Reel kesim güveni, iyimserlik sınırının altında!

Mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi Aralık 2023’te bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak 103,4 seviyesinde gerçekleşirken, mevsimsellikten arındırılmamış endeks 1,1 puan azalarak, 100 olan iyimserlik sınırının altına, 99,1 seviyesine geriledi. İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, bir önceki aya kıyasla daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 15,4'e yükseldi.

Reel kesim ve sektörel güven endeksleri artışta!
Reel kesim güveni, iyimserlik sınırının altında!
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), imalat sanayinde faaliyet gösteren 1735 iş yerinin İktisadi Yönelim Anketine verdikleri yanıtların ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen 2023 yılı Aralık ayı İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi sonuçlarını yayımladı.

Reel kesim güveni, iyimserlik sınırının altında!
Reel kesim güveni, iyimserlik sınırının altında!

RKGE’nin 100 olması, İktisadi Yönelim Anketi’nin kapsadığı reel kesim temsilcileri tarafından yapılan değerlendirmelere göre ekonomik faaliyetlere ilişkin istikrarlı görünümü, 100’den büyük olması reel kesim temsilcilerinin ekonomik faaliyetlere ilişkin güveninin arttığı iyimser görünümü, 100’ün altında olması ise reel kesim temsilcilerinin ekonomik faaliyetlere ilişkin güveninin azaldığı kötümser görünümü ifade ediyor.

Reel kesim güven endeksi iyimserlik sınırının altında!

Mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi, 2023 Kasım ayında bir önceki aya göre 1,4 puan azalarak 103,9 seviyesinde gerçekleşirken, mevsimsellikten arındırılmamış endeks 3,1 puan azalarak 100,2 seviyesine çekildi.

2023 yılı Aralık ayında mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE-MA), bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak 103,4 seviyesinde gerçekleşti. Genel gidişat, sabit sermaye yatırım harcaması, mevcut toplam sipariş miktarı, mevcut mamul mal stoku ve gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde; son üç aydaki toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam ve gelecek üç aydaki üretim hacmine ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

Mevsimsellikten arındırılmamış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) ise bir önceki aya göre 1,1 puan azalarak 99,1 seviyesinde gerçekleşti.

Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) ve RKGE-MA

Reel kesim güveni, iyimserlik sınırının altında!

Reel kesimin değerlendirmeleri

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, iç piyasa sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlendiği görülürken, üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin ise azalış bildirenler lehine döndüğü gözlendi.

Toplu Sonuçlara İlişkin Gelişmeler (*)

Reel kesim güveni, iyimserlik sınırının altında!

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler ile mevcut mamul mal stokları seviyesinin mevsim normallerinin üstünde olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya göre zayıfladığı görüldü.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve iç piyasa sipariş miktarında artış bekleyenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre zayıfladığı, ihracat sipariş miktarında artış bekleyenler lehine olan seyrin ise güçlendiği görüldü. Gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentilerin bir önceki aya göre güçlendiği, gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentilerin ise zayıfladığı gözlendi.

Üretici enflasyonunda beklenti düşüşte!

Ortalama birim maliyetlerde, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler ve son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin zayıfladığı görülürken, gelecek üç aydaki satış fiyatına ilişkin artış yönlü beklentilerin ise güçlendiği gözlendi. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 2,4 puan azalarak yüzde 58,8 seviyesinde gerçekleşti.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, bir önceki aya kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 8,9’a, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 15,4‘e yükselirken, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 75,7’ye geriledi.

26 Ara 2023 - 11:58 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.