Tarım ve Orman Uzman alımları başlıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, sınavla 158 Tarım ve Orman Uzman Yardımcısı alınacak. Sınav Başvuruları, 8 Ocak-29 Ocak 2024 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nin Kariyer Kapısı Platformu üzerinden yapılacak.

Elektrik mühendisi, serasında "Çuval"la para kazanıyor
Tarım ve Orman Uzman alımları başlıyor
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Tarım ve Orman Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü, Bakanlığın 2024 yılında istihdam edeceği 7 bin 158 kadro kapsamında 158 tarım orman uzman yardımcısı alımı sürecini başlattı.

Yarışma sınavı ile 158 tarım ve orman uzman yardımcısı alınacak

Bakanlığın internet sitesinde yayımlanan Tarım ve Orman Uzman Yardımcısı Yarışma Sınavı Başvuru Duyurusu’na göre, Tarım ve Orman Uzmanlığı Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde yapılacak olan yarışma sınavı sonucuna göre, 158 Tarım ve Orman Uzman Yardımcısı alınacak.

Sınav Başvuruları, 8 Ocak-29 Ocak 2024 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nin Kariyer Kapısı Platformu üzerinden (https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr) yapılacak.  Adayların sınav duyurusunda bulunan örnek özgeçmişi doldurarak yine “Kariyer Kapısı Platformu” üzerinden sisteme yüklemesi gerekecek. Son başvuru tarihinden sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecek. Yarışma sınavına katılacak adaylardan gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilenlerin sınavları geçersiz sayılacak ve atamaları yapılmayacak, atamaları yapılsa dahi iptal edilecek.

Başvurular elektronik ortamda alınacağından, posta yoluyla veya bizzat müracaatlar kabul edilmeyecek.

Tarım ve Orman Uzman alımları başlıyor
Tarım ve Orman Uzman alımları başlıyor
Tarım ve Orman Uzman alımları başlıyor
Tarım ve Orman Uzman alımları başlıyor
Tarım ve Orman Uzman alımları başlıyor
Tarım ve Orman Uzman alımları başlıyor

Yarışma sınavına ilişkin bilgiler

Duyuru ekindeki bilgilere göre, Tarım ve Orman Bakanlığında, Genel İdare Hizmetleri Sınıfından 8 inci ve 9 uncu derece kadrolara atanmak üzere, “Tarım ve Orman Uzman Yardımcısı Nitelik Tablosu”nda belirtilen alanlarda ve sayılarda, yarışma sınavı ile toplam 158 Tarım ve Orman Uzman Yardımcısı alınacak.

Yarışma sınavı yazılı ve sözlü olmak üzere 2 aşamalı yapılacak. Her aday “Tarım ve Orman Uzman Yardımcısı Nitelik Tablosu”nda belirtilen alanlardan sadece birine başvurabilecek.

Sınava başvuracak kişilerde aranacak şartlar şöyle:

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinde yer alan genel şartları taşımak.

Son başvuru tarihi itibarıyla, 2022 ve 2023 yıllarında yapılan KPSS sonuçları esas alınmak suretiyle, “Tarım ve Orman Uzman Yardımcısı Nitelik Tablosu”nda yer alan her bölüm için karşılarında belirtilen KPSS puan türünden asgari 70 puan almış olmak.

Son başvuru tarihi itibarı ile son beş yıl içinde İngilizce, Rusça veya Çince dillerinden Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) / Elektronik Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından (e-YDS) en az (D) düzeyinde puan almış olmak veya dil yeterliliği bakımından bunlara denkliği Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan belgeye sahip olmak.

Yarışma sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak (01.01.1989 ve daha sonra doğanlar başvurabilecek).

En az dört yıllık eğitim veren fakültelerin, “Tarım ve Orman Uzman Yardımcısı Nitelik Tablosu”nda belirtilen öğrenim dalından ya da bunlara denkliği YÖK tarafından kabul edilen yurt içindeki veya yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak.

Yazılı sınav konuları

Yazılı sınava katılma şartlarını taşıyan ve usulüne uygun olarak başvuranlardan, “Tarım ve Orman Uzman Yardımcısı Nitelik Tablosu”nda yer alan her bölüm için karşılarında belirtilen KPSS puan türünden başarı sırasına göre kontenjan sayısının 10 katına kadar aday yazılı sınava çağrılacak. Son sıradaki aday ile eşit puana sahip adayların tamamı yazılı sınava çağrılacak.

Yazılı sınav aşamasına katılmaya hak kazanan adaylar ve sınava giriş yerleri Tarım ve Orman Bakanlığı resmi internet sitesinde (https://www.tarimorman.gov.tr) sınav tarihinden en az 10 gün önce ilan edilecek.

Yarışma sınavının yazılı aşaması test usulünde, 23 Mart 2024 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilecek. Yazılı sınav;

Genel kültür ve genel yetenek (yüzde on),

Bakanlığın yapısı, genel görev alanı ve ilgili mevzuat (yüzde otuz),

Mezun olunan bölümün müfredatı kapsamında Bakanlığın görev alanına giren meslekî alan bilgisi (yüzde altmış) konularından oluşacak.

Yazılı sınavın değerlendirilmesi 100 tam puan üzerinden yapılacak. Yazılı sınavda başarılı sayılabilmek için en az yetmiş puan almak gerekecek. Yazılı sınavda başarılı olanlar arasından en yüksek puandan başlanarak “Tarım ve Orman Uzman Yardımcısı Nitelik Tablosu”nda yer alan her bölüm için karşılarında belirtilen “Alınacak Personel Sayısının” 4 (dört) katı kadar aday sözlü sınava çağrılacak.

Sözlü sınav

Sözlü sınava girmeye hak kazanan adaylar için sözlü sınavın yapılacağı yer, gün ve saat sözlü sınav tarihinden en az 10 gün önce Tarım ve Orman Bakanlığı resmi internet sitesinde duyurulacak. Sözlü sınav;

Sınav konularına ilişkin bilgi düzeyi (50 puan),

Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü (10 puan),

Liyakati, temsil kabiliyeti, davranış ve tepkileri (10 puan),

Öz güveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı (10 puan),

Genel yetenek ve genel kültür (10 puan),

Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı (10 puan)

başlıklarından oluşacak.

Sözlü sınavın değerlendirmesi 100 tam puan üzerinden yapılacak ve adayları başarılı sayılabilmesi için en az 70 puan alması gerekecek.

Yazılı ve sözlü sınavın her ikisinden de başarılı olan adaylar arasından, en yüksek başarı puanından başlamak üzere, başarı puanına göre sıralanarak “Tarım ve Orman Uzman Yardımcısı Nitelik Tablosu”nda yer alan kadro sayısı kadar aday asıl, bu sayının en fazla yarısı kadar aday da yedek olarak belirlenecek.

Başarılı olan adayların listesi Tarım ve Orman Bakanlığı resmi internet sitesinde (https://www.tarimorman.gov.tr) ilan edilecek. Bu ilan adaylara tebliğ yerine geçecek, ayrıca tebligat yapılmayacak.

Adaylar sınav sonuçlarının ilanı tarihinden itibaren beş iş günü içinde sınav sonuçlarına yazılı olarak Tarım ve Orman Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğüne itiraz edebilecek. İtirazlar beş iş günü içinde değerlendirilerek sonuçlandırılacak ve ilgililere yazılı olarak bildirilecek.

28 Ara 2023 - 11:07 - Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.