2023’te iç piyasada 11 bin parti ürün uygunsuz çıktı

İç piyasada gıda, makine, tekstil, beyaz eşya, yapı malzemeleri gibi ürün gruplarında denetlenen toplam 233 bin parti ürünün 10 bin 881’inin uygunsuz bulunduğunu açıklayan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, mevzuatlara uygun olmayan ürünlerin taşıdıkları risklere göre piyasadan toplatıldığını, geri çağırıldığını veya imha edildiğini bildirdi. Bolat, Ulusal Piyasa Gözetim ve Denetim Eylem Planı’nın 2024'te uygulamaya alınacağını kaydetti.

2023’te iç piyasada 11 bin parti ürün uygunsuz çıktı
2023’te iç piyasada 11 bin parti ürün uygunsuz çıktı
Haber albümü için resme tıklayın

Piyasa Gözetimi, Denetimi ve Ürün Güvenliği Değerlendirme Kurulu 2024 Yılı Hazırlık Toplantısı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın katılımıyla yapıldı.

Ticaret Bakanlığında gerçekleştirilen toplantıda konuşan Bakan Bolat, hem iç piyasada hem de ithalat aşamasında yoğun denetimler yaptıklarını, bu denetimlerle bir yandan vatandaşların "güvenli ürün" kullanmasını sağladıklarını, bir yandan da kurallara uyan iktisadi işletmecileri haksız rekabete karşı koruduklarını söyledi.

2023’te 233 bin parti ürün denetlendi

Kurallara uymayan, vatandaşın sağlığını tehlikeye atan, piyasada rekabeti bozan firmalara geçit vermediklerini ve vermeyeceklerini vurgulayan Bolat, piyasaya arz edilen ürün çeşidinde görülen artışlar, e-ticaret, yapay zeka, yeşil mevzuat gibi gelişmelerin, ürünlerin gözetim ve denetim sisteminin daha etkin, güçlü ve caydırıcı bir yapıya dönüştürülmesini gerekli kıldığını belirtti. Son yıllarda yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Bolat, şöyle devam etti:

“2023'te iç piyasada gıda, makine, tekstil, beyaz eşya, yapı malzemeleri gibi pek çok ürün grubuna yönelik toplam 233 bin ürün partisi denetlenmiş ve bu ürünlerin 10 bin 881 partisi uygunsuz bulunmuştur. Mevzuatlara uygun olmayan ürünler, taşıdıkları risklere göre piyasadan toplatılmış, geri çağırılmış veya imha edilmiştir. Ayrıca sorumlu taraflara idari para cezaları da uygulanmaktadır. Bakanlığımız, ülkemizdeki piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerinin koordinasyonunun yanı sıra bilfiil sahada da denetimler yürütüyor. İç piyasada, özellikle bebekler ve çocuklar için üretilmiş ürünlerin de yer aldığı doğrudan tüketicilere yönelik çocuk bakım ürünleri, tekstil ürünleri, kırtasiye ürünleri gibi ürünlerde piyasa gözetimi ve denetimini bizzat yürütüyoruz.”

Ulusal Piyasa Gözetim ve Denetim Eylem Planı

İthalat aşamasında da cep telefonlarından oyuncaklara, tıbbi cihazlardan yapı malzemelerine kadar pek çok ürünü denetlediklerini belirten Ticaret Bakanı Bolat, elektronik ortamda ve risk esaslı yürüttükleri bu denetimlerle uygunsuz ürünün ithalatına müsaade etmediklerini dile getirdi.

Bunun için kullandıkları Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi'nde (TAREKS), halihazırda 105 bin firma adına işlem yapan 14 bin kullanıcı bulunduğunu dile getiren Bolat, “Piyasa Gözetimi, Denetimi ve Ürün Güvenliği Değerlendirme (PGD) Kurulu toplantısında, 2024-2025 dönemi çalışmalarımızın temelini oluşturacak olan yeni Ulusal Piyasa Gözetim ve Denetim Eylem Planı’nı kabul ederek, 2024'te uygulamaya geçeceğiz” diye konuştu.

2023’te iç piyasada 11 bin parti ürün uygunsuz çıktı

Tarım ve Orman Bakanlığının denetimleri

Toplantıda konuşan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı da, halkın yeterli ve güvenilir gıdaya ulaşması için 81 ilde yoğun şekilde çalıştıklarını belirterek, denetim yaptıkları alanlara ilişkin bilgi verdi.

“Gübre üretiminde 7 milyon 300 bin ton kurulu kapasitemiz var. Yurt içi arzla alakalı herhangi bir problemimiz yok. Bunların güvenliği noktasında denetimler yoğun şekilde gerçekleştiriliyor. 2002'de 1700 olan denetim sayımızı yaklaşık 31 kat artışla 52 bin 162'ye çıkardık. 195 uygunsuz ürün tespit edildi ve 16 milyon liralık para cezası uygulandı.”

Türkiye'de kullanılan ve üretilen tohumların yüzde 97'sinin yurt içi kaynaklı olduğunu vurgulayan Bakan Yumaklı, bu konuda da 29 bin denetim gerçekleştirildiğini bildirdi. Yumaklı, 97 ülkeye tohum ihracatı yapıldığını, Türkiye'nin bu alanda net ihracatçı konumunda olduğunu dile getirdi.

Gıda denetimlerinde 17 bin 652 uygunsuz işlem tespit edildi

Güvenilir gıdanın önemine dikkati çeken Yumaklı, şu değerlendirmede bulundu:

“7 bin 530 gıda görevlimiz, 81 ilimizde 7/24 aralıksız denetim yapıyor. Denetim sayımız 21 yıl önce 39 bindi. Bugün itibarıyla 1 milyon 300 bin yurt içi resmi gıda kontrolü gerçekleştirildi, 17 bin 652 uygunsuz işlem tespit edildi, 535 milyon lira idari para cezası kesildi, 243 işletme hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Belli dönemlerde 81 ilde eş zamanlı sektörel gıda denetimi gerçekleştirirken işletmelere de rehberlik görevimizi yerine getiriyoruz.”

Etil Alkol Takip Sistemi devreye alınacak

Bakan Yumaklı, numunelerin dünya standartlarında analiz edilmesi için güçlü bir laboratuvar teşkilatı kurduklarını, kamu ve özel 135 akredite laboratuvarla hizmet verdiklerini ifade etti. Geçen yıl 19 bin 830 bitki koruma ürünleri bayisinde, veteriner sağlık ürünleri alanında da 8 bin 848 satış noktasında denetimler yaptıklarını belirten Yumaklı, “Bu denetimlerin yanı sıra alkol denetimleri de Bakanlığımız uhdesinde devam ediyor. 2024'ün ilk çeyreğinde Etil Alkol Takip Sistemi'ni devreye alacağız. Bu sistemle yasa dışı alkollü içki ticaretiyle mücadelede önemli mesafe kat edeceğiz” dedi.

28 Ara 2023 - 23:27 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.