Bugün hava nasıl? 24 Aralık 2023 hava durumu il il MGM

Hava durumu, gün içinde hemen hemen herkesin oldukça önem verdiği bir konu. Özellikle dışarıda işi olanlar veya trafiğe çıkacak olanlar, mutlaka hava durumunu önceden kontrol edip plan ve programlarını ona göre yapıyor. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, her gün hava durumunu bölge bölge yayınlıyor. Peki (24 Aralık 2023) bugün hava nasıl olacak? İşte MGM il il hava durumu.

Çalışan kişiler, öğrenciler, dışarıda işi olanlar veya trafiğe çıkacak olanlar, mutlaka dışarıya çıkmadan önce internet üzerinden hava durumunu araştırıyor. Gerek kıyafetlerini, gerekse ekipmanlarını hava durumuna göre seçen vatandaşlar, mağdur kalmamak için genellikle Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü sitesi üzerinden günlük hava durumunu sorguluyor.

Kış aylarında daha da önemli olan hava durumu, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından her  gün il il olmak üzere açıklanıyor. Peki bugün yani 24 Aralık 2023 tarihinde hava nasıl olacak? Yağmur yağacak mı veya hava rüzgarlı mı olacak? İşte il il günlük hava durumu raporu...

Bugün hava nasıl olacak 23 Aralık 2023?

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, doğu kesimleri ile Kırklareli çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Sakarya çevrelerinde yarın (Pazar) sabah saatlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; doğusunda batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

ÇANAKKALE 10°C, 18°C

Parçalı bulutlu

EDİRNE 5°C, 17°C

Parçalı ve çok bulutlu

İSTANBUL 7°C, 14°C

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde yağmurlu

KOCAELİ 12°C, 15°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu

EGE

Parçalı ve çok bulutlu, Kütahya çevrelerinin yarın (Pazar) öğle saatlerinde yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

A.KARAHİSAR 0°C, 11°C

Parçalı ve çok bulutlu

DENİZLİ 6°C, 16°C

Parçalı bulutlu

İZMİR 9°C, 18°C

Parçalı bulutlu

MUĞLA 5°C, 15°C

Parçalı bulutlu

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, Hatay çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

ADANA 7°C, 19°C

Parçalı bulutlu

ANTALYA 10°C, 20°C

Parçalı bulutlu

HATAY 8°C, 17°C

Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Pazar) aralıklı yağmurlu

MERSİN 9°C, 18°C

Parçalı bulutlu

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu kuzey kesimleri ile Kayseri çevrelerinin aralıklı yağmurlu, yükseklerinin karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın, kuzeyinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/saat) esmesi bekleniyor.

ANKARA 4°C, 8°C

Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Pazar) sabah saatlerinde yağmurlu

ESKİŞEHİR 5°C, 9°C

Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Pazar) sabah saatlerinde yağmurlu

KONYA -1°C, 13°C

Parçalı ve çok bulutlu

SİVAS 2°C, 5°C

Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Pazar) karla karışık yağmurlu

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur, iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde görülecek yağışların yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

BOLU 1°C, 5°C

Parçalı ve çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın (Pazar) sabah saatlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

DÜZCE 5°C, 11°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, gece ve sabah saatlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

KASTAMONU -2°C, 1°C

Parçalı ve çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı

ZONGULDAK 3°C, 10°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece ve sabah saatlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur, iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde görülecek yağışların kıyı kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

ARTVİN 1°C, 5°C

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, yarın (Pazar) öğle saatlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

SAMSUN 5°C, 8°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, yarın (Pazar) sabah saatlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

TOKAT 4°C, 8°C

Parçalı ve çok bulutlu aralıklı yağmurlu

TRABZON 7°C, 9°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, yarın (Pazar) öğle saatlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, kuzey ve doğu kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Bitlis, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; doğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

ERZURUM -8°C, 3°C

Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Pazar) öğle saatlerinde kar yağışlı

KARS -7°C, 2°C

Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Pazar) öğle saatlerinde kar yağışlı

MALATYA -1°C, 11°C

Parçalı ve çok bulutlu

VAN -2°C, 5°C

Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam ve yarın (Pazar) öğle saatlerinde kar yağışlı

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, doğu kesimleri ile Şanlıurfa çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, yarın (Pazar) öğle saatlerinde Siirt çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

DİYARBAKIR 1°C, 10°C

Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Pazar) öğle saatlerinde yağmurlu

GAZİANTEP 3°C, 14°C

Parçalı ve çok bulutlu

MARDİN 5°C, 7°C

Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Pazar) öğle saatlerinde yağmurlu

