle, 1 Ocak 2024-31 Aralık 2026 tarihleri arasında Hazine faiz destekli tarım kredisi kullandırılabilecek.

Üreticilerin kredi imkanından yararlanması için Tarım ve Orman Bakanlığının kayıt sistemlerinden birisine kayıtlı olmaları gerekecek.

Büyükbaş, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği veya besiciliği, yem bitkisi üretimi, Basınçlı sulama sistemi veya tarımsal yenilenebilir enerji yatırımları, Sözleşmeli üretim için kullandırılacak krediler, kredi üst limiti hesaplamasına dahil edilmeyecek.

Her bir üretim konusu için Karar ekinde belirtilen standart indirim oranları uygulanacak, faydalanıcılara uygulanacak indirim oranı %100’ü aşamayacak.

1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girecek her iki Karar hükümlerini, Hazine ve Maliye Bakanı yürütecek.

30 Ara 2023 - 10:57 - Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.