FAO ve WHO, Tek Sağlık yaklaşımında buluştu!

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (WOAH), Dünya Sağlık Örgütü (WHO), BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Çevre Programı (UNEP), Tek Sağlık Yaklaşımını bütün dünyada yaygınlaştırmak üzere, ilgili sektörlerin işbirliği ve koordinasyonunu destekleyen bir platform oluşturdu. Bu kapsamda FAO ve WHO, Tek Sağlık Yaklaşımının Güçlendirilmesi için Ulusal Çabaların Artırılması Çalıştayı’nda bir araya geldi.

Büyütmek için resme tıklayın

“Tek Sağlık Yaklaşımının güçlendirilmesi için Çok Taraflı Koordinasyon Mekanizması Kurulmasına Yönelik Ulusal Çabaların Artırılması Çalıştayı”, 14-15 Aralık 2023 tarihlerinde gerçekleştirildi.

“Zoonoz hastalıklar da gıda güvenliğini tehlikeye atıyor”

Çalıştayın açılışında konuşan Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) Koordinatör Dr. Altin Malaj, tarım, gıda ve hayvan sağlığına yönelik tehditlerin yanı sıra, zoonoz hastalıkların gıda zinciri yoluyla yayılma olasılığı da sürdürülebilir gıda güvenliğini tehlikeye attığını vurguladı. Malaj, “Tek bir sektörün çabası sorunu önleyemez veya ortadan kaldıramaz. Bu zorlukla mücadele etmek için Tek Sağlık Yaklaşımını benimsemek esastır” dedi.

FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık ise insan sağlığını, karasal ve sucul hayvanları, bitkileri ve çevreyi etkileyen sorunların çözümünde disiplinler arası koordinasyon, iletişim ve ortak eylemlerin önemini vurgulayan bir yaklaşımın etkili olabileceğini söyledi. Selışık, “FAO olarak, sürdürülebilir tarım, hayvan, bitki, orman ve su ürünleri sağlığı, gıda güvenilirliği, anti-mikrobiyal direnç (AMR) ve gıda güvenliği, beslenme ve geçim kaynakları gibi tek sağlık yaklaşımının çeşitli alanlarında çabalarımız devam ediyor.” dedi.

“Hayvan sağlığının korunması sayesinde güvenli gıda sağlanıyor”

Veteriner hekimlerin tek sağlık yaklaşımındaki rolünden ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın insan sağlığına ve gıda güvenilirliğine yönelik yaptığı çalışmalardan söz eden Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Sezai Cibelik ise, hayvan sağlığının korunması ile hem zoonotik hastalıkların insanlara geçmesinin engellendiğini, hem de güvenli gıda sağlandığını kaydetti. Cibelik, ayrıca antimikrobiyallerin kullanımının kontrol altında tutulmasının da insan sağlığına katkı verdiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürü Dr. Köksal Hamzaoğlu da, sağlık sorunlarına müdahalede çok sektörlü ve çok paydaşlı yaklaşımının kritik bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak, bakanlıklar arası koordinasyonun önemine dikkat çekti.

Tek Sağlık İşbirliği Planı

Çalıştayın ilk gününde, Amina Benyahia'nın moderatörlüğünde Tek Sağlık İşbirliği Planı üzerine değerlendirmeler yapılırken, FAO Uzmanı Fazıl Düşünceli, Tek Sağlık yaklaşımının gıda ve tarım sistemlerine entegrasyonunu ele aldı. Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nın sunumlarıyla, antimikrobiyal dirençle mücadele ve çevrenin bu yaklaşıma entegrasyonu gibi konular ele alındı.

İkinci gün, Peter Sousa Hoejskov'un yönetiminde, Zoonotik Hastalık Rehberi ve Operasyonel Araçlar oturumunun ardından, Tek Sağlık yaklaşımına yönelik kapasiteleri güçlendirmeye yönelik eylemler, zoonotik salgın risklerini azaltma, endemik hastalıkları kontrol altına alma gibi konulara odaklanan oturumlar gerçekleştirildi. Çalıştay, zorluklar ve çözümlerle ilgili grup çalışmaları ve grup sunumları ile sona erdi.

Tek Sağlık Yaklaşımı

İnsanların, hayvanların ve ekosistemlerin sağlığını sürdürülebilir bir şekilde dengelemeyi amaçlayan bütüncül bir yaklaşım olan Tek Sağlık Yaklaşımı;  insanlar, evcil ve yabani hayvanlar, bitkiler ve genel çevre sağlığının birbirine bağlı olduğunu kabul eder. Tek Sağlık, geniş bir yelpazede yer alan konular arasında sağlık, gıda, su, enerji ve çevreyi içerir ve sektörler arası işbirliği yoluyla sağlık sorunlarına çözüm getirme ve ekosistem sağlığını teşvik etme amacını taşır. İnsanları, hayvanları ve çevreyi birleştirerek, küresel sağlık güvenliğine katkıda bulunabilir ve geniş bir hastalık kontrolü spektrumunu kapsar. Tek Sağlık, topluluk, alt ulusal, ulusal, bölgesel ve küresel düzeylerde uygulanabilir ve etkili yönetişim, iletişim, işbirliği ve koordinasyona dayalı bir yapı üzerine inşa edilmiştir.

20 Ara 2023 - 12:12 - FAO'dan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.