ŞANLIURFA 5°C, 12°C

Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Pazar) öğle saatlerinde yağmurlu

DENİZLERDE HAVA

Batı Karadeniz'de tam fırtına; Doğu Karadeniz'de kuvvetli fırtına; Marmara ile Van Gölü’nde fırtına; Akdeniz’de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ

Hava Durumu: Çok bulutlu, kuvvetli olmak üzere yağmur ve karla karışık yağmurlu; Rüzgar: Batı Karadeniz'de batı ve kuzeybatıdan 5 ila 7, yarın (Pazar) sabah saatlerine kadar 7 ila 9 yer yer 10, öğle saatlerinden sonra doğusu güneybatıdan 6 ila 8; Doğu Karadeniz'de batı ve kuzeybatıdan 6 ila 8 yer yer 9, bugün (Cumartesi) akşam saatlerinde doğusu güneydoğudan 5 ila 7 kuvvetinde, Dalga: 2,5 ila 3,5 m, yer yer 4,5 m; Görüş: Orta.

MARMARA

Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı, Rüzgar: Güney ve güneybatıdan, bugün (Cumartesi) akşam saatlerinde batı ve kuzeybatıdan 4 ila 6, yer yer 7, akşam saatlerinde doğusu batıdan 8 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0 m, yer yer 2,5 m, akşam saatlerinde 3,0 m; Görüş: İyi, yağış anında orta.

EGE

Hava Durumu: Parçalı ve az bulutlu, Rüzgar: Kuzey Ege'de batı ve güneybatıdan, gece saatlerinde kuzeybatıdan 3 ila 5, açıkları 6; Güney Ege'de batı ve güneybatıdan yarın (Pazar) öğle saatlerinde kuzeybatıdan 3 ila 5 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0 m; Görüş: İyi.

AKDENİZ

Hava Durumu: Parçalı ve az bulutlu, Doğu Akdeniz’in doğusu sağanak yağışlı, Rüzgar: Batı Akdeniz'de batı ve kuzeybatıdan 3 ila 5 yer yer 6, yarın (Pazar) sabah saatlerine kadar batısı 7; Doğu Akdeniz'de batı ve güneybatıdan 4 ila 6 yer yer 7, yarın (Pazar) sabah saatlerine kadar kuzeyi kuzeydoğudan 3 ila 5 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0 m, yer yer 3,0 m; Görüş: İyi, yağış anında orta.

VAN GÖLÜ

Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı; Rüzgar: Batı ve güneybatıdan 5 ila 7, yarın (Pazar) öğle saatlerinden itibaren 8 kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 0,75 m, zamanla 1,25 m; Görüş: Orta.

Hava durumu nasıl ölçülür?

Hava durumu, bir bölgede havanın sıcaklık, nem, rüzgar hızı, yağış miktarı gibi özelliklerinin anlık veya tahmini değerlerini ifade eder. Hava durumunun tahmin edilmesi, meteoroloji biliminin temel konularından biridir. Meteoroloji, atmosferin fiziksel ve dinamik özelliklerini incelemeye yönelik bir  bilim dalıdır.

Hava durumu tahminleri, hava sıcaklığı, rüzgar hızı ve yönü, yağış miktarı ve güneş ışığı gibi çeşitli parametreleri içermektedir. Bu tahminler, çeşitli yöntemlerle elde edilir. Örneğin, hava durumu modelleri, veri toplama araçları ve uydu görüntüleri gibi veri kaynaklarını kullanarak hava durumunun gelecekteki durumunu tahmin etmeye çalışır.

Hava durumunun tahmin edilmesi, çeşitli amaçlar için önemlidir. Örneğin, hava durumunun tahmin edilmesi, ulaşım, tarım,  enerji üretimi ve  sağlık gibi pek çok alanda kritik bir rol oynar. Hava durumunun tahmin edilmesi, ayrıca doğal afetlerin etkilerini azaltmaya ve halkın hayatını korumaya da yardımcı olur.

Sonuç olarak, hava durumu tahminleri, meteoroloji biliminin temel konularından biridir. Bu tahminler, çeşitli amaçlar için önemlidir ve hava durumunun gelecekteki durumunu tahmin etmeye yönelik yöntemler ve veri kaynakları kullanılır. Bu bilgilerin doğru ve zamanında kullanılması, hayatı kolaylaştırmakta ve doğal afetlerin etkilerini azaltmaktadır.

24 Ara 2023 - 08:30 - Hava Durumu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.