Yeni geliştirilen bebek formülü, anne sütüne yakın sonuçlar sağladı!

Danone tarafından yapılan 5 yıllık bir takip çalışması, yeni geliştirilen bir bebek formülü ile beslenen bebeklerin vücut kütle endeksi ve kan basıncı (tansiyon) değerlerinin, anne sütü ile beslenen bebeklerinki ile neredeyse aynı olduğunu ortaya çıkardı.

Yeni geliştirilen bebek formülü, anne sütüne yakın sonuçlar sağladı!
Haber albümü için resme tıklayın

Geçmişte yapılan bilimsel araştırmalar, formül ile beslenen bebeklerin ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde daha yüksek vücut kitle indeksi ve kan basıncına sahip olduğunu gösteriyor. Bu nedenle araştırmalar, söz konusu değerlerle yakından ilgileniyor.

Yeni bebek formülünde, büyük süt fosfolipitleri ile kaplanmış damlacıklar bulunuyor. Çalışmada, yeni geliştirilen mama ile beslenen bebeklerin vücut kitle endeksi ve kan basıncı değerlerinin, küçük lipit damlacıklı bir mama olan geleneksel formül ile beslenen bebeklerden daha düşük olduğu görüldü.

Singapur, Fransa, Hollanda ve Belçika’da yürütülen araştırmanın bulguları The American Journal of Clinical Nutrition'da yayınlandı.

Danone'ye göre Nuturis, 3 ila 5 mikrometre çapındaki büyük süt fosfolipid damlacıkları ile insan anne sütünde doğal olarak bulunan lipid globüllerinin yapısını, boyutunu ve bileşimini yakından taklit etmek üzere geliştirildi. Yapılan yeni çalışmada ise Nuturis markalı yeni süt formülünün, sindirim ve lipid metabolizmasını etkileyerek bebeklerin formüllere verdikleri fizyolojik tepkiyi değiştirdiği gösterildi.

Mevcut bulgular, geliştirilen formülün güvenli olduğunu ve iyi tolere edildiğini de gösterdi.

Yapılan çalışmada, 311 bebek dört aylık olana kadar Nuturis veya geleneksel bebek sütü formülü tüketti. Anne sütüyle beslenen 88 bebek de referans olarak çalışmaya dahil edildi. Araştırmacılar daha sonra bebeklerin büyüme ve gelişmelerini beş yaşına gelene kadar takip etti.

Bu süre zarfında; bir, üç, dört ve beş yaşlarında çocukların boy, vücut ağırlığı, vücut kütle endeksi ve baş çevreleri ölçüldü. Ayrıca, sadece son ziyaretlerin olmak üzere kan basınçları da ölçüldü.

Yeni geliştirilen bebek formülü, anne sütüne yakın sonuçlar sağladı!

Daha düşük vücut kitle endeksi kaydedildi

Geleneksel bebek formülü tüketen kontrol grubuna kıyasla, Nuturis ile beslenen bebeklerin vücut kitle endeksi (VKİ) değerlerinin takip dönemi boyunca daha düşük olduğu görüldü. Örneğin, bir yaşına geldiklerinde, yeni formül grubunun VKİ değeri 16,68 iken, anne sütüyle beslenen grubun değeri 16,67, kontrol grubunun değeri 17,41 olarak ölçüldü.

Öte yandan, çocukluk çağında aşırı kilo ve olumsuz metabolik sonuçlar için bir risk faktörü olan, doğum ile dört aylık dönem arasında erken bebeklik döneminde hızlı kilo alma görülme sıklığı kontrol grubunda %28,8 iken, Nuturis grubunda %23,3, anne sütüyle beslenen grupta %20,3 olarak hesaplandı.

Daha düşük kan basıncı

Çalışmanın sonunda kontrol grubuna kıyasla Nuturis grubunda daha düşük ortalama diyastolik ve arteriyel kan basıncı olduğu görüldü. Ayrıca, anne sütüyle beslenen grupla karşılaştırıldığında, ortalama kan basıncı parametrelerinin Nuturis grubunda daha düşük olduğu belirlendi.

Nuturis grubunda, hipertansiyon dahil olmak üzere yüksek kan basıncı görülme sıklığının da kontrol grubuna ve anne sütüyle beslenen gruba göre daha düşük olma eğiliminde olduğu görüldü.

23 Ara 2023 - 16:00 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.