Buğday üreticisine devlet destekli gelir garantisi!

Cumhurbaşkanı Kararıyla, ekmeklik ve makarnalık buğday ürünlerinde verim değişimi ve Konya Ticaret Borsasında oluşan fiyatın TMO fiyatının altında kalması halinde oluşacak gelir kaybı riski, 2023 yılı tarım sigortaları uygulaması kapsamında gelir koruma sigortasıyla teminat altına alınacak. 2024 yılında tarım sigortası kapsamına alınacak riskler, ürünler ve prim desteği oranları da belirlendi.

Düşük vasıflı makarnalık buğday fiyatı ne kadar? 2022 güncel buğday fiyatları
Haber albümü için resme tıklayın

Tarım Sigortaları Havuzu Tarafından 2023 Yılında Kapsama Alınacak Riskler, Ürünler ve Bölgeler ile Prim Desteği Oranlarına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 8014), 29 Aralık 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Konyalı buğday üreticisine gelir kaybı riski teminatı 

Cumhurbaşkanı Kararıyla, söz konusu kararın 1’inci maddesine üçüncü fıkrasından sonra gelmek üzere eklenen fıkraya göre;

Gelir koruma sigortasıyla, ekmeklik ve makarnalık buğday ürünlerinde verim değişimi ve TMO Genel Müdürlüğü alım baremine göre Konya Ticaret Borsasında hasat sonrası oluşan ürün fiyatının beklenen fiyattan farklı olması nedenlerine bağlı oluşacak gelir kaybı riski, Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenen kayıt sistemlerine kayıtlı çiftçilerin, özlük, ürün ve arazi bilgileri dikkate alınarak, Tarım Sigortaları Havuzu tarafından teminat altına alınacak.

Gelir koruma sigortasında; sigorta priminin %60’ı oranında prim desteği, Bakanlık bütçesinin ilgili tertibinden sigorta havuzuna aktarılarak karşılanacak.

Karar, 1 Ocak 2023 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girdi.

2024 Yılı Tarım Sigortaları riskler, ürünler ve prim desteği

Resmi Gazete’de yayımlanan bir diğer Cumhurbaşkanı Kararı da, Tarım Sigortaları Havuzu Tarafından 2024 Yılında Kapsama Alınacak Riskler, Ürünler ve Bölgeler ile Prim Desteği Oranlarına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 8015) oldu.

Karar kapsamında 2024 yılında bitkisel ürünler için dolu ana riski ile birlikte fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını ve kara, hava, deniz taşıtının çarpma riskleri ile tarla ürünlerinde, sebzelerde ve çilek ürününde yaban domuzu zararı, pamuk ürününde hasat döneminde miktar kaybına yol açan yağmur zararı, ayçiçeği ürününde kuş zararı ek riskleri dolu paketi halinde verilecek. Bu risklere ilave olarak, isteğe bağlı olmak üzere;

Açık alanda yetiştirilen meyveler, yağgülü ve enginar için don riski,

Dolu ağı ve örtü ile destek sistemlerinde ve bu sistemlerin altında bulunan ürünlerde; dolu, dolu ağırlığı, kar ağırlığı, fırtına, hortum, yangın, deprem, heyelan, sel ve su baskını, kara, hava, deniz taşıtının çarpması riskleri,

Kiraz, incir ve üzüm ürünlerinde yağmur riski,

Şeker pancarı, çerezlik kabak, domates, biber, patlıcan, karpuz, kavun ürünlerinde yeniden ekim dikim masrafı olarak ödenecek don zararı,

Altıntop, limon, mandalina, portakal ve üzüm ürünlerinde sıcak hava zararı riski,

Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenen kayıt sistemlerine kayıtlı çiftçilerin özlük, ürün ve arazi bilgileri dikkate alınarak, Tarım Sigortaları Havuzu tarafından teminat altına alınacak.

Prim desteği

Tarım sigortası için farklı ürünlerde risklerin de yer aldığı Karar’la belirlenen riskler için 2024’te sigorta priminin %50’si oranında prim desteği,

Açık alanda yetiştirilen meyveler, yağgülü, enginar, şeker pancarı, çerezlik kabak, domates, biber, patlıcan, karpuz, kavun ürünleri ile meyve ve bağ fidanlarında, bu orana ilave olarak sadece don riski primine bu desteğin 1/3’ü oranında ek prim desteği,

Köy bazlı kuraklık verim sigortasında ise sigorta priminin %60’ı oranında prim desteği, Tarım Sigortaları Havuzuna Bakanlık bütçesinin ilgili tertibinden aktarılarak karşılanacak.

Karar, 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girecek.

29 Ara 2023 - 12:41 Konya- Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.