Kredi kartı azami faiz oranına üst sınır: Faiz değişmeyecek

PPK’nın Aralık ayı toplantısında faizi 250 baz puan artıran Merkez Bankası, kredi kartı azami faiz oranları ve üye işyeri azami komisyon oranlarında değişiklik olmayacağını açıkladı. Merkez Bankası, TL likiditenin azaltılması amacıyla da depo alım ihaleleri düzenleyecek.

Kredi kartı faizleri 1 Ekim’de artıyor
Kredi kartı azami faiz oranına üst sınır: Faiz değişmeyecek
+1
Haber albümü için resme tıklayın

TCMB Para Politikası Kurulu, 2023 yılının son toplantısında politika faizini 250 baz puan artışla yüzde 42,5’e çıkartırken, kredi kartı faizi ile üye işyeri azami komisyon oranlarının değişmeyeceğini, ayrıca TL depo alım ihaleleri düzenleneceğini ve yabancı para yükümlülükler için menkul kıymet tesis oranının yüzde 4’e indirileceğini de açıkladı.

Kredi kartı azami faiz oranı değişmeyecek

MB’nin kredi kartı faizleri ile işyeri komisyon oranlarına ilişkin açıklaması şöyle:

“Kredi kartı azami faiz oranları ve üye işyeri azami komisyon oranlarında değişiklik olmayacaktır.
Kredi kartı azami faiz ve üye işyeri azami komisyon oranlarının mevcut seviyelerinin üzerine çıkmamasına yönelik olarak referans orana üst sınır getirilmiştir.
Referans oranın mevcut seviyesi 3,11 üst sınır olarak belirlenmiş, bu seviyenin altındaki oranlar için mevcut hesaplama yönteminde bir değişiklik yapılmamıştır.
Bu kapsamda kredi kartı azami faiz ve üye işyeri azami komisyon oranları için en son ilan edilen oranlarda bir artış olmayacaktır.
Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranları ile üye işyerlerine uygulanacak azami komisyon oranlarının hesaplanmasında kullanılan referans oran, Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2020/4) kapsamında belirlenen yöntem ile hesaplanarak ilan edilmektedir.
Referans oran, 32-45 gün vadeli Türk lirası mevduata bankaların uyguladıkları ağırlıklı ortalama akım faiz oranı ile politika faiz oranının yüzde on fazlasının düşük olanı dikkate alınarak hesaplanmaktadır.”

MB, TL depo alım ihaleleri düzenleyecek

Merkez Bankası’nın TL likiditenin azaltılmasına yönelik depo alım ihalelerine ilişkin açıklamasında da, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu’nun 52’nci maddesinde, para politikası hedefleri çerçevesinde para arzının ve likiditenin etkin bir şekilde düzenlenmesi amacıyla açık piyasa işlemleri yapılabileceğinin düzenlendiği vurgulandı. Açıklamada, “Bu çerçevede, parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmesi ve kullanılan sterilizasyon araçlarının çeşitliliğini artırmak amacıyla Türk Lirası depo alım ihaleleri düzenlenecektir” denildi.

Kredi kartı azami faiz oranına üst sınır: Faiz değişmeyecek

Yabancı para yükümlülükler için oran indirildi

Makroihtiyati Politika çerçevesine ilişkin basın duyurusunda da, TCMB’nin, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirdiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Bu çerçevede yabancı para yükümlülükler için yüzde 5 olarak uygulanan menkul kıymet tesis oranı yüzde 4’e indirilecektir.
Ayrıca, 29/12/2023 tarihinde sonlanacak olan kredi büyümesine göre menkul kıymet tesisine ilişkin geçici uygulama 6 ay süre ile uzatılacaktır.
Depremin olumsuz etkilerinin azaltılması amacıyla deprem bölgesine kullandırılan kredilerin menkul kıymet tesis uygulamasından muafiyetine yönelik hususlar Haziran 2024’e kadar devam edecektir.
Türk Lirası mevduatın önceliklendirilmesine ilişkin politikalar kapsamında Türk lirası mevduatı destekleyici adımlar atılmaya devam edilecektir.”

21 Ara 2023 - 14:25 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.