Sinbiyotikler, duygusal sağlık üzerinde önemli bir etkiye sahip!

Son derecede önemli bir pilot araştırmadan elde edilen sonuçlar, günlük tüketilen sinbiyotik bir içeceğin, 6 haftalık bir süre sonunda yorgunluğu azaltabileceğini, odaklanmayı arttırabileceğini ortaya koydu.

Aşırı düşünme bozukluğu: Bir psikolojik hastalık mı?
Haber albümü için resme tıklayın

Çalışma kapsamında 14 kişi, 6 hafta boyunca kefir ve prebiyotik karışımı (sinbiyotik) tükettikten sonra ve çalışma başlamadan önce bir Refah Süreci Anketi’ni yanıtladı.

Cardiff Üniversitesi'nde Klinik Sinirbilimci olan Dr. Miguel Toribio-Mateas ve Cardiff Üniversitesi Psikoloji Okulu'nda İş ve Sağlık Psikolojisi Merkezi Direktörü Prof. Andrew Smith tarafından yürütülen çalışmanın sonuçları, 6 haftalık sinbiyotik tüketiminde sonra, katılımcıların bildirdiği refahı çeşitli yönlerden önemli ölçüde olumlu etkilediğini gösteriyor.

Dr. Mateas çalışma hakkında şunları söyledi:

Katılımcılar gündüz uykulu olma hallerinde gözle görülür bir azalma, işlerine daha fazla odaklanma ve bağlanma hissi yaşadıklarını bildirdi. Daha da önemlisi, genel yaşam memnuniyetlerinde bir yükselme ve gelişme duygusunda bir artış yaşadılar. Yalnızca soyut kavramlar olmamaları nedeniyle bu bulgular dikkat çekici. Günlük hayatımızı ve en iyi şekilde çalışma becerimizi önemli ölçüde etkileyen gerçek, somut deneyimler söz konusu.

İnsanların yaşamlarından ne kadar memnun olduklarının bir ölçüsü olan yaşam memnuniyeti ile kişisel gelişimin ve zorlukların üstesinden gelme becerisinin bir yansıması olan başarı, ruh sağlığı ve esenliğin temel göstergeleri. Buradan hareketle, yaptığımız çalışma, sinbiyotiklerin sözü edilen konuları olumlu yönde etkilemede bir rol oynayabileceğini ve çalışma hayatında bağırsak sağlığı ile zihinsel sağlık arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor.

Sinbiyotikler, duygusal sağlık üzerinde önemli bir etkiye sahip!

Sinbiyotikler hakkında

Sinbiyotikler, 2020 yılında ISAPP ( Probiyotik ve Prebiyotikler Uluslararası Bilimsel Birliği) tarafından resmi olarak, "canlı mikroorganizmalar ve konakçı mikroorganizmalar tarafından seçici olarak kullanılan ve konakçıya sağlık yararı sağlayan substrat(lar) içeren bir karışım" olarak tanımlanıyor. Burada prebiyotik bileşen seçici olarak probiyotik organizmayı destekliyor ve böylece sindirim sisteminde hayatta kalmasını ve tutunmasını arttırıyor.

Bu konsept, her iki kategorideki maddelerin kullanılmasının konakçının sağlığı üzerinde tek başına olduğundan daha faydalı bir etkiye sahip olabileceği fikrine dayanıyor.

Çalışmada kefir ve prebiyotikler kullanıldı

Kefir, bakteriler ve maya da dahil olmak üzere kefir tanelerindeki diğer mikroorganizmalarla sinbiyotik birliktelik içinde bir arada bulunan laktik asit bakterilerini içeren fermente bir süt içeceğidir.

Bu çalışmada, keçi sütü kefiri ile 18 farklı prebiyotik türü içeren gıda tozunu birleştiren sinbiyotik içecekler kullanıldı.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar World Journal of Pharmaceutical Research dergisinde yayınlandı.

24 Ara 2023 - 12:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.