İhracatçının derdi asgari ücretteki artış değil, döviz kurları!

Asgari ücrete yüzde 49'luk zammın Orta Vadeli Program hedefleriyle uyumlu olmadığını belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “OVP’den vaz mı geçtik? Sorun 17 bin 2 TL’lik asgari ücret değil, 29,40 TL’lik dolar kuru” dedi. Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş da, “Derdimiz 17 bin TL asgari ücret değil, 32,8 TL olan Avro. Dövizin üzerindeki baskıyı kaldırın, istihdam ve ihracatımızı koruyabilelim” ifadesini kullandı.

İhracatçının derdi asgari ücretteki artış değil, döviz kurları!
İhracatçının derdi asgari ücretteki artış değil, döviz kurları!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2024 yılı için yeni asgari ücret rakamının belirlenmesi amacıyla yürüttükleri çalışmaların ardından Ocak ayından itibaren geçerli olacak yeni asgari ücret tutarı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan tarafından, işçi ve işveren temsilcilerinin katıldığı toplantıda açıklandı.

Asgari ücret net 17 bin 2 TL

Işıkhan, 2024’te uygulanacak net asgari ücretin yüzde 49,1 artışla 17 bin 2 lira olarak belirlendiğini açıkladı. Böylece brüt asgari ücret 20 bin 2 liraya yükseltilirken, yapılan zamla birlikte asgari ücretin işverene maliyeti ise SGK primi ve işsizlik sigortası primi ile birlikte 23 bin 502 liraya çıktı. Bakan Işıkhan ayrıca işverenlere asgari ücret desteğinin de 500 liradan 700 liraya çıkartıldığını duyurdu.

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan TÜRK-İŞ Başkanı Ergun Atalay, işçi kesimi olarak taleplerinin 18 bin TL artı yılda iki kez artış yapılması yönünde olduğunu aktararak, alınan karara muhalefet şerhi koyduklarını söyledi.

İhracatçının derdi asgari ücretteki artış değil, döviz kurları!

Asgari ücretteki artışa ihracatçıdan tepki!

Asgari ücretteki yüzde 49’luk artış, emek-yoğun sektörlerde 2024 yılına ilişkin kaygıları daha da artırdı.

Yapılan artışın ürün fiyatlarını yüzde 15-20 artıracağını dile getiren Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, “Biz Avrupa Birliği pazarına çalışıyoruz. Bu ülkelerde yıllık enflasyon yüzde 4-5. Yüzde 20’lik artışı kabul ettiremeyiz. Döviz kurları da bizim elimizi zayıflatıyor. Döviz kurları üzerindeki baskının kaldırılması gerekiyor. Döviz kurları enflasyon seviyesinde artarsa hem istihdamımızı hem de ihracat rakamlarımızı koruyabiliriz” diye konuştu. Sertbaş, sözlerini şöyle sürdürdü.

“Asgari ücret iki ay sonra açlık sınırının altında kalacak”

“Asgari ücret az mı çok mu arttı diye tartışmanın bir anlamı yok. Bugünkü şartlarda 17 bin 2 TL geçinmek için zor bir rakam. Ev kiralarının geldiği durum ortada. Asgari ücret büyük olasılık 2 ay sonra açlık sınırının altında kalacak. Kaldı ki, yarından itibaren her şeyin fiyatı artacak çalışanların aldığı fark eline geçmeden eriyecek.
Ancak bu artışı yorumlarken, ekonominin diğer unsurlarına bakmak lazım. Asgari ücretteki artış, Orta Vadeli Program’daki enflasyon ve kur hedeflerinin üzerinde olduğu için çarklarda sıkıntılar olacak demektir. Özellikle hazır giyim gibi emek-yoğun sektörler artan işçilik ve artan işçilikten dolayı yükselen diğer girdi fiyatlarıyla bu kur seviyelerinde ihracat yapmamız daha da zorlaşacak. Asgari ücretteki artış işsizliği ve fabrikaların kapanmasını beraberinde getirecek. Altı aydır müşteriyi kaybetmemek adına gerektiğinde zararına fiyatlar veriyoruz. Bundan sonraki günlerde daha da kötü fiyatlamalar yapmak zorunda kalacağız. Sadece işçilikten dolayı fiyatlarımızı yüzde 15-20 artırdığımız takdirde, hiçbir müşteri böyle bir fiyat artışını kabul etmeyeceği için hedef fiyatını tutturacağı başka ülkelere gidiyor olacaktır. 2023 yılında sektörümüz ihracatta yüzde 9’luk kan kaybı yaşamıştı. Bu ortamda bu kan kaybının daha da artmasından endişe ediyoruz.”

“Orta Vadeli Programdan vaz mı geçtik?”

Asgari ücrete verilen yüzde 49'luk zammı yorumlayan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türkiye’nin 6 Eylül 2023 tarihinde 3 yıllık Orta Vadeli Program açıkladığını hatırlatarak, “2024 yılı için açıklanan asgari ücret OVP’deki hedefler gözetilmeden tespit edilmiştir. OVP rafa mı kalktı?” sorusunu yöneltti.

OVP’de hedeflenen enflasyona göre asgari ücret belirlenmesinin esas alındığını dile getiren Eskinazi, “2024 yılı için yüzde 35 enflasyon hedeflenirken, artış yüzde 49 oldu. Döviz kurlarının hali de ortada. Asgari ücretin işverene maliyeti servis ve yemek dahil edildiğinde 1.000 doları buluyor. Bu asgari ücret ve döviz kuruyla ihracat hedefleri tutturulamaz” uyarısında bulundu.

Dolar kurunun 29,40 TL seviyesinde baskılandığı ortamda 17 bin 2 TL’lik asgari ücretin Türk ihracatçısının rekabetçiliğine bir darbe daha vuracağını savunan Eskinazi, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin ihracatını sürükleyen hazırgiyim, tekstil, maden, tarım sektörleri başta olmak üzere emek-yoğun sektörler, döviz kurlarının mevcut durumunda bu artışı absorbe edemeyecektir. Türkiye 28 Mayıs seçimleri sonrasında yurtdışından beklediği yatırımları henüz bulabilmiş değil. İhracatçılarımızın getirecekleri döviz hayati derecede önemli.

“Sorun 17 bin 2 TL’lik asgari ücret değil, 29,40 TL’lik dolar kuru”

1 Ocak 2021 tarihinden bu yana asgari ücretteki artış yüzde 496’ya ulaştı. 1 Ocak 2021 tarihinde 13,8 TL olan dolar kurunun bu şartlarda 68,5 TL olması gerekir. Bugün 68,5 TL dolar kuru Türkiye gerçekleriyle ne kadar örtüşüyorsa, 17 bin 2 TL asgari ücrette o kadar örtüşüyor. Türkiye’nin bu darboğazdan bir an önce çıkabilmesi için enflasyonu ivedilikle düşürmesi gerekiyor.”

Asgari ücret desteğinin verilmeye başlandığı 2016 yılında bin 300 TL tutarındaki asgari ücret içinde 100 TL olan desteğin, asgari ücret içindeki oranının da kan kaybettiğine dikkati çeken Eskinazi, “Asgari ücret desteği aynı oranı korusaydı bugün 700 TL yerine, 1.300 TL olması gerekiyordu” değerlendirmesini yaptı.

28 Ara 2023 - 13:03 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.