Tek yumurta ikizlerinden biri, hangi durumda diğerinin ömrünü kısaltıyor?

Sağlıklı kişilere kıyasla, bunama teşhisi alan hastaların ömrü daha kısa olma eğilimindedir. Yüzlerce İsveçli ikizin katıldığı yeni bir araştırmaya göre, Alzheimer hastalarının tek yumurta ikizleri için de bu durum geçerli…

Büyütmek için resme tıklayın

Yeni çalışma ikiz olan, yaklaşık 1.000’e yakın demans hastası ve yine ikiz olan, 3.000’e yakın sağlıklı insanın daha büyük bir analizini de içeriyordu.

Araştırma sonuçları, beklendiği şekilde demansı olmayan kişilerin, demans hastalarından daha uzun yaşadığını ortaya koydu. Dahası, araştırmacılar demans hastalarının tanı konulduktan sonra ortalama 7 yıl yaşadığını tespit ederek önceki tahminleri teyit etti.

Sonuçlar, tek yumurta ikizlerinde kardeşlerden birine demans teşhisi konulduktan sonra, her 2 kardeşin de benzer yaşam beklentilerine sahip olduğunu gösterdi. Bulgular, demansla ilişkili daha kısa bir yaşam süresi riskinin, bir kişinin bilişsel olarak etkilenmemiş ikizine kadar uzanabileceğini ortaya koydu.

California Irvine Üniversitesi'nde Tıp Araştırmacısı olan ve araştırmayı yürüten ekibin başında olan Jung Yun Jang, “Demans teşhisi konan bir kişinin yaşam süresinin kısalmasının nedeninin, demansın ölüm oranını etkileyen diğer sağlık sorunlarına yol açması olduğunu varsayıyorduk. Bunun yerine, artan ölüm riskinin sadece demansın kendisinden değil, aynı zamanda kişinin hastalığına getirdiği diğer etkilerin bütününden kaynaklandığını gördük” diye konuştu.

Tek yumurta ikizlerinden biri, hangi durumda diğerinin ömrünü kısaltıyor?

İkizlerle yapılan deneyler neden önemli?

İkiz çalışmaları, araştırmacıların genetik veya yaşam tarzı faktörlerinin bir kişinin sağlığını ne kadar etkilediğine dair doğal doğal deneyler olarak tanımlanabiliyor. Bu çalışmalardan elde edilen sonuçlara, ikizler olmadan yapılacak çalışmalarda ulaşmak mümkün değil. Aynı zamanda doğan ikizler çoğunlukla aynı genetik dizilimi paylaşır. Ancak çevresel etkilere ve yaşam tarzlarının etkisiyle sağlıkları yaşamın ilerleyen dönemlerinde değişir.

Yeni çalışmada da 45.000'den fazla İsveçli ikizden oluşan büyük bir kohort çalışması olan İsveç İkiz Kayıtları'ndan elde edilen veriler kullanıldı. Jang ve meslektaşlarının ana analizine 90 çift tek yumurta ikizi, 288 çift çift yumurta ikizi ve bir ikizde demans varken diğerinde olmayan 5 bilinmeyen zigosite ikiz çifti dahil edildi.

Çift yumurta ikizleri ile tek yumurta ikizlerinin bir üyesine demans teşhisi konulduktan sonraki dönemi karşılaştıran araştırmacılar, çift yumurta ikizleri arasında tek yumurta ikizlerine kıyasla daha uzun bir yaşam beklentisi farkı olduğunu tespit etti.

Bu durum, tek yumurta ikizlerinin benzer şekilde daha kısa yaşam sürelerini etkileyen genetik faktörler olduğunu, bunun yanında her bir ikize özgü çevresel faktörlerin de etkili olabileceğini akla getiriyor.

Daha sonra yapılan bir analizde de ikizinde demans olan sağlıklı bir bireyin, bu hastalığın teşhis edilmediği bir ikize kıyasla daha kısa bir yaşam süresine sahip olma riskinin, daha yüksek olduğu görüldü. Bu durum, demansla ilişkili daha kısa yaşam süresi riskinin kısmen ailesel olduğunu, tek yumurta ikizi kardeşler arasında benzerlik gösterdiğini ve yalnızca hastalığın kendisiyle ilgili olmadığını ortaya koydu.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Alzheimer's & Dementia: The Journal of the Alzheimer's Association dergisinde yayınlandı.

24 Ara 2023 - 16:00 - Bilim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.