Hamilelikte bulantıdan kurtaracak bir yöntem geliştirildi!

Tıbbi adıyla hyperemesis gravidarum olarak bilinen durum, gebeliğin herhangi bir döneminde her 10 kadından 7’sini etkiliyor ve halk arasında hamilelikte bulantı olarak biliniyor. Kısa bir süre önceye kadar bu durumun sebebi bilinmiyordu…

Hamilelikte bulantıdan kurtaracak bir yöntem geliştirildi!
Haber albümü için resme tıklayın

Yeni bir bilimsel araştırmada, gelişmekte olan gebelikte bol miktarda üretilen bir hormona olan GDF15'e karşı duyarlılığın, gebelikte bulantı riskine katkıda bulunduğunu tespit edildi.

Bu durum, hafif olarak adlandırılan vakalarda dahi hamile kadınların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Kadınların %1-3'ü, bulantı ve kusmanın kilo kaybetmelerine veya susuz kalmalarına, ya da her ikisine birden neden olacak kadar şiddetli olduğu bulantılardan şikayetçi.

Yapılan bir araştırmada, bu durumun kadınların hamileliğin ilk üç ayında hastaneye yatırılmalarının en yaygın nedeni olduğu ortaya kondu. Bulantı ayrıca istenmeyen hamilelik sonuçlarıyla ilişkilendiriliyor ve etkisi hamileliğin bitiminden sonuna kadar sürüyor. Bazı kadınlar bu sebeple psikolojik sıkıntı yaşadıklarını ve tekrar hamile kalmaya isteksiz olduklarını ediyor.

Hamileliğin erken dönemlerinde ortaya çıkması ve hamilelik sona erdiğinde her zaman ortadan kalkması, hastalığın nedeninin gelişmekte olan hamilelikten kaynaklandığını düşündürüyor. Buna karşın bulantının nasıl ve neden gerçekleştiğine dair ayrıntılar henüz açıklığa kavuşmuş değil.

GDF15 hormonu nedir? Ne iş yarar?

GDF15, muhtemelen sadece beynin tabanındaki bulantı ve kusmaya neden olduğu da bilinen küçük bir hücre grubuna etki ederek farelerde gıda alımını baskılayan bir hormondur. Bu nedenle, GDF15 bir obezite tedavisi olarak da araştırılıyor.

Yapılan bazı çalışmalar bu hormonun insanlarda iştahı bastırdığını, ancak aynı zamanda bulantı ve kusmaya da neden olduğunu gösteriyor. İnsan plasentasında bol miktarda bulunduğu ve sağlıklı hamile kadınların kanında çok yüksek konsantrasyonlarda mevcut olduğu uzun zamandır biliniyor.

Tüm bu bilgiler GDF15’i, gebelikteki bulantının makul bir nedeni haline getiriyor. Ancak GDF15'in hamilelikte hastalığın şiddetini etkileyip etkilemediğine dair ayrıntılı bilgi yok.

Bu bilgi eksikliğini gidermek amacıyla yapılan yeni bir çalışmada, bulantı ve başka nedenlerle hastaneye giden hamile kadınların kanında GDF15 ölçümü yapıldı. Sonuçlar, hamilelik hastalığı olan kadınların gerçekten de daha yüksek GDF15 seviyelerine sahip olduğunu gösterdi. Bu durum GDF15'in hastalığa katkıda bulunmasıyla uyumlu olsa da her gruptaki GDF15 seviyeleri diğer gruptakilerle önemli ölçüde çakışıyor.

Bu da mutlak GDF15 miktarı dışındaki faktörlerin de hastalık riskini belirleyebileceğini düşündürüyor.

Hamilelikte bulantıdan kurtaracak bir yöntem geliştirildi!

Hormon dışı faktörler

Anne adaylarının DNA'sındaki doğal varyasyonlar hamilelikte bulantı riskine katkıda bulunur. Önceki çalışmalar, GDF15'e yakın DNA'daki değişikliklerini gebelik hastalığı riskinin en büyük belirleyicileri olarak tanımlamıştı.

Özellikle, kandaki GDF15 proteininin yapısını etkileyen, yaklaşık 1.500 kişiden birinde rastlanan nadir bir genetik mutasyon, bu risk üzerinde büyük bir etkiye sahip. Bu genetik varyantın kan dolaşımındaki GDF15 seviyeleri üzerindeki potansiyel etkisini anlamak için, laboratuvarda yetiştirilen hücrelerde protein üzerindeki etkilerini incelendiğinde, mutasyona uğramış bu GDF15 molekülünün hücrelerin içinde sıkışıp kaldığını belirlendi.

Dahası, bu molekül normal GDF15'e yapıştı ve onu hapsetti. Bu, GDF15'in hücrelerden taşınmasını engelleyen çifte bir etkiye neden olur. Bu mutasyona sahip sağlıklı insanların kanlarında belirgin şekilde daha düşük GDF15 seviyelerinin bulunması, bulgularla tutarlıdır.

İnsanların yaklaşık %15 ila 30'unda yaygın olan GDF15 yakınındaki DNA değişikliklerinin hormon seviyelerini düşürdüğü belirlendi. Bu değişiklikler hamilelik hastalığı riskini küçük miktarlarda arttırıyor. Buna karşılık, yaşamları boyunca çok yüksek GDF15 seviyelerine sahip olan kan bozukluğu talasemili kadınlar, hamilelikte çok daha az bulantı ve kusma bildiriyor.

Araştırmaların özeti ne?

Bu çalışmalardan elde edilen, birbiriyle çelişiyor gibi görülen sonuçların özeti şu; hamile değilken daha yüksek GDF15 seviyelerine yatkınlık, hamilelikte bulantı riskini azaltıyor. İlk bakışta bu oldukça kafa karıştırıcı. Anne adaylarında bulantıya yol açan bir hormonun daha yüksek seviyelerde olması, bulantıya karşı nasıl koruma sağlayabilir?

Aslında, birçok hormon sistemi hafızaya benzeyen bir davranış sergiler. Burada bir hormona olan duyarlılık, o hormona daha önce maruz kalınmasından etkilenir. Bu, araştırmalardan elde edilen sonuçlar için en makul açıklama gibi görünüyor.

Bu da bu durumun tedavisine yönelik iki belirgin yaklaşımı akla getiriyor. İlki, hamilelikten önce hormon seviyelerini artırarak kadınları GDF15'e karşı duyarsızlaştırmak veya hamilelik sırasında bu hormonun etkisini engellemek.

Bu makalenin orijinali, Creative Commons lisansı altında The Conversation’da yayınlandı. Orijinal makaleyi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

21 Ara 2023 - 19:00 - Bilim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.